| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Inwentaryzacja i zakończenie roku

Inwentaryzacja i zakończenie roku

Listopad i początek grudnia to ostatni moment, w którym przedsiębiorcy powinni zacząć przygotowywać się do inwentaryzacji. Konieczne jest m.in. zebranie odpowiedniej dokumentacji. Jednak w praktyce często pojawiają się sytuacje, w których nie można jednoznacznie stwierdzić, jak wycenić remanent lub jak spis ująć w dokumentacji. W związku z tym przedstawiamy najczęściej zadawane pytania w zakresie inwentaryzacji i zakończenia roku i odpowiedzi na nie w postaci interpretacji podatkowych wraz z opiniami specjalistów.

Wartość działki budowlanej, którą podatnik wniósł do firmy w zeznaniu rocznym PIT 36L, pomniejszy dochód z działalności gospodarczej. Wartość działki musi zostać wykazana w remanencie początkowym.

JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD

Podatnik jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą od maja 2006 r. w zakresie zagospodarowania i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek. Do firmy została wniesiona remanentem początkowym posiadana wcześniej jako współwłasność małżeńska działka budowlana. Podatnik traktuje działkę jako towar handlowy. Czy na podstawie sporządzonego remanentu początkowego można w zeznaniu rocznym PIT- 36L pomniejszyć dochód z działalności o wartość wniesionej do firmy działki?

ODPOWIEDŹ URZĘDU

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT. W omawianej sprawie wydatki na zakup towaru handlowego - działki, dokonane przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, stanowią koszt uzyskania przychodu.

Dokonanie zakupu towarów handlowych przed rozpoczęciem działalności powoduje jednak, że wydatki na zakup towarów handlowych nie mogą bezpośrednio stanowić kosztu uzyskania przychodu. W takiej sytuacji towary handlowe należy ująć w spisie z natury (remanencie początkowym) sporządzonym i wpisanym do podatkowej księgi przychodów i rozchodów na dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej. Obowiązek sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów, na dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej w ciągu roku podatkowego wynika z par. 27 ust.1 rozporządzenia ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. nr 152, poz. 1475 z późn. zm.).

U podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej i prowadzących księgi przychodów i rozchodów dochodem z działalności jest różnica pomiędzy przychodem a kosztami uzyskania, powiększona o różnicę między wartością remanentu końcowego i początkowego towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, wyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadów, jeżeli wartość remanentu końcowego jest wyższa niż wartość remanentu początkowego lub pomniejszona o różnicę pomiędzy wartością remanentu początkowego i końcowego, jeżeli wartość remanentu początkowego jest wyższa.

W związku z tym w zeznaniu rocznym PIT-36 L podatnik będzie mógł wykazać dochód z działalności, pomniejszony o całą wartość zakupu działki (remanent początkowy) tylko w przypadku, gdy wartość remanentu końcowego wyniesie zero.

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego naczelnika Urzędu Skarbowego w Wołominie z 12 lipca 2006 r. (nr 1442/DF/415/WD/67/06).


OPINIA

 

PIOTR KICIŃSKI

konsultant podatkowy w ITA Doradztwo Podatkowe

Zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą są zobowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi przychodów i rozchodów spisu z natury (tzw. remanent początkowy) m.in. towarów handlowych na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego. W przedmiotowej sprawie podatnik będący osobą fizyczną wniósł do firmy działkę budowlaną będącą uprzednio przedmiotem współwłasności małżeńskiej. Zgodnie ze stanowiskiem podatnika, potwierdzonym przez organ podatkowy, działka budowlana z uwagi na rodzaj prowadzenia działalności gospodarczej stanowiła jego towar handlowy.

W tym przypadku decydujące znaczenie ma art. 24 ust. 2 ustawy o PIT. Zgodnie z nim uzyskany przez podatnika dochód pomniejsza się o różnicę pomiędzy wartością remanentu początkowego i końcowego, jeżeli wartość remanentu początkowego jest wyższa.

Tak więc sprzedaż wybudowanego domu wraz z działką spowoduje, że wartość remanentu końcowego wyniesie zero. Zatem fakt sprzedaży domu wraz z działką skutkować będzie powstaniem różnicy uzasadniającej zmniejszenie dochodu podatnika za dany rok.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Beata Mosór

Zastępca Dyrektora ds. Marketingu i PR w NetArt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »