| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Skutki podatkowe przekształcania spółek

Skutki podatkowe przekształcania spółek

Przekształcenia spółek: Zmiana formy prawnej, w jakiej jest prowadzone przedsiębiorstwo, może wynikać z rozwoju spółki, możliwości finansowania jej działalności, zwiększenia możliwości pozyskania kapitału, a także z przepisów prawa. W każdym jednak przypadku przekształcenie wywołuje określone skutki podatkowe, szczególnie w sferze podatków dochodowych.

Przekształcenie spółki może wynikać z rozwoju spółki, zmiany sposobu finansowania jej działalności, zwiększenia możliwości pozyskania kapitału. Na przykład w związku z przekształceniem spółki z o.o. w spółkę akcyjną i wprowadzeniem jej na giełdę papierów wartościowych istnieje możliwość pozyskania kapitału przez emisję akcji. Obowiązek dokonania przekształcenia spółki może również wynikać z przepisów prawa.
Odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe
Zgodnie z art. 115 § 1 i 2 Ordynacji podatkowej wspólnik spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej oraz komplementariusz spółki komandytowej albo komandytowo-akcyjnej niebędący akcjonariuszem odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie ze spółką i pozostałymi wspólnikami za zaległości podatkowe spółki i wspólników, wynikające z działalności spółki.
Odpowiedzialność ta dotyczy także byłego wspólnika w zakresie zaległości podatkowych z tytułu zobowiązań powstałych w okresie, gdy był on wspólnikiem.
Za zaległości podatkowe spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej odpowiadają natomiast na podstawie art. 116 Ordynacji członkowie zarządu tych spółek.
Za zaległości podatkowe spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej odpowiadają członkowie zarządu tych spółek.
A zatem za zaległości podatkowe nie odpowiadają:
• komandytariusz w spółce komandytowej,
• akcjonariusz w spółce komandytowo-akcyjnej,
• wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
• akcjonariusz w spółce akcyjnej.
W niektórych przypadkach motywem przekształcenia spółki osobowej w spółkę kapitałową może być brak w tej spółce odpowiedzialności podatkowej wspólników w odróżnieniu od takiej odpowiedzialności w spółce osobowej.
Zmniejszenie obciążeń podatkowych
Istotnym powodem zmiany formy prawnej prowadzenia działalności może być także dążenie do zmniejszania obciążeń podatkowych wspólników.
Może to mieć miejsce np. w przypadku przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę jawną, której wspólnicy będą opodatkowani liniowym podatkiem od dochodu według stawki 19%. Istnieje wówczas możliwość uniknięcia podatku od dywidendy.
Przykład 1
Spółka z o.o., której wspólnikami są osoby fizyczne, osiągnęła za 2005 r. dochód w wysokości 2 000 000 zł.
Zapłaciła od tego dochodu podatek w wysokości: 19% × 2 000 000 zł = 380 000 zł.
Dochód netto przeznaczono na wypłatę dywidendy, w związku z czym spółka z o.o. pobrała od dywidend podatek w wysokości: (2 000 000 zł – 380 000 zł) × 19% = 307 800 zł.

Polecamy artykuły

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Jaszczak

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK