| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak rozliczać fundusze unijne - interpretacje podatkowe

Jak rozliczać fundusze unijne - interpretacje podatkowe

Każdy podatnik otrzymujący dotacje musi się liczyć z kontrolą ich prawidłowego rozliczenia. Gdy fiskus znajdzie nieprawidłowości, w tym dotyczące bezpodstawnego przyznania pomocy, może się okazać, że otrzymane pieniądze trzeba będzie zwrócić. Dotacje unijne na gruncie przepisów podatkowych mogą przybrać postać dotacji pochodzących z budżetu państwa (budżetów gmin) lub z instytucji unijnych. Jedne będą podlegały opodatkowaniu na zasadach ogólnych, inne będą zwolnione z podatku. Aby prawidłowo rozliczać otrzymane środki, prezentujemy wybrane interpretacje organów podatkowych wraz z opiniami specjalistów.

JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĘŁA IZBA

Podatniczka zawarła kontrakt z Programem Narodów Zjednoczonych do spraw Rozwoju. W ramach kontraktu wykonywała pracę konsultanta projektu w ramach MISARN - współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL. Czy dochody uzyskane z tego kontraktu są zwolnione z VAT?

ODPOWIEDŹ URZĘDU

W myśl art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT zwolnione od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli: a) pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz b) podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy.

Zatem wolne od podatku są dochody, o ile spełniają łącznie wskazane przesłanki. W omawianej sprawie warunki te nie są spełnione, gdyż wypłacone podatniczce wynagrodzenie za wykonaną pracę konsultanta projektu w ramach kontraktu jest współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego.

W związku z tym osiągnięty przez podatniczkę dochód z tytułu zawartej umowy jako podlegający opodatkowaniu na zasadach ogólnych należy wykazać w zeznaniu podatkowym wraz z innymi dochodami, o ile takie wystąpiły.

Postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga z 10 kwietnia 2007 r., nr 1434 /DD1 /415/11/07/TA


OPINIA

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
TOMASZ RYSIAK, prawnik, Kancelaria Magnusson

Udzielając przedmiotowej interpretacji Urząd Skarbowy Warszawa-Praga oparł się na stanowisku Ministerstwa Finansów wyrażonym w piśmie z 30 sierpnia 2006 r. (nr DD6-8213-8/06/DZ/412). Zgodnie z ministerialnym poglądem, możliwość zastosowania zwolnienia z podatku uzależniona jest od źródła finansowania wynagrodzenia podmiotów realizujących programy z zastosowaniem funduszy unijnych. W konsekwencji, zdaniem organów podatkowych, zwolnione z podatku są wynagrodzenia pochodzące jedynie bezpośrednio ze środków unijnych, natomiast do wynagrodzeń prefinansowanych zwolnienie nie ma zastosowania. Jednak należy zwrócić uwagę, że ze stanowiskiem organów podatkowych nie zgodził się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, który w wyroku z 13 czerwca 2007 r. (sygn. akt I SA/Kr 1555/06) stwierdził, że dla celów zastosowania zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT, nieistotne jest czy środki wypłacane są bezpośrednio beneficjentom, czy też pośrednio jako refundacja wcześniej poniesionych wydatków. Oznacza to, że zwolnienie będzie miało zastosowanie również do środków wypłacanych z użyciem mechanizmu prefinansowania.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Lubasz i Wspólnicy

Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »