| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Inwestycje w sprawozdawczości finansowej

Inwestycje w sprawozdawczości finansowej

W niniejszym opracowaniu omówiono podział inwestycji w myśl ustawy o rachunkowości, zasady wyceny, przekwalifikowania, ewidencję księgową z podaniem przykładów liczbowych oraz sposób wykazywania danych w sprawozdaniach finansowych.

Przeszacowanie nieruchomości z ceny nabycia do ceny rynkowej powoduje odniesienie różnicy zapisem Dt konto „Inwestycje w nieruchomości i prawa”, w analityce „Odpisy aktualizujące”, Ct konto 81-3 „Kapitał z aktualizacji wyceny”.
Obniżenie wartości rynkowej nieruchomości ujmuje się po stronie Dt konta 81-3 „Kapitał z aktualizacji wyceny” i po stronie Ct konta 04 „Inwestycje w nieruchomości i prawie”. Różnica zmniejszająca wartość nieruchomości w wyniku kolejnej przeceny zmniejsza kapitał z aktualizacji wyceny do wysokości przeceny ujętej uprzednio na tym kapitale, natomiast nadwyżka nad tą wartość obciąża pozostałe koszty operacyjne (konto 76-1).
Koszty związane z ulepszeniem nieruchomości zaliczanych do inwestycji księguje się na zasadach ogólnych na koncie 08 „Środki trwałe w budowie”, a następnie po rozliczeniu odnosi je na konto 04 „Inwestycje w nieruchomości i prawa”. Przychody uzyskane z tytułu najmu nieruchomości zalicza się na pozostałe przychody operacyjne (konto 76-0), a koszty ich utrzymania: jak remonty, konserwacje, podatek od nieruchomości itp. obciążają pozostałe koszty operacyjne (konto 76-1). Przychody ze sprzedaży nieruchomości księguje się na rzecz konta 76-0 „Pozostałe przychody operacyjne”, odnosząc jednocześnie wartość tej nieruchomości z konta 04 na konto 76-1, przy czym należy mieć na uwadze, że jeżeli na koncie 81-3 „Kapitał z aktualizacji wyceny” figurowała różnica z przeceny nieruchomości, to w przypadku sprzedaży należy różnicę tę przenieść uprzednio zapisem Dt konto 81-3, Ct konto 04.
Wynik ze sprzedaży nieruchomości inwestycyjnych wykazuje się w rachunku zysków i strat jako:
• zysk ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych, lub
• strata ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych.
Nieruchomości ujęte na koncie „Inwestycje w nieruchomości i prawa” nie mogą być amortyzowane tak jak środki trwałe. Jeżeli nieruchomości stanowiące inwestycje wyceniane są w cenie nabycia, to według wyjaśnień do znowelizowanej ustawy o rachunkowości zawartych w specjalnym zeszycie „Rachunkowość” sp. z o.o. z 2002 r. „Znowelizowana ustawa o rachunkowości wraz z wyjaśnieniami uzgodnionymi z Departamentem Rachunkowości Ministerstwa Finansów” – o ile nieruchomości objęte są podatkową ewidencją środków trwałych, to dla celów podatkowych mogą one być amortyzowane według zasad przewidzianych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (jednak od ceny nabycia). Odpisy amortyzacyjne od tych nieruchomości dla celów podatkowych odzwierciedlają w zasadzie fizyczne zużycie i mogą być potraktowane jako trwała utrata wartości tych nieruchomości. Odpisy takie powinny być księgowo wyodrębnione na kredycie subkonta do konta 04 przykładowo pod nazwą „Odpisy umorzeniowe z tytułu trwałej utraty wartości inwestycji w nieruchomości” – w korespondencji z kontem 76-1. Inwestycje w nieruchomości wykazuje się wtedy w bilansie w pozycji A.IV.1. „Nieruchomości w wartości netto”.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Smaga Jaroszyński Spółka Adwokacka sp. j.

Obsługa prawna przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK