| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Ryczałt i karta podatkowa - roczne rozliczenie

Ryczałt i karta podatkowa - roczne rozliczenie

Podatnicy rozliczający się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz karty podatkowej muszą rozliczyć się z fiskusem za 2007 rok do 31 stycznia 2008 r. Zatem na przygotowanie się zostało nieco ponad miesiąc. Dziś prezentujemy interpretacje organów podatkowych wyjaśniających zagadnienia rozliczeń ryczałtowców i kartowiczów wraz z opiniami specjalistów, które mogą być pomocne przy wypełnianiu deklaracji podatkowych.

Przedsiębiorca rozliczający się na zasadach karty podatkowej, którego przychód w 2006 roku przekroczył 800 tys. euro, miał obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych począwszy od 1 stycznia 2007 r.

JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĘŁA IZBA

Podatnik od 1995 roku prowadzi działalność handlową w zakresie sprzedaży artykułów spożywczych, opodatkowaną w formie karty podatkowej. Jest również podatnikiem podatku od towarów i usług. Dla celów tego podatku podatnik prowadzi ewidencję sprzedaży. Zgodnie z ewidencją, obroty prowadzonej przez podatnika firmy przekroczyły kwotę 800 tys. euro. Czy podatnik prowadzący działalność gospodarczą opodatkowaną w formie karty podatkowej ma obowiązek prowadzenia księgi rachunkowej, gdy obroty jego firmy przekroczą 800 tys. euro?

ODPOWIEDŹ IZBY

Zgodnie z art. 5 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne podatnicy opodatkowani na zasadach określonych w tej ustawie nie mają obowiązku prowadzenia ksiąg, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej.

W rozdziale dotyczącym karty podatkowej ustawodawca wskazał sytuacje, w których podatnik zobowiązany jest do prowadzenia ksiąg, jednak nie dotyczą one uzyskania przez podatnika kwoty określonej w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości.

Powołany przepis ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wyłącza obowiązek prowadzenia ksiąg jedynie dla potrzeb podatku dochodowego. Zatem w sytuacji, gdy przepisy innych ustaw nakładają na podatnika obowiązek prowadzenia ksiąg, nie podlega on wyłączeniu na podstawie tej ustawy.

Jeśli osoba prowadząca działalność gospodarczą w formie karty podatkowej jest jednocześnie podatnikiem podatku od towarów i usług, zobowiązana jest do prowadzenia ewidencji dla celów tego podatku, o ile nie podlega zwolnieniu w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie natomiast z art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.) przepisy ustawy stosuje się, z zastrzeżeniem ust. 3, do mających siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej: osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 800 tys. euro.

Oznacza to, że art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości mają obowiązek stosować osoby fizyczne (prowadzące działalność gospodarczą), jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 800 tys. euro. Reasumując, w przypadku gdy podatnik osiągnął w 2006 roku przychód na poziomie kwoty 800 tys. euro, będzie miał obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych począwszy od 1 stycznia 2007 r.

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 29 marca 2007 r. (nr PB I-2/4150/IN-4/DUSŁ-G/07/MB).


OPINIA


TRAJAN SZULADZIŃSKI

ekspert podatkowy

W przypadku gdy podatnik opodatkowany w formie karty podatkowej osiągnie przychód roczny przekraczający 800 tys. euro, powstaje istotna wątpliwość co do konieczności prowadzenia ksiąg rachunkowych. Jest to wynikiem sprzecznych regulacji ustawy o rachunkowości i ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ustawa o rachunkowości stanowi, że w przypadku gdy podatnik w poprzednim roku podatkowym uzyskał przychody w wysokości co najmniej równowartość w walucie polskiej 800 tys. euro, od nowego roku jest zobowiązany prowadzić księgi rachunkowe. Jednocześnie nie można zapominać o art. 5 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, zgodnie z którym podatnicy opodatkowani na zasadach określonych w ustawie nie mają obowiązku prowadzenia ksiąg, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej. Przepisy nie uzależniają jednak prowadzenia ksiąg rachunkowych od wysokości uzyskanego przychodu.

W tym kontekście można mieć zastrzeżenia do decyzji izby skarbowej. Nie ma bowiem podstaw, aby ustawie o rachunkowości nadać pierwszeństwo nad ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Biorąc jednak pod uwagę zagrożenia prawne, w tym karne skarbowe, związane z nieprowadzeniem ksiąg rachunkowych, pomimo takiego obowiązku należy zalecić ponowne wystąpienie o wydanie interpretacji do ministra finansów, a w przypadku niepowodzenia złożenie skargi do sądu administracyjnego.


Przygotowała Ewa Matyszewska

Źródło: Gazeta Prawna [Tygodnik Podatkowy ] Nr 244 (2114) poniedziałek, 17 grudnia 2007 r.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK