| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Ryczałt i karta podatkowa - roczne rozliczenie

Ryczałt i karta podatkowa - roczne rozliczenie

Podatnicy rozliczający się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz karty podatkowej muszą rozliczyć się z fiskusem za 2007 rok do 31 stycznia 2008 r. Zatem na przygotowanie się zostało nieco ponad miesiąc. Dziś prezentujemy interpretacje organów podatkowych wyjaśniających zagadnienia rozliczeń ryczałtowców i kartowiczów wraz z opiniami specjalistów, które mogą być pomocne przy wypełnianiu deklaracji podatkowych.

Prowadzenie przez żonę działalności gospodarczej w innym zakresie niż działalność męża nie spowoduje utraty przez podatnika (męża) prawa do rozliczania się w formie karty podatkowej.

JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzątania i czyszczenia obiektów (PKD 74.70.Z) opodatkowaną w formie karty podatkowej. Żona podatnika chciałaby rozpocząć działalność w zakresie budownictwa oraz wynajmu nieruchomości. Przedmiotem jej działalności byłaby budowa obiektów (cały dział PKD 45) oraz ich sprzedaż lub wynajem na własny rachunek (PKD 70.1 i 70.2). Czy prowadzenie przez małżonka podatnika działalności gospodarczej w innym niż on zakresie spowoduje utratę przez niego prawa do opodatkowania swojej działalności w formie karty?

ODPOWIEDŹ URZĘDU

Artykuł 25 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wymienia przesłanki pozytywne i negatywne do zastosowania opodatkowania działalności w formie karty podatkowej. Jedną z przesłanek negatywnych do zastosowania tej formy jest prowadzenie przez małżonka podatnika działalności w tym samym zakresie.

Z przedstawionej sytuacji wynika, że przewidywany przedmiot działalności gospodarczej, którą ma prowadzić małżonka, nie pokrywa się z zakresem działalności męża (podatnika).

W związku z tym rozpoczęcie przez żonę podatnika działalności gospodarczej w innym zakresie nie spowoduje utraty przez podatnika prawa do opodatkowania swojej działalności w formie karty podatkowej.

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego naczelnika Urzędu Skarbowego w Kętrzynie z 18 czerwca 2007 r. (nr US.III/415-18/07).


OPINIA

 

TOMASZ RYSIAK

prawnik z kancelarii Magnusson

W stanie faktycznym wskazanym w przedmiotowej interpretacji małżonek podatnika zamierzał rozpocząć działalność gospodarczą sklasyfikowaną w PKD w innej kategorii niż działalność prowadzona przez podatnika. Prowadzenie działalności gospodarczej sklasyfikowanej w innej kategorii PKD jest, zgodnie z twierdzeniem wnioskodawcy zawartym w interpretacji, prowadzeniem przez małżonka działalności w innym zakresie w rozumieniu art. 25 ust. 1 pkt 5 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Wydaje się, że w przypadku przedmiotowej interpretacji urząd skarbowy prawidłowo uznał, że ogólny przepis ustawy odnośnie do prowadzenia działalności w innym zakresie powinien być interpretowany w odniesieniu do PKD. Jest to bowiem najbardziej obiektywny sposób określania rodzaju prowadzonej działalności, który powinien decydować o możliwości zastosowania konkretnego sposobu opodatkowania.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

EFT International

EFT International zajmuje się pomaganiem firmom w osiągnięciu sukcesu na zagranicznych rynkach, głównie w Wielkiej Brytanii i Indiach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »