| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Inwestycje w sprawozdawczości finansowej

Inwestycje w sprawozdawczości finansowej

W niniejszym opracowaniu omówiono podział inwestycji w myśl ustawy o rachunkowości, zasady wyceny, przekwalifikowania, ewidencję księgową z podaniem przykładów liczbowych oraz sposób wykazywania danych w sprawozdaniach finansowych.

W praktyce występują problemy dotyczące przekwalifikowania nieruchomości takich jak budynki, które były wykorzystywane jako środki trwałe na potrzeby statutowej działalności przedsiębiorstwa, a później się okazało, że wystąpiła konieczność ich wynajęcia, np. lokal sklepowy. Powstaje pytanie, czy taką nieruchomość można przekwalifikować ze środków trwałych do nieruchomości inwestycyjnych. Biorąc pod uwagę postanowienia zawarte w art. 3 ust. 1 pkt 17 ustawy o rachunkowości można mieć wątpliwość, ponieważ w przepisie tego artykułu jest mowa o nabyciu inwestycji w celu osiągnięcia korzyści ekonomicznych wynikających z przyrostu wartości, uzyskania przychodów w formie odsetek, dywidend lub innych pożytków. Jednak posługując się wyjaśnieniami MSR 40, przekwalifikowanie w omawianym przypadku nieruchomości do nieruchomości inwestycyjnej może mieć miejsce, kiedy wystąpi zmiana sposobu użytkowania nieruchomości przez zakończenie użytkowania tej nieruchomości przez właściciela i przeniesienie nieruchomości zajmowanej przez właściciela do nieruchomości inwestycyjnej.
PRZYKŁAD 1
Spółka z o.o., której podstawową działalnością jest produkcja wyrobów cukierniczych, posiada od kilku lat sklep fabryczny wartości początkowej 800 000 zł o dotychczasowym umorzeniu 200 000 zł.
Spółka podjęła w 2003 r. decyzję, że nie będzie prowadzić własnej sieci detalicznej i zakończyła użytkować sklep na własne potrzeby działalności handlowej. Obiekt sklepowy spółka postanowiła wynająć innej firmie, która przeznaczyła go na cele usługowe (warsztat krawiecki). Po przeniesieniu obiektu sklepowego ze środków trwałych do nieruchomości inwestycyjnych powołano rzeczoznawcę i wyceniono obiekt do aktualnej wartości w cenach rynkowych na 2 000 000 zł.
Operacje gospodarcze związane z powyższym przykładem będą następujące:
1) przeksięgowanie dotychczasowego umorzenia obiektu sklepowego 200 000 zł,
2) przeniesienie obiektu za środków trwałych do nieruchomości inwestycyjnych 600 000 zł,
3) przecena obiektu wykonana przez rzeczoznawcę na dzień bilansowy do 2 000 000 zł,
4) rezerwa na odroczony podatek dochodowy (2 000 000 zł – 600 000 zł) x 19% 266 000 zł,
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PRZYKŁAD 2
Spółka z o.o. zajmująca się produkcją obuwia ma znaczne rezerwy finansowe i postanowiła nabyć grunt jako lokatę w nieruchomości dla powiększenia w przyszłości korzyści ekonomicznych z przyrostu wartości tego gruntu. Wartość zakupu tej działki w 2003 r. wyniosła 200 000 zł a opłaty związane z zakupem 10 000 zł.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK