| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak ustalić wartość początkową środków trwałych

Jak ustalić wartość początkową środków trwałych

Prawidłowe ustalenie wartości początkowej środków trwałych ma istotne znaczenie dla funkcjonowania firm. Wartość początkową środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych ustala się w zależności od sposobu ich nabycia. I tak np. w razie odpłatnego nabycia, za wartość początkową środków trwałych uważa się cenę ich nabycia. Przedsiębiorca może też nabyć środki trwałe w spadku, w formie darowizny lub w inny nieodpłatny sposób. W takim przypadku wartość początkową takich środków trwałych stanowi wartość rynkowa z dnia nabycia, chyba że umowa darowizny albo umowa o nieodpłatnym przekazaniu określa tę wartość w niższej wysokości.

Spadek i darowizna

Przedsiębiorca może nabyć środki trwałe w spadku, w formie darowizny lub w inny nieodpłatny sposób. Przypomnijmy więc, że zgodnie z art. 22g ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uważa się w razie nabycia w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób - wartość rynkową z dnia nabycia, chyba że umowa darowizny albo umowa o nieodpłatnym przekazaniu określa tę wartość w niższej wysokości (podobna regulacja, jak już wspominaliśmy, zawarta jest w art. 16g ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

W tym przypadku należy wspomnieć o unormowaniach zawartych w art. 19 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wynika z nich, że wartość rynkową rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia. Analogiczne przepisy znajdują się w art. 14 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ustalanie ceny

W niektórych przypadkach podatnikowi trudno jest samodzielnie ustalić cenę. Jak powinien więc w takiej sytuacji postąpić? Otóż wydaje się, że najlepiej jeżeli zwróci się o pomoc do niezależnego biegłego - rzeczoznawcy majątkowego. Opinia biegłego może okazać się pomocna w przypadku powstania ewentualnych sporów z urzędem skarbowym. Należy bowiem pamiętać, że urząd skarbowy ma prawo weryfikacji wyceny dokonanej przez podatnika.

reklama

Źródło:

INFOR

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Jankowski

Przedsiębiorca, Partner Zarządzający Cafe Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »