| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Skutki podatkowe przekształcania spółek

Skutki podatkowe przekształcania spółek

Przekształcenia spółek: Zmiana formy prawnej, w jakiej jest prowadzone przedsiębiorstwo, może wynikać z rozwoju spółki, możliwości finansowania jej działalności, zwiększenia możliwości pozyskania kapitału, a także z przepisów prawa. W każdym jednak przypadku przekształcenie wywołuje określone skutki podatkowe, szczególnie w sferze podatków dochodowych.

Spółka przekazuje również do urzędu skarbowego sprawozdanie wraz z opinią i raportem podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych, w terminie 10 dni od daty jego zatwierdzenia, o czym stanowi art. 27 ust. 2 tej ustawy. Obowiązek złożenia opinii i raportu nie dotyczy podatników, których sprawozdania finansowe, na podstawie odrębnych przepisów, są zwolnione z obowiązku badania.
Przykład 2
Rokiem podatkowym spółki z o.o. jest rok kalendarzowy.
Księgi w 2005 r. zostały otwarte na dzień 1 stycznia 2005 r.
1 sierpnia 2005 r. nastąpiło jej przekształcenie w spółkę akcyjną.
W tej sytuacji należało na dzień poprzedzający zmianę formy prawnej, tj. 31 lipca 2005 r., zamknąć księgi rachunkowe spółki.
Rok podatkowy będzie zatem trwał od 1 stycznia do 31 lipca 2005 r.
Za ten rok podatkowy spółka powinna złożyć zeznanie podatkowe.
Na dzień zmiany formy prawnej, tj. 1 sierpnia 2005 r., spółka powinna otworzyć księgi rachunkowe. W tym dniu rozpoczyna się zatem nowy rok podatkowy. Będzie on trwać od 1 sierpnia 2005 r. do 31 grudnia 2005 r.
Za ten rok podatkowy spółka również powinna złożyć zeznanie podatkowe.
A zatem w 2005 r. wystąpią dwa lata podatkowe i dwa razy spółka będzie obowiązana złożyć zeznanie roczne.
Istnieje możliwość zmiany w tym przypadku roku podatkowego na podstawie art. 8 ust. 3 i 4 updop, dzięki czemu nie zaistniałaby konieczność złożenia zeznania na koniec roku kalendarzowego 2005. Na przykład nowy rok przyjęty przez spółkę kończyłby się 31 września 2005 r.
Jednak w przypadku przekształcenia spółki osobowej oraz spółki cywilnej w inną spółkę osobową nie wystąpią nowe lata podatkowe, bowiem nie ma obowiązku zamykania i otwierania ksiąg rachunkowych tych spółek.
Sukcesja praw i obowiązków
Zgodnie z art. 93a § 1 Ordynacji podatkowej osoba prawna powstała w wyniku:
• przekształcenia innej osoby prawnej,
• przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej
wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształconej osoby lub spółki.
Jest tak również w przypadku osobowej spółki handlowej powstałej w wyniku przekształcenia:
• innej spółki niemającej osobowości prawnej,
• spółki kapitałowej.
A zatem przekształcenie spółek uregulowane w przepisach Kodeksu spółek handlowych skutkuje sukcesją praw i obowiązków spółki przekształcanej.
Dochód z likwidacji spółki
Zgodnie z art. 24 ust. 3 updof dochód z likwidacji działalności gospodarczej ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, niebędących środkami trwałymi – takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności, a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił – w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Kuczkowski

Radca prawny, partner, kieruje biurem kancelarii Raczkowski Paruch w Poznaniu. Od ponad 12 lat doradza klientom w zakresie prawa pracy. Posiada szczególnie bogate doświadczenie w zbiorowych stosunkach pracy, w tym w zakresie rozwiązywania i wdrażania układów zbiorowych i innych porozumień ze stroną związkową, gwarancji pracowniczych, prowadzenia sporów zbiorowych i negocjacji ze związkami zawodowymi. Prowadził szereg restrukturyzacji pracowniczych obejmujących zarówno zwolnienia grupowe, jak i programy dobrowolnych odejść oraz inne formy zmniejszania poziomu zatrudnienia. Doradza przy zatrudnianiu kadry menedżerskiej wysokiego szczebla. Bardzo często reprezentuje klientów przed sądami pracy. Ma dużą znajomość branży transportowej i produkcyjnej. Pracował w renomowanych polskich kancelariach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK