| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Opodatkowanie najmu mieszkania

Opodatkowanie najmu mieszkania

Opodatkowanie najmu mieszkania może mieć kilka form. Wszystko będzie zależało od wyboru formy opodatkowania oraz od sposobu uzyskiwania dochodów z najmu - w ramach prowadzonej działalności gospodarczej lub poza nią. Jeśli wynajmujący nie zdecyduje się na wybór ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z tytułu najmu poza działalnością ze stawkami 8,5 lub 20 proc., będzie musiał płacić od uzyskiwanych z tego tytułu dochodów podatek dochodowy od osób fizycznych według zasad ogólnych ze stawkami 19, 30 i 40 proc.

Podatnik 15 marca 2007 r. wykupił mieszkanie służbowe, które następnie wynajął na czas określony osobie w nim zamieszkałej bez tytułu prawnego. W kwietniu przesłał dwa egzemplarze umowy najmu listem poleconym na adres tej osoby za potwierdzeniem odbioru. Nie otrzymał jednak umowy podpisanej przez tę osobę. Najemca zajmuje nadal mieszkanie i na wskazane w umowie konto bankowe przesyła pieniądze. Podatnik wnosi wszelkie opłaty z tytułu eksploatacji mieszkania do wspólnoty mieszkaniowej. Czy mimo niepodpisania umowy najmu przez osobę faktycznie zamieszkałą w mieszkaniu podatnika, przez okres jej bezumownego tam zamieszkania, otrzymane pieniądze za najem można traktować jako przychód z najmu i przed jego opodatkowaniem odjąć poniesione koszty eksploatacji mieszkania?

Przepisy kodeksu cywilnego pozwalają na zawarcie umowy najmu bez zachowania formy pisemnej, a jeżeli chodzi o czynsz, to może być on określony w pieniądzach lub świadczeniach innego rodzaju. Podatnicy osiągający dochody z najmu są zobowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy. Obowiązek wpłacania zaliczki powstaje, poczynając od miesiąca, w którym dochody przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku w 2007 roku 3013,37 zł. Zaliczki za okres od stycznia do listopada uiszcza się w terminie do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczkę za grudzień w wysokości należnej za listopad, uiszcza się w terminie do 20 grudnia.

Kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT. Zatem kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane ze źródłem przychodu. Aby wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu.

W przypadku najmu kosztami są wszelkie wydatki, które mają związek z uzyskaniem przychodu z najmu. W konsekwencji podatnikowi przysługuje prawo zaliczenia do kosztów podatkowych z najmu opłat związanych z eksploatacją mieszkania, wniesionych przez niego do wspólnoty mieszkaniowej.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Niebieska Linia

Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK