| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak ustalić wartość początkową środków trwałych

Jak ustalić wartość początkową środków trwałych

Prawidłowe ustalenie wartości początkowej środków trwałych ma istotne znaczenie dla funkcjonowania firm. Wartość początkową środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych ustala się w zależności od sposobu ich nabycia. I tak np. w razie odpłatnego nabycia, za wartość początkową środków trwałych uważa się cenę ich nabycia. Przedsiębiorca może też nabyć środki trwałe w spadku, w formie darowizny lub w inny nieodpłatny sposób. W takim przypadku wartość początkową takich środków trwałych stanowi wartość rynkowa z dnia nabycia, chyba że umowa darowizny albo umowa o nieodpłatnym przekazaniu określa tę wartość w niższej wysokości.

EKSPERT RADZI

 

Witold Adamowicz

ekspert podatkowy, starszy konsultant, Pricewaterhouse-Coopers

Zacznijmy od udzielenia odpowiedzi na pierwsze pytanie. Zarówno cenę nabycia środków trwałych, jak i koszt ich wytworzenia koryguje się o różnice kursowe, naliczone do dnia przekazania do używania danego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej. Wynika to z przepisów zawartych w art. 16g ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 22g ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W praktyce nie wszyscy przedsiębiorcy wiedzą, co oznacza stwierdzenie, że cenę nabycia środków trwałych oraz koszt ich wytworzenia, koryguje się o różnice kursowe. Jeżeli na koszcie nabycia środków trwałych wyrażonym w walucie występują ujemne różnice kursowe, to wartość początkowa takich środków jest zwiększana, tzn. koszt z tytułu takiej różnicy kursowej nie stanowi kosztu uzyskania przychodów w momencie zapłaty zobowiązania, ale stanowić będzie koszt podatkowy poprzez odpisy amortyzacyjne dokonywane od tak nabytych środków trwałych w następnych okresach. Natomiast dodatnie różnice kursowe powodują zmniejszenie wartości początkowej środków trwałych, co oznacza, że przychód z tytułu takiej dodatniej różnicy kursowej nie stanowi bezpośrednio przychodu podatkowego podatnika, ale zmniejsza podatkowe odpisy amortyzacyjne w latach następnych. Wyjaśnijmy również, jaki okres należy brać pod uwagę przy ustalaniu różnic kursowych korygujących wartość początkową środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Otóż chodzi o okres między dniem zarachowania zobowiązania a dniem oddania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania. Przy korekcie wartości początkowej o różnice kursowe nie ma znaczenia fakt, czy są one zrealizowane czy też tylko naliczone, co stanowi w pewien sposób odstępstwo od zasady kasowej przy rozpoznawaniu różnic kursowych dla celów podatkowych.

Wyjaśnijmy teraz, jak prawidłowo rozliczać wytworzenie lub nabycie środka trwałego finansowane kredytem. Niekiedy zdarza się, że wytworzenie środka trwałego jest finansowane z kredytu bankowego. Również w tym przypadku mamy pewne odstępstwo od zasady kasowej przy rozpoznawaniu kosztu odsetek. Oznacza to, że zarówno zapłacone, jak i tylko naliczone odsetki powinny korygować wartość początkową wytwarzanego lub nabywanego środka trwałego.

Ponadto może się zdarzyć, że oprócz odsetek należnych bankowi z tytułu udzielonego kredytu, podatnik może otrzymać odsetki z tytułu ulokowania środków kredytowych do czasu ich wykorzystania. Powstaje w takiej sytuacji problem, jak przedsiębiorca powinien potraktować takie odsetki. Wyjaśnijmy, że definicja kosztu wytworzenia odnosi się wyłącznie do kosztów finansowych, nie wspominając o ewentualnej korekcie z tytułu uzyskanych przychodów finansowych. Oznacza to - i z takimi wyjaśnieniami urzędów skarbowych można się spotkać - że wspomniany przychód z tytułu odsetek stanowi bezpośrednio przychód podatkowy podatnika w momencie postawienia odsetek do jego dyspozycji. Nie będzie zaś wpływał na wartość początkową wytworzonego środka trwałego.

(KT)

PODSTAWA PRAWNA

l Art. 16g ust. 3-5 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

l Art. 22g ust. 3-5 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).Źródło: Gazeta Prawna Nr 190/2007 z dnia 2007-10-01

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK