| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jakie są możliwości finansowania eksportu

Jakie są możliwości finansowania eksportu

W naszym kraju funkcjonuje wiele przedsiębiorstw, które zdecydowaną większość produkcji sprzedają za granicę. W celu przyspieszenia wpływu zagranicznych należności korzystają one często z faktoringu. Jednocześnie jednak poszukują nowych możliwości w tym obszarze. Praktyczne wykorzystanie najpopularniejszych metod finansowania transakcji eksportowych opisujemy w niniejszym opracowaniu.

3. Prowadzenie kont rozliczeniowych – każda faktura, faktura korygująca, nota kredytowa lub obciążeniowa są księgowane przez firmę faktoringową. Dostawca na bieżąco otrzymuje raporty informujące o stanie kont rozliczeniowych. Zestawienia zawierają otwarte saldo odbiorców, kwoty skupionych faktur, wykaz zapłat, ewentualne różnice w zapłacie, informacje o wysłanych monitach.
4. Egzekwowanie należności – firma faktoringowa prowadzi działania zmierzające do spłacenia należności odbiorcy wobec dostawcy, z jednoczesnym wysyłaniem monitów i naliczaniem odsetek za zwłokę. Firma ta przejmuje w ten sposób wszelkie negatywne aspekty współpracy dostawcy z odbiorcą, pozostawiając dostawcy tylko pozytywne kontakty handlowe.
Przykład 1 prezentuje zakres usług faktoringowych oferowanych przez znany polski bank komercyjny. Pokazuje on również podstawowe korzyści z zastosowania tej metody w praktyce.
Przykład 1
Jeden z dużych banków komercyjnych X oferuje faktoring eksportowy. W jego ramach Bank X proponuje wykup wierzytelności eksportowych przedsiębiorstwa, wynikających z obrotu towarami i/lub usługami przed terminem ich wymagalności z zachowaniem prawa regresu w stosunku do zbywcy.
Wykup wierzytelności jest dostępny dla rezydentów i nierezydentów, w tym takich podmiotów jak:
osoby prawne prowadzące działalność gospodarczą,
osoby fizyczne i jednostki nieposiadające osobowości prawnej, mające zdolność do czynności prawnych, prowadzące działalność gospodarczą w celach gospodarczych i na własny rachunek.
Oferowany przez Bank X faktoring eksportowy niesie przedsiębiorstwu wiele korzyści finansowych, a w szczególności:
poprawę płynności finansowej przedsiębiorstwa (eksportera),
uproszczenie rozliczeń,
zmniejszenie ryzyka walutowego oraz ryzyka stóp procentowych,
pozytywny wpływ na bilans przedsiębiorstwa,
możliwość zmniejszenia kosztów finansowania.
Bank X oferuje faktoring w walucie krajowej (zł) oraz we wszystkich walutach wymienialnych z tabeli kursów Banku X.
Faktoring jest realizowany w ciężar, na ryzyko i w ramach limitu kredytowego eksportera. W przypadku faktoringu wykup wierzytelności dotyczy wierzytelności związanych z istnieniem stosunków gospodarczych między zbywcą a dłużnikiem, które mają charakter niejednorazowy, w szczególności bazują na istnieniu stałej długoterminowej umowy regulującej zasady dostarczania dłużnikowi towarów lub usług zbywcy.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

KSP Legal & Tax Advice

Tworzymy rozwiązania dla biznesu. Zespół Doradztwa Podatkowego. Obsługa prawna.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK