| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Skutki podatkowe przekształcania spółek

Skutki podatkowe przekształcania spółek

Przekształcenia spółek: Zmiana formy prawnej, w jakiej jest prowadzone przedsiębiorstwo, może wynikać z rozwoju spółki, możliwości finansowania jej działalności, zwiększenia możliwości pozyskania kapitału, a także z przepisów prawa. W każdym jednak przypadku przekształcenie wywołuje określone skutki podatkowe, szczególnie w sferze podatków dochodowych.

Przykład 3
W spółce jawnej amortyzowany był budynek o wartości początkowej 2 000 000 zł.
Amortyzacja była dokonywana metodą liniową według stawki 2,5%.
W ciągu 10 lat jego amortyzacji dokonano w spółce jawnej odpisów amortyzacyjnych w wysokości 500 000 zł.
W wyniku przekształcenia spółki jawnej w spółkę z o.o. odpisy amortyzacyjne będą również dokonywane od wartości początkowej 2 000 000 zł
i według metody liniowej z zastosowaniem stawki 2,5%.
W ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych spółki z o.o. zostanie również uwzględnione dotychczasowe umorzenie tego środka trwałego w wysokości 500 000 zł.
Również w przypadku przekształcenia spółki osobowej w inną spółki osobową, np. spółki cywilnej w spółkę jawną, wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji (wykazie) podmiotu o zmienionej formie prawnej, o czym stanowi art. 22g ust. 12 updof. Podmioty powstałe w wyniku zmiany formy prawnej – zgodnie z art. 22h ust. 3 updof – dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot o zmienionej formie prawnej.
Odliczanie straty podmiotu przekształcanego
Dochód można obniżyć o wysokość straty poniesionej w roku podatkowym w najbliższych kolejno po sobie następujących 5 latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty (art. 7 ust. 5 updop).
Na podstawie art. 7 ust. 3 pkt 4 updop przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się strat przedsiębiorców przekształcanych, z wyjątkiem przekształcenia spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową.
Również przy ustalaniu straty nie uwzględnia się straty przedsiębiorców przekształcanych, z wyjątkiem spółek kapitałowych przekształconych w inne spółki kapitałowe.
A zatem jeżeli następuje przekształcenie np. spółki z o.o. w spółkę akcyjną, to istnieje możliwość odliczenia przez spółkę akcyjną straty spółki z o.o. Istnieje również możliwość, przy ustalaniu straty spółki akcyjnej za dany rok, uwzględnienia poniesionej w tym roku straty spółki z o.o.
Natomiast nie ma możliwości odliczenia straty w przypadku przekształcenia spółki osobowej w spółkę kapitałową, np. spółki jawnej w spółkę z o.o. Wynika to stąd, że osoba prawna, jaką jest spółka z o.o., nie może odliczyć straty wspólnika spółki jawnej będącego osobą fizyczną.
reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Rudzka Kancelaria Doradcy Podatkowego

Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze podatkowo-prawnej dużych i średnich polskich firm, międzynarodowych korporacji oraz podmiotów publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK