| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jakie są możliwości finansowania eksportu

Jakie są możliwości finansowania eksportu

W naszym kraju funkcjonuje wiele przedsiębiorstw, które zdecydowaną większość produkcji sprzedają za granicę. W celu przyspieszenia wpływu zagranicznych należności korzystają one często z faktoringu. Jednocześnie jednak poszukują nowych możliwości w tym obszarze. Praktyczne wykorzystanie najpopularniejszych metod finansowania transakcji eksportowych opisujemy w niniejszym opracowaniu.

Bank W przejmuje wszystkie ryzyka związane z osobą nabywcy oraz krajem jego pochodzenia i jednocześnie dokonuje wypłaty pełnej kwoty należności pomniejszonej o odpowiednie dyskonto.
Forfaiting w Banku W jest dostępny dla osób prawnych oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej posiadających zdolność do czynności prawnych, w tym mogą to być:
rezydenci, których kontrahentami są rezydenci i/lub nierezydenci,
nierezydenci, których kontrahentami są rezydenci,
banki i inne instytucje finansowe, w tym domy forfaitingowe, zajmujące się obrotem wierzytelnościami handlowymi i/lub ryzykiem (rezydentów i nierezydentów).
Forfaiting finansowy oferowany przez Bank W zapewnia eksporterom wiele korzyści, wśród których na uwagę zasługują:
eliminacja ryzyka handlowego i politycznego,
zmniejszenie ryzyka walutowego oraz ryzyka stóp procentowych,
pozytywny wpływ na bilans eksportera,
uproszczenie rozliczeń (Bank W wypłaca klientowi z góry całą kwotę pomniejszoną o koszty i dyskonto oraz zajmuje się rozliczeniem z importerem),
możliwość zredukowania kosztów finansowania,
polepszenie płynności eksportera,
finansowanie bez konieczności blokowania limitów kredytowych eksportera.
Bank W oferuje forfaiting w polskich złotych oraz wszystkich walutach wymienialnych z tabeli kursów Banku W. Przy kalkulacji kosztów forfaitingu uwzględnia możliwość wystąpienia dodatkowych kosztów bankowych w przypadku transakcji pośredniczących.
Renata Woźniak
Autorka opracowania jest specjalistą z zakresu finansów i zarządzania;
 


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Zarzycki

Doradca podatkowy, prawnik. Wspólnik w Kancelarii Doradztwa Podatkowego LTC AQUILA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi. Wieloletni praktyk z zakresu prawa podatkowego. Doradzał przy licznych transakcjach gospodarczych, przeprowadzał i nadzorował badania due diligence prawne i podatkowe, przeprowadzał procesy optymalizacyjne i restrukturyzacyjne. Zarządzał projektami w zakresie sporządzania dokumentacji cen transferowych oraz przygotowywania analiz porównawczych, polityk cen transferowych i dokumentacji grupowych (master file). Specjalizuje się w prawie podatkowym podatku dochodowego od osób prawnych ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących cen transferowych, podatku u źródła, optymalizacji podatkowej, fuzji i przejęć oraz w zakresie podatku od towarów i usług. Doświadczony wykładowca, prelegent na studiach podyplomowych oraz na ponad 500 szkoleniach (ponad 3000 godzin szkoleniowych) prawnych i podatkowych m.in. z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych, cen transferowych, podatku VAT, procedury podatkowej, podatku u źródła oraz fuzji i przejęć.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK