| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Ryczałt i karta podatkowa - roczne rozliczenie

Ryczałt i karta podatkowa - roczne rozliczenie

Podatnicy rozliczający się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz karty podatkowej muszą rozliczyć się z fiskusem za 2007 rok do 31 stycznia 2008 r. Zatem na przygotowanie się zostało nieco ponad miesiąc. Dziś prezentujemy interpretacje organów podatkowych wyjaśniających zagadnienia rozliczeń ryczałtowców i kartowiczów wraz z opiniami specjalistów, które mogą być pomocne przy wypełnianiu deklaracji podatkowych.

Przekroczenie w ciągu 2007 roku kwoty przychodu w wysokości 967 400 zł nie spowoduje utraty prawa do opodatkowania w formie ryczałtu i obowiązku przejścia na opodatkowanie na zasadach ogólnych w trakcie 2007 roku.

JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD

Do 31 grudnia 2006 r. prowadząc działalność gospodarczą w zakresie usług budowlanych podatnik był opodatkowany na zasadach ogólnych, płacąc podatek liniowy w wysokości 19 proc. Od 1 stycznia 2007 r. podatnik zmienił formę opodatkowania na ryczałt. Czy do końca 2007 roku można być opodatkowanym w formie zryczałtowanego podatku dochodowego po przekroczeniu w trakcie roku przychodów w kwocie 967 400 zł, czy też z dniem jej przekroczenia trzeba wrócić do podatku liniowego?

ODPOWIEDŹ URZĘDU

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 144, poz. 930 z późn. zm.; dalej ustawa o podatku zryczałtowanym) podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy: uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 250 tys. euro, lub uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 250 tys. euro.

Kwoty wyrażone w euro przelicza się na walutę polską według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego 1 października roku poprzedzającego rok podatkowy. Zgodnie z tabelą NBP nr 190/A/2006 średni kurs euro z 29 września 2006 r. wyniósł 3,9835 zł. Kwota limitu wynosi 995 875 zł (250 000 x 3,9835).

W 2007 roku przekroczenie granicznej kwoty uprawniającej do ryczałtu skutkuje utratą prawa do rozliczenia w tej formie od następnego roku podatkowego.

Od 2008 roku nastąpi w tym zakresie zmiana. Jeśli przychody podatnika prowadzącego działalność samodzielnie albo w formie spółki przekroczą graniczną kwotę (150 tys. euro), konieczne będzie rozliczenie na zasadach ogólnych już od następnego miesiąca po przekroczeniu tej kwoty.

Stosownie do art. 2 pkt 1 lit. b) ustawy z 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 217, poz. 1588) art. 6 ust. 4 pkt 1 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od 1 stycznia 2008 r. uzyskał następujące brzmienie: podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 150 tys. euro.

Ponadto, w myśl art. 8 ust. 6 ustawy o podatku zryczałtowanym, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2008 r., podatnicy tracą prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych od miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskali przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej: wyłącznie samodzielnie, w wysokości przekraczającej kwotę 150 tys. euro, lub wyłącznie w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności przekroczyła kwotę 150 tys. euro.

Po przekroczeniu stosownych limitów podatnicy są zobowiązani zaprowadzić właściwe księgi i opłacać podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

W opisanym przypadku przekroczenie w ciągu roku 2007 kwoty przychodu w wysokości 967 400 zł nie spowoduje utraty prawa do opodatkowania w formie zryczałtowanego podatku dochodowego i obowiązku przejścia na opodatkowanie w formie zasad ogólnych w trakcie roku 2007.

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku z 12 lipca 2007 r. (nr II US pbIA/2/415-15/102a/58/07/NG).


OPINIA

 

KATARZYNA BIEŃKOWSKA

doradca podatkowy w Dewey & LeBoeuf

Interpretacja przypomina o dwóch bardzo istotnych zmianach, które nastąpią od 1 stycznia 2008 r. Pułap obrotów uprawniających do rozliczenia ryczałtowego zostanie znacząco obniżony, tj. do kwoty stanowiącej równowartość 150 tys. euro (czyli zaledwie ok. 565 tys. zł). Przekroczenie w 2007 roku tej granicznej kwoty skutkuje utratą prawa do rozliczenia w tej formie dopiero od następnego roku podatkowego. Natomiast od nowego roku sytuacja ulegnie zmianie również w tym zakresie. Jeśli przychody podatnika prowadzącego działalność gospodarczą samodzielnie albo w formie spółki przekroczą graniczną kwotę, konieczne będzie rozliczanie na zasadach ogólnych już od następnego miesiąca po przekroczeniu tej kwoty. Podatnicy, którzy przekroczą pułap, będą oczywiście zobowiązani zaprowadzić właściwe księgi i opłacać podatek dochodowy na ogólnych zasadach. Spowoduje to prawdopodobnie kolejne, znaczące ograniczenie kręgu osób korzystających z uproszczonych form opodatkowania. Składa się na to zarówno daleko idąca obniżka pułapu obrotu uprawniającego do korzystania z uproszczonej formy ewidencjonowania i rozliczeń podatkowych, jak i utrzymujący się niski kurs euro. Oznacza to, że w trakcie przyszłego roku wielu podatników będzie musiało albo ograniczyć działalność, albo rozpocząć ewidencjonowanie i rozliczenie podatkowe na zasadach ogólnych.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Castrol

Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK