| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak rozliczać fundusze unijne - interpretacje podatkowe

Jak rozliczać fundusze unijne - interpretacje podatkowe

Każdy podatnik otrzymujący dotacje musi się liczyć z kontrolą ich prawidłowego rozliczenia. Gdy fiskus znajdzie nieprawidłowości, w tym dotyczące bezpodstawnego przyznania pomocy, może się okazać, że otrzymane pieniądze trzeba będzie zwrócić. Dotacje unijne na gruncie przepisów podatkowych mogą przybrać postać dotacji pochodzących z budżetu państwa (budżetów gmin) lub z instytucji unijnych. Jedne będą podlegały opodatkowaniu na zasadach ogólnych, inne będą zwolnione z podatku. Aby prawidłowo rozliczać otrzymane środki, prezentujemy wybrane interpretacje organów podatkowych wraz z opiniami specjalistów.

JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĘŁA IZBA

Gmina w okresie od kwietnia 2005 r. do października 2006 r. realizowała inwestycję „Rozbudowa Miejskiej Oczyszczalni Ścieków”, w ramach priorytetu „Rozbudowa i modernizacja infrastruktury służącej wzmacnianiu konkurencyjności regionów”. Inwestycja ta była w 75 proc. finansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - ZPORR na lata 2004-2006, a w 25 proc. ze środków własnych gminy. Podstawowym założeniem realizacji przedsięwzięcia inwestycyjnego było ustanowienie gminy beneficjentem końcowym pomocy z Funduszu ZPORR. W okresie od 30 grudnia 1995 r. do 28 lutego 2006 r. w gminie nie wystąpiła żadna sprzedaż, tj. czynności opodatkowane związane z odprowadzaniem ścieków. Z początkiem 2006 roku, z przedsiębiorstwem gospodarki komunalnej zawarto umowę dzierżawy. Czy przysługuje prawo do zmniejszania podatku należnego o naliczony zawartego w fakturach wystawionych przez wykonawców inwestycji modernizacji oczyszczalni ścieków?

ODPOWIEDŹ URZĘDU

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.; dalej ustawa o VAT) w zakresie, a jakim towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi VAT przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W omawianym przypadku realizacja inwestycji komunalnej związana była z czynnościami opodatkowanymi, tj. ze świadczeniem usług dzierżawy podlegających opodatkowaniu VAT. Inwestycja ta bowiem przekazana została na podstawie umowy cywilno-prawnej do eksploatacji spółce, która wykorzystuje ją do prowadzenia odpłatnej działalności związanej ze zbiorowym zaopatrzeniem w wodę i zbiorowym odprowadzaniem ścieków. Tytułem dzierżawy gmina pobiera czynsz. Czynsz ten podlega opodatkowaniu VAT. Skoro przedmiotowa inwestycja służy wykonywaniu czynności opodatkowanych, gmina miała prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w nakładach inwestycyjnych związanych z jej realizacją. Bez znaczenia jest fakt, że w okresie realizacji inwestycji gmina nie wykonywała czynności opodatkowanych.

Postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Krośnie z 24 maja 2007 r., nr US.PP/443-21/07


OPINIA

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
MICHAŁ GALEJCZUK, starszy konsultant, Accreo Taxand

Wskazana interpretacja jest liberalna. Organ podatkowy potwierdził prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego skumulowanego w trakcie całego procesu inwestycyjnego, pomimo wątpliwości podatnika w tym zakresie. Wątpliwości dotyczyły prawa do odliczenia w okresie, kiedy podatnik nie wykazywał żadnej sprzedaży opodatkowanej związanej z inwestycją i nic nie wskazywało, że będzie ją wykazywał w przyszłości. Pomimo to naczelnik urzędu skarbowego uznał, że ponoszone przez gminę koszty inwestycyjne od początku związane były z czynnościami opodatkowanymi w postaci odpłatnego świadczenia usług dzierżawy, zaś fakt, że te czynności wystąpiły dopiero po okresie realizacji inwestycji, nie ma znaczenia dla prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Należy zauważyć, że w gorszej sytuacji mogą znaleźć się gminy, które po ukończeniu inwestycji dokonają jej nieodpłatnego przekazania na własność innego podmiotu. W takich sytuacjach z reguły organy skarbowe odmawiają inwestorom prawa do odliczenia podatku naliczonego z uwagi na brak związku wydatków inwestycyjnych ze sprzedażą opodatkowaną. Uznają one, że nieodpłatne przekazanie przedmiotu inwestycji nie stanowi sprzedaży opodatkowanej. W takim przypadku VAT może zostać uznany za koszt kwalifikowany i podlegać częściowemu sfinansowaniu ze środków UE.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Dybka

Aplikant adwokacki, specjalista w dziedzinie prawa nieruchomości, prawa budowlanego oraz podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK