| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Ryczałt i karta podatkowa - roczne rozliczenie

Ryczałt i karta podatkowa - roczne rozliczenie

Podatnicy rozliczający się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz karty podatkowej muszą rozliczyć się z fiskusem za 2007 rok do 31 stycznia 2008 r. Zatem na przygotowanie się zostało nieco ponad miesiąc. Dziś prezentujemy interpretacje organów podatkowych wyjaśniających zagadnienia rozliczeń ryczałtowców i kartowiczów wraz z opiniami specjalistów, które mogą być pomocne przy wypełnianiu deklaracji podatkowych.

Wykonywanie czynności w ramach działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, które nie były wcześniej wykonywane w ramach stosunku pracy, nie powoduje utraty prawa do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD

Podatnik jest zatrudniony na stanowisku sprzedawcy-magazyniera. Do obowiązków podatników należy obsługa magazynu oraz sprzedaż towarów handlowych w sklepie. Podatnik zamierza rozwiązać stosunek pracy oraz rozpocząć własną działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług budowlanych opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W zakresie prowadzonej działalności podatnik będzie wykonywał roboty budowlane na rzecz innych podmiotów, w tym również na rzecz swojego byłego pracodawcy. Czy wykonywanie usług w ramach działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, które nie były wcześniej wykonywane w ramach stosunku pracy, nie powoduje utraty prawa do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?

ODPOWIEDŹ URZĘDU

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o podatku zryczałtowanym opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, w tym również, gdy działalność jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych. Katalog podatników pozbawionych prawa korzystania z tej formy opodatkowania został zawarty w art. 8 ustawy o podatku zryczałtowanym. Stosownie do art. 8 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku zryczałtowanym w tej formie nie mogą być opodatkowani podatnicy, którzy rozpoczynają wykonywanie działalności samodzielnie lub w formie spółki, jeżeli podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności podatnika lub spółki.

W omawianej sytuacji podatnik, jako pracownik, wykonywał czynności inne niż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, wobec czego działalność gospodarcza podatnika może być opodatkowana na zasadach zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego naczelnika Urzędu Skarbowego w Opocznie z 21 maja 2007 r. (nr USI-415/35/07/int).


OPINIA


TOMASZ BIEL

starszy asystent BDO Numerica

Postanowienie Urzędu Skarbowego w Opocznie jest jak najbardziej prawidłowe. Zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 6 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, opodatkowania w formie ryczałtu nie stosuje się do podatników rozpoczynających działalność samodzielnie lub w formie spółki, jeżeli podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników, przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy, wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności podatnika lub spółki.

W związku z tym poruszony w pytaniu podatnika fakt wykonywania pracy na rzecz byłego pracodawcy nie jest istotny. Jeżeli przedsiębiorca w ramach samodzielnej działalności wykonuje czynności inne niż te - które wykonywał uprzednio w ramach stosunku pracy, po spełnieniu dodatkowych przesłanek może opodatkować swoje dochody w sposób zryczałtowany. Fakt świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy to czynnik brany pod uwagę jedynie przez przedsiębiorców chcących skorzystać z opodatkowania dochodów według liniowej 19-proc. stawki PIT.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Ziółkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK