| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jakie są możliwości finansowania eksportu

Jakie są możliwości finansowania eksportu

W naszym kraju funkcjonuje wiele przedsiębiorstw, które zdecydowaną większość produkcji sprzedają za granicę. W celu przyspieszenia wpływu zagranicznych należności korzystają one często z faktoringu. Jednocześnie jednak poszukują nowych możliwości w tym obszarze. Praktyczne wykorzystanie najpopularniejszych metod finansowania transakcji eksportowych opisujemy w niniejszym opracowaniu.

Nie ma wątpliwości, że sprzedaż za granicę wyprodukowanych przez przedsiębiorstwo towarów każdorazowo będzie wiązała się z zastosowaniem długich okresów kredytowania (najczęściej do 60 dni). Trzeba również podkreślić, iż okresy te będą zdecydowanie dłuższe niż przy podobnych transakcjach realizowanych w kraju. A przecież przedsiębiorstwo musi w tym czasie normalnie funkcjonować, finansować swoją bieżącą działalność, zaopatrywać się w środki do dalszej produkcji. Warto również dodać, iż zagraniczni odbiorcy odzieży są często mniej znani niż klienci krajowi.
Powyższe uwarunkowania sprawiają, iż transakcje z zagranicznymi odbiorcami produkcji są obciążone znacznie większym ryzykiem niż z klientami krajowymi. Ryzyko tych transakcji, a szczególnie ryzyko związane z opóźnieniem lub niedotrzymaniem zapłaty za dostarczone towary, będzie relatywnie duże. Nie dziwi więc fakt, iż w takich okolicznościach przedsiębiorstwa poszukują nowych możliwości łagodzenia problemów z przepływem pieniędzy. Wśród dostępnych na rynku metod na szczególną uwagę zasługują: faktoring, weksle, akredytywa dokumentowa i forfaiting.
Faktoring
Powszechnie znaną i najczęściej wykorzystywaną metodą usprawniania przepływu gotówki w przedsiębiorstwie eksportującym jest faktoring. Jest to nie tylko sposób na bieżące finansowanie przedsiębiorstwa, ale również kompleksowe narzędzie wspomagające zarządzanie należnościami przez obsługę księgową dłużników, dyscyplinowanie płatności oraz możliwość przejęcia ryzyka ich wypłacalności.
Wśród organizacji faktoringowych zdecydowaną większość stanowią jednostki podległe banków. Oferują one przedsiębiorstwom następujący zakres usług:
1. Finansowanie – dostarczanie środków finansowych przez wypłatę z góry dużej części kwoty, na którą opiewa faktura (pozostała część zostaje wypłacona po uregulowaniu należności przez odbiorcę klienta). Umożliwia to większą aktywność dostawcy w sezonie lub w okresach rosnącego popytu. Pozyskanie środków obrotowych w chwili sprzedaży, bez oczekiwania na otrzymanie ich od odbiorcy, umożliwia dostawcy zakup surowców lub towarów oraz uzyskanie odpowiednich rabatów, jednocześnie zwiększając jego wiarygodność jako kontrahenta.
2. Przejęcie ryzyka wypłacalności odbiorcy – klienci krajowi oraz zagraniczni są oceniani pod względem zdolności kredytowej i terminowości regulowania zobowiązań. Odbiorcy są na bieżąco monitowani podczas współpracy, ewentualne zagrożenia zgłaszane są dostawcy. Firma faktoringowa może, za dodatkową opłatą, oferować finansowanie bez regresu, tj. gwarantować uregulowanie należności nawet w sytuacji, gdy odbiorca jej nie spłaci.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Zygmunt

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK