| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Skutki podatkowe przekształcania spółek

Skutki podatkowe przekształcania spółek

Przekształcenia spółek: Zmiana formy prawnej, w jakiej jest prowadzone przedsiębiorstwo, może wynikać z rozwoju spółki, możliwości finansowania jej działalności, zwiększenia możliwości pozyskania kapitału, a także z przepisów prawa. W każdym jednak przypadku przekształcenie wywołuje określone skutki podatkowe, szczególnie w sferze podatków dochodowych.

Nie ma możliwości odliczenia straty w przypadku przekształcenia spółki osobowej w spółkę kapitałową.
Na podstawie art. 8 ust. 1 w związku z art. 8 ust. 2 pkt 1 updof straty z udziału w spółce niebędącej osobą prawną określa się u każdego podatnika proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w stracie są równe.
Zgodnie z art. 9 ust. 3 updof o wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących 5 latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.
Wspólnik spółki osobowej przekształcanej w spółkę kapitałową (np. spółki jawnej w spółkę z o.o.) może zatem odliczyć stratę z tytułu działalności w spółce osobowej tylko od dochodu z działalności gospodarczej, np. gdy osiąga dochody z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w innej spółce osobowej.
Jednak w przypadku przekształcenia spółki osobowej w inną spółkę osobową (np. spółki cywilnej w spółkę jawną) stratę z działalności w spółce cywilnej może odliczyć od dochodu z działalności gospodarczej w spółce jawnej.
Odpowiedzialność wspólników spółki z o.o. za zobowiązania handlowe
Przepisy Kodeksu spółek handlowych nie przewidują podziału spółki osobowej. Możliwe jest jednak np. wniesienie do spółki z o.o. maszyn i przeniesienie tam części działalności produkcyjnej, natomiast pozostawienie środków trwałych o wysokiej wartości (np. budynków) w spółce osobowej. Działalność spółki osobowej ograniczałaby się wówczas np. do wynajmu tych środków trwałych spółce z o.o.
Rozwiązanie takie umożliwia istotne zmniejszenie odpowiedzialności za zobowiązania handlowe, co może mieć duże znaczenie w przypadku nieściągalności wierzytelności od kontrahentów. Na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych odpowiedzialność za zobowiązania handlowe ponosi bowiem spółka z o.o. całym swoim majątkiem. Natomiast wspólnicy nie ponoszą odpowiedzialności za zobowiązania handlowe spółki.
Przykład 4
Spółka cywilna posiada środki trwałe w postaci budynków i maszyn produkcyjnych. Na skutek upadłości ważnego kontrahenta spółka ta nie otrzyma zapłaty za dostarczone mu towary. W związku z tym nie będzie mogła uregulować należności wobec swoich dostawców, co może być powodem wszczęcia egzekucji z majątku małżonków, w tym również z budynków służących działalności gospodarczej.
Jeśli spółka ta wniosłaby aportem do nowo utworzonej spółki z o.o. maszyny i przeniosła tam działalność produkcyjną, odpowiedzialność ograniczałaby się do majątku spółki z o.o.
Odpowiedzialność ta nie dotyczyłaby budynków wynajmowanych przez spółkę cywilną spółce z o.o.
Krzysztof Lis
odpowiadamy na pytania:
www.infor.pl/pytaniasfk
Podstawy prawne
• ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 78, poz. 684
• ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 25, poz. 202
• ustawa z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych – Dz.U. Nr 94, poz. 1037; ost.zm. Dz.U. z 2003 r. Nr 229, poz. 2276


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Mikołajewski

prawnik, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK