| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Ryczałt i karta podatkowa - roczne rozliczenie

Ryczałt i karta podatkowa - roczne rozliczenie

Podatnicy rozliczający się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz karty podatkowej muszą rozliczyć się z fiskusem za 2007 rok do 31 stycznia 2008 r. Zatem na przygotowanie się zostało nieco ponad miesiąc. Dziś prezentujemy interpretacje organów podatkowych wyjaśniających zagadnienia rozliczeń ryczałtowców i kartowiczów wraz z opiniami specjalistów, które mogą być pomocne przy wypełnianiu deklaracji podatkowych.

Wykonywanie czynności w ramach działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, które nie były wcześniej wykonywane w ramach stosunku pracy, nie powoduje utraty prawa do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD

Podatnik jest zatrudniony na stanowisku sprzedawcy-magazyniera. Do obowiązków podatników należy obsługa magazynu oraz sprzedaż towarów handlowych w sklepie. Podatnik zamierza rozwiązać stosunek pracy oraz rozpocząć własną działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług budowlanych opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W zakresie prowadzonej działalności podatnik będzie wykonywał roboty budowlane na rzecz innych podmiotów, w tym również na rzecz swojego byłego pracodawcy. Czy wykonywanie usług w ramach działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, które nie były wcześniej wykonywane w ramach stosunku pracy, nie powoduje utraty prawa do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?

ODPOWIEDŹ URZĘDU

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o podatku zryczałtowanym opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, w tym również, gdy działalność jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych. Katalog podatników pozbawionych prawa korzystania z tej formy opodatkowania został zawarty w art. 8 ustawy o podatku zryczałtowanym. Stosownie do art. 8 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku zryczałtowanym w tej formie nie mogą być opodatkowani podatnicy, którzy rozpoczynają wykonywanie działalności samodzielnie lub w formie spółki, jeżeli podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności podatnika lub spółki.

W omawianej sytuacji podatnik, jako pracownik, wykonywał czynności inne niż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, wobec czego działalność gospodarcza podatnika może być opodatkowana na zasadach zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego naczelnika Urzędu Skarbowego w Opocznie z 21 maja 2007 r. (nr USI-415/35/07/int).


OPINIA


TOMASZ BIEL

starszy asystent BDO Numerica

Postanowienie Urzędu Skarbowego w Opocznie jest jak najbardziej prawidłowe. Zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 6 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, opodatkowania w formie ryczałtu nie stosuje się do podatników rozpoczynających działalność samodzielnie lub w formie spółki, jeżeli podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników, przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy, wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności podatnika lub spółki.

W związku z tym poruszony w pytaniu podatnika fakt wykonywania pracy na rzecz byłego pracodawcy nie jest istotny. Jeżeli przedsiębiorca w ramach samodzielnej działalności wykonuje czynności inne niż te - które wykonywał uprzednio w ramach stosunku pracy, po spełnieniu dodatkowych przesłanek może opodatkować swoje dochody w sposób zryczałtowany. Fakt świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy to czynnik brany pod uwagę jedynie przez przedsiębiorców chcących skorzystać z opodatkowania dochodów według liniowej 19-proc. stawki PIT.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Jaranowska

Specjalista do spraw kampanii linków sponsorowanych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »