| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Ryczałt i karta podatkowa - roczne rozliczenie

Ryczałt i karta podatkowa - roczne rozliczenie

Podatnicy rozliczający się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz karty podatkowej muszą rozliczyć się z fiskusem za 2007 rok do 31 stycznia 2008 r. Zatem na przygotowanie się zostało nieco ponad miesiąc. Dziś prezentujemy interpretacje organów podatkowych wyjaśniających zagadnienia rozliczeń ryczałtowców i kartowiczów wraz z opiniami specjalistów, które mogą być pomocne przy wypełnianiu deklaracji podatkowych.

Przekroczenie w ciągu 2007 roku kwoty przychodu w wysokości 967 400 zł nie spowoduje utraty prawa do opodatkowania w formie ryczałtu i obowiązku przejścia na opodatkowanie na zasadach ogólnych w trakcie 2007 roku.

JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD

Do 31 grudnia 2006 r. prowadząc działalność gospodarczą w zakresie usług budowlanych podatnik był opodatkowany na zasadach ogólnych, płacąc podatek liniowy w wysokości 19 proc. Od 1 stycznia 2007 r. podatnik zmienił formę opodatkowania na ryczałt. Czy do końca 2007 roku można być opodatkowanym w formie zryczałtowanego podatku dochodowego po przekroczeniu w trakcie roku przychodów w kwocie 967 400 zł, czy też z dniem jej przekroczenia trzeba wrócić do podatku liniowego?

ODPOWIEDŹ URZĘDU

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 144, poz. 930 z późn. zm.; dalej ustawa o podatku zryczałtowanym) podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy: uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 250 tys. euro, lub uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 250 tys. euro.

Kwoty wyrażone w euro przelicza się na walutę polską według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego 1 października roku poprzedzającego rok podatkowy. Zgodnie z tabelą NBP nr 190/A/2006 średni kurs euro z 29 września 2006 r. wyniósł 3,9835 zł. Kwota limitu wynosi 995 875 zł (250 000 x 3,9835).

W 2007 roku przekroczenie granicznej kwoty uprawniającej do ryczałtu skutkuje utratą prawa do rozliczenia w tej formie od następnego roku podatkowego.

Od 2008 roku nastąpi w tym zakresie zmiana. Jeśli przychody podatnika prowadzącego działalność samodzielnie albo w formie spółki przekroczą graniczną kwotę (150 tys. euro), konieczne będzie rozliczenie na zasadach ogólnych już od następnego miesiąca po przekroczeniu tej kwoty.

Stosownie do art. 2 pkt 1 lit. b) ustawy z 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 217, poz. 1588) art. 6 ust. 4 pkt 1 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od 1 stycznia 2008 r. uzyskał następujące brzmienie: podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 150 tys. euro.

Ponadto, w myśl art. 8 ust. 6 ustawy o podatku zryczałtowanym, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2008 r., podatnicy tracą prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych od miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskali przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej: wyłącznie samodzielnie, w wysokości przekraczającej kwotę 150 tys. euro, lub wyłącznie w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności przekroczyła kwotę 150 tys. euro.

Po przekroczeniu stosownych limitów podatnicy są zobowiązani zaprowadzić właściwe księgi i opłacać podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

W opisanym przypadku przekroczenie w ciągu roku 2007 kwoty przychodu w wysokości 967 400 zł nie spowoduje utraty prawa do opodatkowania w formie zryczałtowanego podatku dochodowego i obowiązku przejścia na opodatkowanie w formie zasad ogólnych w trakcie roku 2007.

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku z 12 lipca 2007 r. (nr II US pbIA/2/415-15/102a/58/07/NG).


OPINIA

 

KATARZYNA BIEŃKOWSKA

doradca podatkowy w Dewey & LeBoeuf

Interpretacja przypomina o dwóch bardzo istotnych zmianach, które nastąpią od 1 stycznia 2008 r. Pułap obrotów uprawniających do rozliczenia ryczałtowego zostanie znacząco obniżony, tj. do kwoty stanowiącej równowartość 150 tys. euro (czyli zaledwie ok. 565 tys. zł). Przekroczenie w 2007 roku tej granicznej kwoty skutkuje utratą prawa do rozliczenia w tej formie dopiero od następnego roku podatkowego. Natomiast od nowego roku sytuacja ulegnie zmianie również w tym zakresie. Jeśli przychody podatnika prowadzącego działalność gospodarczą samodzielnie albo w formie spółki przekroczą graniczną kwotę, konieczne będzie rozliczanie na zasadach ogólnych już od następnego miesiąca po przekroczeniu tej kwoty. Podatnicy, którzy przekroczą pułap, będą oczywiście zobowiązani zaprowadzić właściwe księgi i opłacać podatek dochodowy na ogólnych zasadach. Spowoduje to prawdopodobnie kolejne, znaczące ograniczenie kręgu osób korzystających z uproszczonych form opodatkowania. Składa się na to zarówno daleko idąca obniżka pułapu obrotu uprawniającego do korzystania z uproszczonej formy ewidencjonowania i rozliczeń podatkowych, jak i utrzymujący się niski kurs euro. Oznacza to, że w trakcie przyszłego roku wielu podatników będzie musiało albo ograniczyć działalność, albo rozpocząć ewidencjonowanie i rozliczenie podatkowe na zasadach ogólnych.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna ARKANA

Profesjonalna obsługa prawna firm i porady prawne dla biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK