| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Ryczałt i karta podatkowa - roczne rozliczenie

Ryczałt i karta podatkowa - roczne rozliczenie

Podatnicy rozliczający się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz karty podatkowej muszą rozliczyć się z fiskusem za 2007 rok do 31 stycznia 2008 r. Zatem na przygotowanie się zostało nieco ponad miesiąc. Dziś prezentujemy interpretacje organów podatkowych wyjaśniających zagadnienia rozliczeń ryczałtowców i kartowiczów wraz z opiniami specjalistów, które mogą być pomocne przy wypełnianiu deklaracji podatkowych.

Podatnik prowadzący działalność opodatkowaną na zasadach karty podatkowej nie zapłaci podatku od bezzwrotnej pomocy unijnej. Przy prowadzeniu działalności w formie karty, uzyskiwane przychody nie mają wpływu na wysokość stawki karty.

JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD

Czy podlega opodatkowaniu pochodząca z środków unijnych jednorazowa pomoc de minimis o wartości 4200 zł na promocję przedsiębiorczości z projektu własna firma sposób na realizację dobrych pomysłów w przypadku prowadzenia przez podatnika działalności opodatkowanej w formie karty podatkowej?

ODPOWIEDŹ URZĘDU

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym wolne od podatku dochodowym są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:

a) pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz

b) podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Z przestawionego przypadku wynika, że podatniczka prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną w formie karty podatkowej i otrzymała pomoc de minimis o wartości 4200 zł na promocję przedsiębiorczości z projektu własna firma sposób na realizację dobrych pomysłów, która pochodzi ze środków unijnych. W takim przypadku podatnicy prowadzący działalność opodatkowaną w formie karty podatkowej są zwolnieni od obowiązku prowadzenia ksiąg, składania zeznań podatkowych oraz wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Zgodnie z art. 26 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej ustala się według stawek miesięcznych określonych w tabeli, biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności mające wpływ na rozmiary tej działalności (załącznik nr 3 do ustawy), a także ze względu na stan zatrudnienia odpowiadający łącznej liczbie wspólników i pracowników, z tym że stawka ta nie może być niższa od określonej dla działalności wykonywanej bez zatrudnienia pracowników.

Podsumowując, przyznana podatniczce jednorazowa pomoc bezzwrotna nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, ponieważ przy prowadzeniu działalności w formie karty podatkowej uzyskiwane przez podatniczkę przychody nie mają wpływu na wysokość stawki karty.

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego naczelnika Urzędu Skarbowego w Kutnie z 12 lipca 2007 r. (nr I-415/26/07).


OPINIA

 

HANNA FILIPCZYK

menedżer w Accreo Taxand

Podatnicy rozliczający się przy użyciu karty podatkowej płacą podatek w wysokości uzależnionej od rodzaju działalności, wielkości miejscowości i liczby pracowników niezależnej od osiąganych przychodów. Dlatego istotnie zaliczenie (bądź nie) do przychodów kwoty otrzymanej dotacji nie ma znaczenia dla poziomu opodatkowania.

Przy tej okazji organ zaprezentował jednak również pogląd, że zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych finansowanych z funduszy strukturalnych (w tym z Europejskiego Funduszu Społecznego). Takie stanowisko w odniesieniu do środków pomocowych z perspektywy finansowej 2004-2006 zajmują powszechnie władze skarbowe - w ślad za cytowaną w piśmie interpretacją ministra finansów z 30 sierpnia 2006 r. Jest ono jednak niepoprawne.

Choć w omawianym przypadku pogląd ten nie miał znaczenia dla rozstrzygnięcia, w innych przypadkach pociąga za sobą negatywne konsekwencje dla podatników. Niestety, sądy administracyjne nie prezentują jednolitej linii orzeczniczej w tym zakresie. Warto więc wspomnieć, że korzystne stanowisko zajął m.in. WSA w Krakowie w wyroku z 13 czerwca 2007 r. (sygn. akt I SA/Kr 1555/06; niepublikowany).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Jaranowska

Specjalista do spraw kampanii linków sponsorowanych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »