| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Praktyczny przewodnik po wzorach pism podatkowych

Praktyczny przewodnik po wzorach pism podatkowych

Niniejsza publikacja stanowi przekrojowy przewodnik po wzorach pism podatkowych, jakie każdy podatnik może spotkać w swojej praktyce gospodarczej. Autorzy przybliżają zasady sporządzenia każdego z nich oraz umieszczają przykładowe wzory. Jest to wiedza bardzo praktyczna, która pozwala z jednej strony skorzystać z ulg podatkowych, takich jak umorzenie zaległości podatkowej czy rozłożenie jej na raty, a z drugiej strony pozwala uniknąć negatywnych konsekwencji niezłożenia określonych oświadczeń w terminie.

Zaświadczenie o braku zaległości podatkowych osoby trzeciej

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Zaświadczenie o braku zaległości podatkowych jest niezbędne, jeżeli potencjalny nabywca (wnioskodawca) planuje zakupić składniki majątku związane z prowadzonym przedsiębiorstwem o wartości minimum 15 000 zł. Celem takiego zaświadczenia jest funkcja ochronna, jaką nabywcy daje zaświadczenie przed ewentualną odpowiedzialnością za zaległości podatkowe osoby sprzedającej. Odpowiedzialność taką przewidują przepisy art. 112 ordynacji podatkowej. Zaświadczenie, aby dawało nabywcy ochronę prawną w pełnym zakresie, musi być wydane nie wcześniej niż na 30 dni przed nabyciem przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części i nie wcześniej niż na 3 dni przed nabyciem innego składnika majątkowego.

l Wyrok WSA w Warszawie z 26 kwietnia 2006 r. (sygn. akt III SA/Wa 1393/05 LEX nr 210955)

1. Ustawodawca posługując się w art. 112 ordynacji podatkowej ogólnymi pojęciami, takimi jak: „nabywca”, „zbywca”, „nabycie”, „zbycie”, nie utożsamia odpowiedzialności podatkowej wynikającej z tego przepisu z konkretną umową cywilnoprawną. Odpowiedzialność ta zarysowana jest szeroko i do jej zaistnienia może dojść w konsekwencji dokonania rozmaitych czynności prawnych, np. umów kupna-sprzedaży, darowizny, zamiany, jeżeli w ich rezultacie następuje przeniesienie własności określonych w art. 112 § 1 pkt 1-3 ordynacji podatkowej składników majątkowych z podatnika, czyli zbywcy, na inną osobę, czyli nabywcę.

2. Posiadanie opatrzonego klauzulą wykonalności sądowego nakazu zapłaty nie uwalnia osoby, na której rzecz nakaz taki wydano, od odpowiedzialności podatkowej wynikającej z art. 112 ordynacji podatkowej.

l Wyrok NSA z 18 czerwca 2003 r. (sygn. akt SA/Bd 1591/03, POP 2004/5/97)

Wyłączenie odpowiedzialności nabywcy nie zostało uzależnione od posiadania przez niego jakiegokolwiek zaświadczenia o zaległościach podatkowych zbywającego, ale zaświadczenia wydanego nabywcy środka trwałego w trybie art. 112 § 7 ordynacji podatkowej. Logiczne jest również, że zaświadczenie takie nabywca powinien posiadać przed nabyciem środka trwałego, gdyż wtedy będzie mógł twierdzić, że decyzję o nabyciu podjął, działając w zaufaniu do urzędowej informacji o wielkości zadłużenia zbywcy.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK