| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Skutki podatkowe przekształcania spółek

Skutki podatkowe przekształcania spółek

Przekształcenia spółek: Zmiana formy prawnej, w jakiej jest prowadzone przedsiębiorstwo, może wynikać z rozwoju spółki, możliwości finansowania jej działalności, zwiększenia możliwości pozyskania kapitału, a także z przepisów prawa. W każdym jednak przypadku przekształcenie wywołuje określone skutki podatkowe, szczególnie w sferze podatków dochodowych.

Przykład 3
W spółce jawnej amortyzowany był budynek o wartości początkowej 2 000 000 zł.
Amortyzacja była dokonywana metodą liniową według stawki 2,5%.
W ciągu 10 lat jego amortyzacji dokonano w spółce jawnej odpisów amortyzacyjnych w wysokości 500 000 zł.
W wyniku przekształcenia spółki jawnej w spółkę z o.o. odpisy amortyzacyjne będą również dokonywane od wartości początkowej 2 000 000 zł
i według metody liniowej z zastosowaniem stawki 2,5%.
W ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych spółki z o.o. zostanie również uwzględnione dotychczasowe umorzenie tego środka trwałego w wysokości 500 000 zł.
Również w przypadku przekształcenia spółki osobowej w inną spółki osobową, np. spółki cywilnej w spółkę jawną, wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji (wykazie) podmiotu o zmienionej formie prawnej, o czym stanowi art. 22g ust. 12 updof. Podmioty powstałe w wyniku zmiany formy prawnej – zgodnie z art. 22h ust. 3 updof – dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot o zmienionej formie prawnej.
Odliczanie straty podmiotu przekształcanego
Dochód można obniżyć o wysokość straty poniesionej w roku podatkowym w najbliższych kolejno po sobie następujących 5 latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty (art. 7 ust. 5 updop).
Na podstawie art. 7 ust. 3 pkt 4 updop przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się strat przedsiębiorców przekształcanych, z wyjątkiem przekształcenia spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową.
Również przy ustalaniu straty nie uwzględnia się straty przedsiębiorców przekształcanych, z wyjątkiem spółek kapitałowych przekształconych w inne spółki kapitałowe.
A zatem jeżeli następuje przekształcenie np. spółki z o.o. w spółkę akcyjną, to istnieje możliwość odliczenia przez spółkę akcyjną straty spółki z o.o. Istnieje również możliwość, przy ustalaniu straty spółki akcyjnej za dany rok, uwzględnienia poniesionej w tym roku straty spółki z o.o.
Natomiast nie ma możliwości odliczenia straty w przypadku przekształcenia spółki osobowej w spółkę kapitałową, np. spółki jawnej w spółkę z o.o. Wynika to stąd, że osoba prawna, jaką jest spółka z o.o., nie może odliczyć straty wspólnika spółki jawnej będącego osobą fizyczną.

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK