| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Skutki podatkowe przekształcania spółek

Skutki podatkowe przekształcania spółek

Przekształcenia spółek: Zmiana formy prawnej, w jakiej jest prowadzone przedsiębiorstwo, może wynikać z rozwoju spółki, możliwości finansowania jej działalności, zwiększenia możliwości pozyskania kapitału, a także z przepisów prawa. W każdym jednak przypadku przekształcenie wywołuje określone skutki podatkowe, szczególnie w sferze podatków dochodowych.

Na podstawie art. 44 ust. 4 updof podatek od tego dochodu ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% tego dochodu. Podatek jest płatny w terminie płatności zaliczki za ostatni miesiąc prowadzenia działalności.
Na podstawie jednak art. 24 ust. 3 pkt 4 updof nie ustala się dochodu na dzień likwidacji (i tym samym nie ma obowiązku wpłaty 10-procentowego podatku od dochodu z likwidacji), jeżeli nastąpiło przekształcenie spółki cywilnej w spółkę handlową lub osobowej spółki handlowej w inną osobową spółkę handlową albo w kapitałową spółkę handlową.
Należy zatem uznać, że przekształcenie spółki osobowej nie jest tożsame z likwidacją działalności gospodarczej. Dotychczasowa działalność gospodarcza prowadzona przez spółkę osobową jest bowiem kontynuowana przy wykorzystaniu tych samych składników majątku przez jej następcę prawnego.
Podatek od towarów i usług
W przypadku przekształcenia spółki nie ma również zastosowania przepis art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, na podstawie którego podlegają opodatkowaniu towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej.
Nie mamy bowiem w tym przypadku do czynienia z rozwiązaniem spółki, ale z przekształceniem jej formy prawnej. W związku z sukcesją praw i obowiązków spółka przekształcona wstępuje we wszystkie prawa związane ze zwrotem podatku naliczonego.
Spółka przekształcona wstępuje we wszystkie prawa związane ze zwrotem podatku naliczonego.
Amortyzacja
W przypadku przekształcenia spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową, np. spółki z o.o. w spółkę akcyjną, lub spółki osobowej w spółkę kapitałową, np. spółki jawnej w spółkę z o.o., wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w spółce kapitałowej – na podstawie art. 16g ust. 9 updop – w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji (wykazie) spółki przekształcanej.
W przypadku przekształcenia spółki kapitałowej lub osobowej w spółkę kapitałową wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w spółce kapitałowej w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji (wykazie) spółki przekształcanej.
Zgodnie z art. 16h ust. 3 updop powstała z tego przekształcenia spółka kapitałowa dokonuje odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuuje metodę amortyzacji stosowaną przez przekształconą spółkę. W wyniku przekształceń spółek nie zaistnieją zatem korzyści związane z urealnieniem wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych do ich wartości rynkowej, jak również możliwości zmiany metody amortyzacji.

Polecamy artykuły

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

BlaBlaCar.pl

– wspólne przejazdy: oszczędności i ekologia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK