| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Skutki podatkowe przekształcania spółek

Skutki podatkowe przekształcania spółek

Przekształcenia spółek: Zmiana formy prawnej, w jakiej jest prowadzone przedsiębiorstwo, może wynikać z rozwoju spółki, możliwości finansowania jej działalności, zwiększenia możliwości pozyskania kapitału, a także z przepisów prawa. W każdym jednak przypadku przekształcenie wywołuje określone skutki podatkowe, szczególnie w sferze podatków dochodowych.

Wspólnicy otrzymali zatem kwotę dywidendy netto w wysokości: 2 000 000 zł – 380 000 zł – 307 800 zł = 1 312 200 zł.
Gdyby spółka z o.o. przekształciła się w spółkę jawną i wspólnicy w 2005 r. przyjęli formę opodatkowania według liniowej stawki 19% od dochodu, wówczas za 2005 r. zapłaciliby podatek dochodowy w wysokości: 2 000 000 zł × 19% = 380 000 zł.
A zatem otrzymaliby dochód netto w wysokości: 2 000 000 zł – 380 000 zł = 1 620 000 zł.
Wspólnicy spółki jawnej otrzymaliby więc dochód netto wyższy o: 1 620 000 zł – 1 312 200 zł = 307 800 zł, tj. o kwotę podatku, jaką spółka z o.o. musi pobrać i zapłacić od dywidendy.
A zatem korzyści z przekształcenia mogą być w niektórych przypadkach wymierne w postaci oszczędności wynikających ze zmniejszenia obciążeń podatkowych.
Dyskusyjne jest, czy w związku z dokonaniem przekształcenia w trakcie roku istnieje możliwość przyjęcia przez wspólników stawki 19% już w momencie przekształcenia spółki w spółkę jawną, czy też taka możliwość może nastąpić od nowego roku (po złożeniu do 20 stycznia roku następnego – zgodnie z art. 9a ust. 2 updof – oświadczenia o wyborze tej formy opodatkowania). Organy podatkowe mogą stać w tym przypadku na stanowisku, że z uwagi na kontynuację działalności spółki dopuszczalna jest ta druga możliwość.
Jednak ponieważ wspólnicy niejako rozpoczynają działalność w formie spółki jawnej, a uprzednio jej nie prowadzili, bowiem działalność gospodarczą prowadziła spółka z o.o., to możliwe jest przyjęcie tej formy opodatkowania od momentu przekształcenia, oczywiście po spełnieniu pozostałych warunków uprawniających do opodatkowania podatkiem liniowym w wysokości 19%.
Koszty prowadzenia ksiąg rachunkowych
Na decyzję o przekształceniu może mieć też wpływ dążenie do zmniejszenia kosztów związanych z prowadzeniem ksiąg rachunkowych. Może tak być w przypadku spółek generujących niewielkie zyski, gdzie koszty prowadzenia ksiąg rachunkowych nie są współmierne do potrzeb w tym zakresie.
Spółki osobowe: komandytowe, komandytowo-akcyjne, oraz spółki kapitałowe: z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjne są obowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych bez względu na wysokość osiąganych przychodów.
Natomiast spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie mogą prowadzić uproszczoną ewidencję w postaci podatkowej księgi przychodów i rozchodów (ewentualnie ewidencję przychodów w przypadku opodatkowania spółki cywilnej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych). Dopiero gdy przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosą co najmniej równowartość w walucie polskiej 800 000 euro, są obowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych.
reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201899.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dr n.prawnych Roman Ziembiński

Od ponad 20 lat doradza i asystuje w prowadzeniu postępowań upadłościowych i naprawczych oraz przejmuje tymczasowy zarząd kryzysowy w wielu firmach krajowych i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK