| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Ryczałt i karta podatkowa - roczne rozliczenie

Ryczałt i karta podatkowa - roczne rozliczenie

Podatnicy rozliczający się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz karty podatkowej muszą rozliczyć się z fiskusem za 2007 rok do 31 stycznia 2008 r. Zatem na przygotowanie się zostało nieco ponad miesiąc. Dziś prezentujemy interpretacje organów podatkowych wyjaśniających zagadnienia rozliczeń ryczałtowców i kartowiczów wraz z opiniami specjalistów, które mogą być pomocne przy wypełnianiu deklaracji podatkowych.

Przedsiębiorca rozliczający się na zasadach karty podatkowej, którego przychód w 2006 roku przekroczył 800 tys. euro, miał obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych począwszy od 1 stycznia 2007 r.

JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĘŁA IZBA

Podatnik od 1995 roku prowadzi działalność handlową w zakresie sprzedaży artykułów spożywczych, opodatkowaną w formie karty podatkowej. Jest również podatnikiem podatku od towarów i usług. Dla celów tego podatku podatnik prowadzi ewidencję sprzedaży. Zgodnie z ewidencją, obroty prowadzonej przez podatnika firmy przekroczyły kwotę 800 tys. euro. Czy podatnik prowadzący działalność gospodarczą opodatkowaną w formie karty podatkowej ma obowiązek prowadzenia księgi rachunkowej, gdy obroty jego firmy przekroczą 800 tys. euro?

ODPOWIEDŹ IZBY

Zgodnie z art. 5 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne podatnicy opodatkowani na zasadach określonych w tej ustawie nie mają obowiązku prowadzenia ksiąg, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej.

W rozdziale dotyczącym karty podatkowej ustawodawca wskazał sytuacje, w których podatnik zobowiązany jest do prowadzenia ksiąg, jednak nie dotyczą one uzyskania przez podatnika kwoty określonej w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości.

Powołany przepis ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wyłącza obowiązek prowadzenia ksiąg jedynie dla potrzeb podatku dochodowego. Zatem w sytuacji, gdy przepisy innych ustaw nakładają na podatnika obowiązek prowadzenia ksiąg, nie podlega on wyłączeniu na podstawie tej ustawy.

Jeśli osoba prowadząca działalność gospodarczą w formie karty podatkowej jest jednocześnie podatnikiem podatku od towarów i usług, zobowiązana jest do prowadzenia ewidencji dla celów tego podatku, o ile nie podlega zwolnieniu w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie natomiast z art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.) przepisy ustawy stosuje się, z zastrzeżeniem ust. 3, do mających siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej: osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 800 tys. euro.

Oznacza to, że art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości mają obowiązek stosować osoby fizyczne (prowadzące działalność gospodarczą), jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 800 tys. euro. Reasumując, w przypadku gdy podatnik osiągnął w 2006 roku przychód na poziomie kwoty 800 tys. euro, będzie miał obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych począwszy od 1 stycznia 2007 r.

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 29 marca 2007 r. (nr PB I-2/4150/IN-4/DUSŁ-G/07/MB).


OPINIA


TRAJAN SZULADZIŃSKI

ekspert podatkowy

W przypadku gdy podatnik opodatkowany w formie karty podatkowej osiągnie przychód roczny przekraczający 800 tys. euro, powstaje istotna wątpliwość co do konieczności prowadzenia ksiąg rachunkowych. Jest to wynikiem sprzecznych regulacji ustawy o rachunkowości i ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ustawa o rachunkowości stanowi, że w przypadku gdy podatnik w poprzednim roku podatkowym uzyskał przychody w wysokości co najmniej równowartość w walucie polskiej 800 tys. euro, od nowego roku jest zobowiązany prowadzić księgi rachunkowe. Jednocześnie nie można zapominać o art. 5 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, zgodnie z którym podatnicy opodatkowani na zasadach określonych w ustawie nie mają obowiązku prowadzenia ksiąg, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej. Przepisy nie uzależniają jednak prowadzenia ksiąg rachunkowych od wysokości uzyskanego przychodu.

W tym kontekście można mieć zastrzeżenia do decyzji izby skarbowej. Nie ma bowiem podstaw, aby ustawie o rachunkowości nadać pierwszeństwo nad ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Biorąc jednak pod uwagę zagrożenia prawne, w tym karne skarbowe, związane z nieprowadzeniem ksiąg rachunkowych, pomimo takiego obowiązku należy zalecić ponowne wystąpienie o wydanie interpretacji do ministra finansów, a w przypadku niepowodzenia złożenie skargi do sądu administracyjnego.


Przygotowała Ewa Matyszewska

Źródło: Gazeta Prawna [Tygodnik Podatkowy ] Nr 244 (2114) poniedziałek, 17 grudnia 2007 r.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prowadzi kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców i osób nieprowadzących działalności gospodarczej w obszarach kontraktów, rozwiązywania sporów i zastępstwa procesowego, windykacji w kraju i za granicą, nieruchomości i budownictwa, podatków, spraw korporacyjnych, stosunków pracowniczych, zamówień publicznych, restrukturyzacji i upadłości, rynków finansowych i finansowania działalności gospodarczej, a także stosunków międzynarodowych i prawa europejskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »