| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Skutki podatkowe przekształcania spółek

Skutki podatkowe przekształcania spółek

Przekształcenia spółek: Zmiana formy prawnej, w jakiej jest prowadzone przedsiębiorstwo, może wynikać z rozwoju spółki, możliwości finansowania jej działalności, zwiększenia możliwości pozyskania kapitału, a także z przepisów prawa. W każdym jednak przypadku przekształcenie wywołuje określone skutki podatkowe, szczególnie w sferze podatków dochodowych.

Koszty przekształcenia spółki należy uznać za koszty dotyczące całokształtu działalności, związane z funkcjonowaniem spółki.
Koszty przekształcenia spółki należy uznać za koszty dotyczące całokształtu działalności, związane z funkcjonowaniem spółki.
Rok podatkowy a obowiązki wynikające z zamknięcia i otwarcia ksiąg
Zgodnie z art. 12 ust. 2 pkt 3 ustawy o rachunkowości księgi rachunkowe zamyka się na dzień poprzedzający zmianę formy prawnej – nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia zaistnienia tego zdarzenia. Otwiera się je natomiast na dzień zmiany formy prawnej – w ciągu 15 dni od dnia zaistnienia tego zdarzenia, o czym stanowi art. 12 ust. 1 pkt 3 tej ustawy.
W przypadku jednak przekształcenia spółki osobowej oraz spółki cywilnej w inną spółkę osobową można na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy o rachunkowości nie zamykać i nie otwierać ksiąg rachunkowych.
A zatem obowiązek zamknięcia i otwarcia ksiąg występuje w przypadku przekształcenia:
• spółki osobowej w spółkę kapitałową, np. spółki jawnej w spółkę z o.o., albo
• spółki kapitałowej w spółkę osobową, np. spółki z o.o. w spółkę jawną, albo
• spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową, np. spółki z o.o. w spółkę akcyjną.
Natomiast w przypadku przekształcenia spółki osobowej oraz spółki cywilnej w inną spółkę osobową nie ma obowiązku zamknięcia i otwarcia ksiąg rachunkowych.
Zgodnie z art. 8 ust. 6 updop, jeżeli z odrębnych przepisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych (sporządzenia bilansu) przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego, za rok podatkowy uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych. W tym przypadku za następny rok podatkowy uważa się okres od dnia otwarcia ksiąg rachunkowych do końca przyjętego przez podatnika roku podatkowego.
Jeżeli istnieje obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych przed upływem roku podatkowego, za rok podatkowy uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych.
Zgodnie z art. 27 ust. 1 updop podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznania, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym – do końca trzeciego miesiąca roku następnego i w tym terminie wpłacić podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku.

Czytaj także

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Trusiński

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK