| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Skutki podatkowe przekształcania spółek

Skutki podatkowe przekształcania spółek

Przekształcenia spółek: Zmiana formy prawnej, w jakiej jest prowadzone przedsiębiorstwo, może wynikać z rozwoju spółki, możliwości finansowania jej działalności, zwiększenia możliwości pozyskania kapitału, a także z przepisów prawa. W każdym jednak przypadku przekształcenie wywołuje określone skutki podatkowe, szczególnie w sferze podatków dochodowych.

Nie ma możliwości odliczenia straty w przypadku przekształcenia spółki osobowej w spółkę kapitałową.
Na podstawie art. 8 ust. 1 w związku z art. 8 ust. 2 pkt 1 updof straty z udziału w spółce niebędącej osobą prawną określa się u każdego podatnika proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w stracie są równe.
Zgodnie z art. 9 ust. 3 updof o wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących 5 latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.
Wspólnik spółki osobowej przekształcanej w spółkę kapitałową (np. spółki jawnej w spółkę z o.o.) może zatem odliczyć stratę z tytułu działalności w spółce osobowej tylko od dochodu z działalności gospodarczej, np. gdy osiąga dochody z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w innej spółce osobowej.
Jednak w przypadku przekształcenia spółki osobowej w inną spółkę osobową (np. spółki cywilnej w spółkę jawną) stratę z działalności w spółce cywilnej może odliczyć od dochodu z działalności gospodarczej w spółce jawnej.
Odpowiedzialność wspólników spółki z o.o. za zobowiązania handlowe
Przepisy Kodeksu spółek handlowych nie przewidują podziału spółki osobowej. Możliwe jest jednak np. wniesienie do spółki z o.o. maszyn i przeniesienie tam części działalności produkcyjnej, natomiast pozostawienie środków trwałych o wysokiej wartości (np. budynków) w spółce osobowej. Działalność spółki osobowej ograniczałaby się wówczas np. do wynajmu tych środków trwałych spółce z o.o.
Rozwiązanie takie umożliwia istotne zmniejszenie odpowiedzialności za zobowiązania handlowe, co może mieć duże znaczenie w przypadku nieściągalności wierzytelności od kontrahentów. Na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych odpowiedzialność za zobowiązania handlowe ponosi bowiem spółka z o.o. całym swoim majątkiem. Natomiast wspólnicy nie ponoszą odpowiedzialności za zobowiązania handlowe spółki.
Przykład 4
Spółka cywilna posiada środki trwałe w postaci budynków i maszyn produkcyjnych. Na skutek upadłości ważnego kontrahenta spółka ta nie otrzyma zapłaty za dostarczone mu towary. W związku z tym nie będzie mogła uregulować należności wobec swoich dostawców, co może być powodem wszczęcia egzekucji z majątku małżonków, w tym również z budynków służących działalności gospodarczej.
Jeśli spółka ta wniosłaby aportem do nowo utworzonej spółki z o.o. maszyny i przeniosła tam działalność produkcyjną, odpowiedzialność ograniczałaby się do majątku spółki z o.o.
Odpowiedzialność ta nie dotyczyłaby budynków wynajmowanych przez spółkę cywilną spółce z o.o.
Krzysztof Lis
odpowiadamy na pytania:
www.infor.pl/pytaniasfk
Podstawy prawne
• ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 78, poz. 684
• ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 25, poz. 202
• ustawa z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych – Dz.U. Nr 94, poz. 1037; ost.zm. Dz.U. z 2003 r. Nr 229, poz. 2276


Polecamy artykuły

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chołub

Kancelaria Adwokacka Aleksandra Chołub

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK