| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Ulga na dzieci w rozliczeniu rocznym za 2007 r.

Ulga na dzieci w rozliczeniu rocznym za 2007 r.

W rozliczeniu za 2007 r. podatnicy po raz pierwszy skorzystają z tzw. „ulgi na dzieci”. Wyjaśniamy, kto i kiedy może skorzystać z tej ulgi. Przedstawiamy też praktyczne rozwiązania z przykładami.

Podział ulgi między małżonków

Limit ulgi na wychowywanie dzieci wynosi 1145,08 zł na jedno dziecko i dotyczy obojga rodziców. W przypadku wychowywania tylko jednego dziecka nie można więc odliczyć 1145,08 zł w zeznaniu np. ojca dziecka i jednocześnie 1145,08 zł w zeznaniu matki, zarówno wtedy, gdy małżonkowie rozliczają się wspólnie, jak i wtedy, gdy czynią to osobno.
 
Relacje między małżonkami
Prawo do odliczenia z tytułu wychowania dziecka

Małżeństwo trwa, pomimo że małżonkowie nie mieszkają razem.
Prawo do odliczenia ma rodzic, który faktycznie wychowuje dziecko. W przypadku konfliktu między rodzicami o to, który z nich ma prawo do odliczenia i w konsekwencji dokonania podwójnego odliczenia (przez każde z będących w konflikcie rodziców), organ podatkowy będzie zobowiązany podjąć postępowanie w tej sprawie i ustalić, który z rodziców rzeczywiście miał prawo do odliczenia.
Orzeczony został rozwód lub separacja i dziecko wychowuje rodzic, któremu sąd przyznał prawo do opieki.
Prawo do odliczenia ma rodzic, któremu sąd przyznał prawo do opieki i który mieszkał z dzieckiem. W przypadku gdy rodzic ten nie mieszkał z dzieckiem, nie przysługuje mu ulga.
Orzeczony został rozwód lub separacja, ale dziecko mieszka z rodzicem, któremu sąd nie przyznał prawo do opieki.

Prawo do odliczenia ma rodzic, któremu sąd nie przyznał prawa do opieki. Pomimo braku prawa do opieki nad dzieckiem, o prawie do skorzystania z ulgi decyduje fakt wspólnego zamieszkiwania z dzieckiem. Jeżeli mieszkało ono w 2007 r. z rodzicem nieposiadającym prawa do opieki, to właśnie on ma prawo do odliczenia z tytułu ulgi na wychowywanie dziecka.
Orzeczony został rozwód lub separacja, ale dziecko wychowuje przez część roku rodzic, któremu sąd przyznał prawo do opieki a przez część roku – rodzic, któremu sąd nie przyznał prawa opieki nad dzieckiem
Prawo do odliczenia należy ustalić proporcjonalnie dzieląc kwotę1145,08 zł na jedno dziecko w odniesieniu do miesięcy faktycznego zamieszkiwania dziecka z ojcem lub matką. Kwota odliczenia wyniesie iloczyn liczby miesięcy pobytu dzieci u rodzica i 1/12 kwoty 1145,08 zł.

W praktyce dla skorzystania z ulgi decydujące znaczenie ma więc nie tyle formalne sprawowanie opieki nad dzieckiem, co faktyczne zamieszkiwanie z nim w 2007 r. Bez znaczenia zatem jest, któremu z rodziców sąd przyznał prawo do opieki. Płacenie alimentów na rzecz dziecka nie jest traktowane jako jego wychowywanie.
 
Przykład
Joanna Zwolińska  rozwiodła się w 2006 r. Ma prawo do opieki nad 9-letnią córką przyznane przez sąd w wyroku rozwodowym. Joanna Zwolińska mieszkała w 2007 r. z córką. Ojciec dziecka płacił alimenty, ale nie mieszka z nim. Ojciec nie ma więc prawa do odliczenia z tytułu ulgi na wychowywanie dziecka.

Przykład
Sąd przyznał prawo opieki nad 12-letnim dzieckiem Annie S. Matka nie zajmowała się dzieckiem w 2007 r. z powodu wyjazdu za granicę. Faktycznie opiekę nad dzieckiem przejął jego ojciec. Z nim również dziecko mieszkało przez cały 2007 r. W  związku z tym to ojciec ma prawo do odliczenia 1145,08 zł.

W przypadku rozwodu lub separacji rodziców często dziecko przebywa w czasie roku u każdego z rodziców. Wówczas oboje rodzice mają prawo do odliczenia. Muszą jednak „podzielić się” kwotą 1145,08 zł na jedno dziecko.
 
WAŻNE!
Jeżeli przez część 2007 r. dzieci faktycznie zamieszkiwały u każdego z rodziców, w stosunku do których orzeczone zostały rozwód albo separacja, odliczenie przysługuje każdemu z nich, jeżeli wychował dzieci w 2007 r. Nie ma znaczenia, komu sąd przyznał np. opiekę nad dzieckiem oraz fakt opłacania alimentów. Kwota odliczenia stanowi iloczyn liczby miesięcy pobytu dzieci u rodzica i 1/12 z 1145,08 zł na jedno dziecko.
 
Przepisy nie dają jasnej odpowiedzi jak postąpić w przypadku, gdy dziecko przebywało część miesiąca u jednego z rodziców, a pozostałą część u drugiego. W praktyce jest wielce prawdopodobne, że przysługującą wysokość ulgi każde z rodziców będzie ustalać sumując ilość dni w roku, w których dziecko zamieszkiwało u niego, przeliczając następnie otrzymaną wielkość na wymiar miesięczny. Tak otrzymaną liczbę przemnoży przez wielkość przysługującego odliczenia z tytułu liczby wychowywanych dzieci, otrzymując w ten sposób kwotę do odliczenia w zeznaniu rocznym.

Przykład
Państwo Anna Jedlińska i Piotr Jedliński są w sądowej separacji. Przez 3 miesiące i 10 dni 2007 r. ich 16-letni syn przebywał u Piotra Jedlińskiego. Przez pozostały okres syn mieszkał u matki. Piotr Jedliński. w zeznaniu za 2007 r. odliczy z tytułu wychowywania syna 3,33 miesiąca x 1/12 x 1145,08 zł = 317,76 zł. Piotr Jedliński przeprowadzając obliczenia przyjął, że syn przebywał u niego 3 i 1/3 miesiąca. Anna Jedlińska odliczy pozostałą część kwoty, tj. 827,32 zł.
 
W przypadku korzystania z ulgi wyrok orzekający rozwód lub separację ma znaczenie od momentu uprawomocnienia się.
 
Przykład
Rozwód został orzeczony w grudniu 2007 r. Uprawomocnił się w 2008 r. Matka dziecka uzyskała prawo opieki nad nim. Oboje rodzice mają prawo do ulgi z tytułu wychowywania dziecka w rozliczeniu za 2007 r., jeżeli dziecko mieszkało z każdym z rodziców w roku podatkowym.
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego

radca prawny, ekspert prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK