| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Skutki podatkowe przekształcania spółek

Skutki podatkowe przekształcania spółek

Przekształcenia spółek: Zmiana formy prawnej, w jakiej jest prowadzone przedsiębiorstwo, może wynikać z rozwoju spółki, możliwości finansowania jej działalności, zwiększenia możliwości pozyskania kapitału, a także z przepisów prawa. W każdym jednak przypadku przekształcenie wywołuje określone skutki podatkowe, szczególnie w sferze podatków dochodowych.

Na podstawie art. 44 ust. 4 updof podatek od tego dochodu ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% tego dochodu. Podatek jest płatny w terminie płatności zaliczki za ostatni miesiąc prowadzenia działalności.
Na podstawie jednak art. 24 ust. 3 pkt 4 updof nie ustala się dochodu na dzień likwidacji (i tym samym nie ma obowiązku wpłaty 10-procentowego podatku od dochodu z likwidacji), jeżeli nastąpiło przekształcenie spółki cywilnej w spółkę handlową lub osobowej spółki handlowej w inną osobową spółkę handlową albo w kapitałową spółkę handlową.
Należy zatem uznać, że przekształcenie spółki osobowej nie jest tożsame z likwidacją działalności gospodarczej. Dotychczasowa działalność gospodarcza prowadzona przez spółkę osobową jest bowiem kontynuowana przy wykorzystaniu tych samych składników majątku przez jej następcę prawnego.
Podatek od towarów i usług
W przypadku przekształcenia spółki nie ma również zastosowania przepis art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, na podstawie którego podlegają opodatkowaniu towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej.
Nie mamy bowiem w tym przypadku do czynienia z rozwiązaniem spółki, ale z przekształceniem jej formy prawnej. W związku z sukcesją praw i obowiązków spółka przekształcona wstępuje we wszystkie prawa związane ze zwrotem podatku naliczonego.
Spółka przekształcona wstępuje we wszystkie prawa związane ze zwrotem podatku naliczonego.
Amortyzacja
W przypadku przekształcenia spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową, np. spółki z o.o. w spółkę akcyjną, lub spółki osobowej w spółkę kapitałową, np. spółki jawnej w spółkę z o.o., wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w spółce kapitałowej – na podstawie art. 16g ust. 9 updop – w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji (wykazie) spółki przekształcanej.
W przypadku przekształcenia spółki kapitałowej lub osobowej w spółkę kapitałową wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w spółce kapitałowej w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji (wykazie) spółki przekształcanej.
Zgodnie z art. 16h ust. 3 updop powstała z tego przekształcenia spółka kapitałowa dokonuje odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuuje metodę amortyzacji stosowaną przez przekształconą spółkę. W wyniku przekształceń spółek nie zaistnieją zatem korzyści związane z urealnieniem wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych do ich wartości rynkowej, jak również możliwości zmiany metody amortyzacji.
reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK