| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak wypełnić PIT-28 i PIT-16A

Jak wypełnić PIT-28 i PIT-16A

Osoby, które wybrały ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, pierwsze rozliczą się z podatku dochodowego za 2007 rok. Do końca stycznia muszą złożyć w urzędach skarbowych roczne zeznanie PIT-28. Obowiązek ten dotyczy ryczałtowców uzyskujących przychody zarówno z pozarolniczej działalności gospodarczej, jak i z najmu. W tym samym terminie własnego, nietypowego rozliczenia muszą dokonać także podatnicy karty podatkowej. W ich przypadku nie trzeba rozliczać się z PIT. Należy jednak złożyć informację o odliczonych składkach zdrowotnych na druku PIT-16A.

Podpis i wysłanie zeznania

Ostatnią czynnością, podobnie jak w przypadku innych zeznań, jest podpisanie formularza zeznania. To ważne, jeśli chcemy uniknąć niepotrzebnych wizyt w urzędzie skarbowym. Dotyczy to także podpisu pełnomocnika, jeśli to on składa w naszym imieniu takie zeznanie. Trzeba też pamiętać, że złożenie podpisu pod zeznaniem jest równoznaczne ze złożeniem oświadczenia, że znane nam są przepisy karne dotyczące podawania w zeznaniu danych niezgodnych z rzeczywistością.

Teraz zostaje już tylko złożyć zeznanie. Zeznanie roczne PIT-28 należy złożyć do właściwego urzędu skarbowego zgodnie z miejscem zamieszkania (nie chodzi zatem o miejsce zameldowania, tylko miejsce, w którym podatnik przebywa z zamiarem stałego pobytu) podatnika ustalonym na 31 grudnia danego roku podatkowego. W przypadku rozliczenia za 2007 rok będzie to 31 grudnia 2007 r. Podatnik zeznanie może dostarczyć do urzędu osobiście, ale może je również wysłać pocztą. W przypadku korzystania z usług poczty za datę złożenia zeznania uważa się datę stempla pocztowego, pod warunkiem jednak, że będzie to Poczta Polska. W przypadku wykorzystania w tym celu poczty zagranicznej, krajowej poczty prywatnej lub z usług kuriera, za datę złożenia zeznania uważany będzie dzień, w którym dotrze ono do urzędu skarbowego.

ULGI I ODLICZENIA: NIEPEŁNOSPRAWNY NA UTRZYMANIU

Z ulgi rehabilitacyjnej mogą także skorzystać podatnicy ryczałtu, na utrzymaniu których w roku podatkowym pozostają osoby niepełnosprawne: współmałżonek, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzice współmałżonka, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowe.

Także w tym przypadku odliczeniu od przychodu podlegają wydatki poniesione na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych. W tym miejscu jednak trzeba podkreślić, że odliczenia wydatków rehabilitacyjnych na osobę, która pozostaje na utrzymaniu ryczałtowca, można dokonać tylko wtedy, gdy w roku podatkowym dochody tych osób niepełnosprawnych nie przekroczyły kwoty 9120 zł.

ULGI I ODLICZENIA: WYDATKI NA LEKI

Specyficznym odliczeniem od przychodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej są wydatki na leki.

Specyfika ta polega na nietypowym limicie odliczenia. Od przychodu można bowiem odliczyć wydatki na leki w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł.

Zatem, jeśli w danym miesiącu podatnik wydał na leki mniej niż 100 zł, z odliczenia nie skorzysta w ogóle. Warunkiem do skorzystania z tej ulgi poza byciem osobą niepełnosprawną lub utrzymywaniem osoby niepełnosprawnej jest posiadanie od lekarza specjalisty zaświadczenia, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki (stale lub czasowo).

ULGI I ODLICZENIA: JEST DOFINANSOWANIE, NIE MA ULGI

Przy korzystaniu z ulgi rehabilitacyjnej istotne jest także źródło finansowania wydatków. Przepisy podatkowe wskazują bowiem, że odliczeniu od przychodu nie podlegają te z wydatków rehabilitacyjnych, które zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. Jeżeli wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.

ULGI I ODLICZENIA: WYDATKI NA INTERNET

Podatnicy składający roczne zeznanie PIT-28 mogą uwzględnić w nim także wydatki poniesione w roku podatkowym na internet. Zgodnie z przepisami odliczeniu od przychodu podlegają wydatki poniesione przez podatnika z tytułu użytkowania sieci internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika. Jednak przychodu nie można pomniejszyć o wszystkie poniesione na ten cel wydatki, bowiem ulga jest limitowana. Maksymalne odliczenie podatnika w skali całego roku nie może przekroczyć 760 zł. Odliczenie stosuje się, jeżeli wysokość wydatków została udokumentowana fakturą w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług. Na fakturze muszą znajdować się dane podatnika, który wydatki ponosił i który uwzględnia je w zeznaniu rocznym. Bez faktury odliczenie nie będzie możliwe.

KRYSTYNA GÓRCZAK

go@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

• Ustawa z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 144, poz. 930 z późn. zm.).

• Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

IMPEL Security Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK