| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Skutki podatkowe przekształcania spółek

Skutki podatkowe przekształcania spółek

Przekształcenia spółek: Zmiana formy prawnej, w jakiej jest prowadzone przedsiębiorstwo, może wynikać z rozwoju spółki, możliwości finansowania jej działalności, zwiększenia możliwości pozyskania kapitału, a także z przepisów prawa. W każdym jednak przypadku przekształcenie wywołuje określone skutki podatkowe, szczególnie w sferze podatków dochodowych.

Należy jednak mieć na uwadze, że spółka jawna powstała z przekształcenia spółki z o.o. jest zobowiązana w pierwszym roku obrotowym na dzień wpisu przekształcenia do rejestru otworzyć księgi rachunkowe i prowadzić je do końca roku obrotowego, ponieważ w wyniku przekształcenia nie nastąpiła likwidacja działalności.
Spółka jawna powstała z przekształcenia spółki z o.o. jest zobowiązana w pierwszym roku obrotowym na dzień wpisu przekształcenia do rejestru otworzyć księgi rachunkowe.
Natomiast w następnym roku obrotowym spółka jawna ma obowiązek prowadzić księgi rachunkowe tylko wówczas, gdy przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy będą wyższe niż równowartość w walucie polskiej 800 000 euro. Jeżeli limit ten nie zostanie przekroczony, to spółka jawna może zmienić formę ewidencji na podatkową księgę przychodów i rozchodów.
Niemniej jednak wydaje się, że możliwość prowadzenia uproszczonej ewidencji nie powinna być jedynym celem przekształcenia, ponieważ koszty związane z przekształceniem mogą niwelować ewentualne korzyści z tego tytułu.
Konieczność przekształcenia wynikająca z przepisów
W niektórych przypadkach obowiązek przekształcenia wynika z przepisów prawa.
Na podstawie art. 26 § 4 k.s.h. spółka cywilna może być przekształcona w spółkę jawną. Przekształcenie wymaga zgłoszenia do sądu rejestrowego przez wszystkich wspólników. Jeżeli jednak przychody netto spółki cywilnej w każdym z dwóch ostatnich lat obrotowych osiągnęły wartość powodującą, zgodnie z przepisami o rachunkowości, obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych, zgłoszenie jest obowiązkowe i powinno nastąpić w terminie trzech miesięcy od zakończenia drugiego roku obrotowego.
Koszty przekształcenia
Przepisy Kodeksu spółek handlowych nakładają na spółkę przekształcaną wiele obowiązków. I tak, spółka planująca przekształcenie jest zobowiązana m.in. do sporządzenia: planu przekształcenia, sprawozdania finansowego, a także uzyskania opinii biegłego oraz dokonania określonych czynności administracyjnych i sądowych.
Wypełnienie tych obowiązków wiąże się z reguły z ponoszeniem wydatków.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 updop kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Każdy więc wydatek spełniający tę definicję podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. Kosztami uzyskania przychodów są koszty zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami oraz koszty dotyczące całokształtu działalności podatnika, związane z funkcjonowaniem firmy.
reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK