| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Inwestycje w sprawozdawczości finansowej

Inwestycje w sprawozdawczości finansowej

W niniejszym opracowaniu omówiono podział inwestycji w myśl ustawy o rachunkowości, zasady wyceny, przekwalifikowania, ewidencję księgową z podaniem przykładów liczbowych oraz sposób wykazywania danych w sprawozdaniach finansowych.

Nabyte lub powstałe nieruchomości zaliczone do inwestycji ujmuje się w księgach rachunkowych na dzień ich nabycia albo powstania (pośrednio wynika to z art. 35 ustawy o rachunkowości) według cen nabycia albo cen zakupu, jeżeli koszty przeprowadzenia i rozliczenia transakcji nie są istotne.
Ustawa o rachunkowości nie podaje sposobu wyceny nieruchomości zaliczonych do inwestycji wykonanych we własnym zakresie, kierując się postanowieniami MSR 40; nieruchomość taką wycenia się w koszcie wytworzenia ustalonym na dzień zakończenia budowy. Z art. 28 ust. 1 pkt 3 ustawy o rachunkowości wynika, że inwestycje zaliczone do aktywów trwałych (inwestycje w nieruchomości) wycenia się nie rzadziej niż na dzień bilansowy według cen nabycia pomniejszonych o odpisy z tytułu trwałej utraty wartości lub według wartości godziwej. Trwała utrata wartości odnosi się w tym przypadku do budynków i budowli i wyraża ekonomiczne i techniczne zużycie nieruchomości.
Trwała utrata wartości ma miejsce wtedy, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo, że kontrolowany przez jednostkę składnik aktywów nie przyniesie w przyszłości w znaczącej części lub w całości przewidywanych korzyści ekonomicznych (art. 28 ust. 7).
Wartością godziwą zgodnie z art. 28 ust. 6 ustawy o rachunkowości jest kwota, za jaką dany składnik aktywów mógłby zostać wymieniony, a zobowiązanie uregulowane na warunkach transakcji rynkowej pomiędzy zainteresowanymi i dobrze poinformowanymi, niepowiązanymi ze sobą stronami. Wartość godziwa to cena, która w zasadzie jest ustalana na rynku. Aktualnie w odniesieniu do nieruchomości takiego rynku nie ma. Wycena zatem nieruchomości inwestycyjnych w wartości godziwej może stwarzać praktyczne trudności.
Według art. 44b ust. 4 pkt 7 ustawy o rachunkowości, wartością godziwą środków trwałych jest wartość rynkowa lub ich wartość według niezależnej wyceny. Jeżeli natomiast nie jest możliwe uzyskanie niezależnej wyceny środków trwałych, przyjmuje się aktualną cenę nabycia albo koszt wytworzenia z uwzględnieniem aktualnego stopnia ich zużycia.
O ile nieruchomości ujmowane są w ewidencji w cenie nabycia, o tyle odpisy z tytułu trwałej utraty wartości zgodnie z uzupełnieniem do Wzorcowego Wykazu Kont wydanego przez spółkę z o.o. „Rachunkowość” zalicza się na pozostałe koszty operacyjne (konto 76-1), a drugostronnie na Ct konta 04 „Inwestycje w nieruchomości i prawa”, w analityce „Odpisy aktualizujące nieruchomości”.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Miłkowski

Specjalista w zakresie public relations

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK