| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Skutki podatkowe przekształcania spółek

Skutki podatkowe przekształcania spółek

Przekształcenia spółek: Zmiana formy prawnej, w jakiej jest prowadzone przedsiębiorstwo, może wynikać z rozwoju spółki, możliwości finansowania jej działalności, zwiększenia możliwości pozyskania kapitału, a także z przepisów prawa. W każdym jednak przypadku przekształcenie wywołuje określone skutki podatkowe, szczególnie w sferze podatków dochodowych.

Wspólnicy otrzymali zatem kwotę dywidendy netto w wysokości: 2 000 000 zł – 380 000 zł – 307 800 zł = 1 312 200 zł.
Gdyby spółka z o.o. przekształciła się w spółkę jawną i wspólnicy w 2005 r. przyjęli formę opodatkowania według liniowej stawki 19% od dochodu, wówczas za 2005 r. zapłaciliby podatek dochodowy w wysokości: 2 000 000 zł × 19% = 380 000 zł.
A zatem otrzymaliby dochód netto w wysokości: 2 000 000 zł – 380 000 zł = 1 620 000 zł.
Wspólnicy spółki jawnej otrzymaliby więc dochód netto wyższy o: 1 620 000 zł – 1 312 200 zł = 307 800 zł, tj. o kwotę podatku, jaką spółka z o.o. musi pobrać i zapłacić od dywidendy.
A zatem korzyści z przekształcenia mogą być w niektórych przypadkach wymierne w postaci oszczędności wynikających ze zmniejszenia obciążeń podatkowych.
Dyskusyjne jest, czy w związku z dokonaniem przekształcenia w trakcie roku istnieje możliwość przyjęcia przez wspólników stawki 19% już w momencie przekształcenia spółki w spółkę jawną, czy też taka możliwość może nastąpić od nowego roku (po złożeniu do 20 stycznia roku następnego – zgodnie z art. 9a ust. 2 updof – oświadczenia o wyborze tej formy opodatkowania). Organy podatkowe mogą stać w tym przypadku na stanowisku, że z uwagi na kontynuację działalności spółki dopuszczalna jest ta druga możliwość.
Jednak ponieważ wspólnicy niejako rozpoczynają działalność w formie spółki jawnej, a uprzednio jej nie prowadzili, bowiem działalność gospodarczą prowadziła spółka z o.o., to możliwe jest przyjęcie tej formy opodatkowania od momentu przekształcenia, oczywiście po spełnieniu pozostałych warunków uprawniających do opodatkowania podatkiem liniowym w wysokości 19%.
Koszty prowadzenia ksiąg rachunkowych
Na decyzję o przekształceniu może mieć też wpływ dążenie do zmniejszenia kosztów związanych z prowadzeniem ksiąg rachunkowych. Może tak być w przypadku spółek generujących niewielkie zyski, gdzie koszty prowadzenia ksiąg rachunkowych nie są współmierne do potrzeb w tym zakresie.
Spółki osobowe: komandytowe, komandytowo-akcyjne, oraz spółki kapitałowe: z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjne są obowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych bez względu na wysokość osiąganych przychodów.
Natomiast spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie mogą prowadzić uproszczoną ewidencję w postaci podatkowej księgi przychodów i rozchodów (ewentualnie ewidencję przychodów w przypadku opodatkowania spółki cywilnej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych). Dopiero gdy przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosą co najmniej równowartość w walucie polskiej 800 000 euro, są obowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Polecamy artykuły

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK