| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Ulga na dzieci w rozliczeniu rocznym za 2007 r.

Ulga na dzieci w rozliczeniu rocznym za 2007 r.

W rozliczeniu za 2007 r. podatnicy po raz pierwszy skorzystają z tzw. „ulgi na dzieci”. Wyjaśniamy, kto i kiedy może skorzystać z tej ulgi. Przedstawiamy też praktyczne rozwiązania z przykładami.

Podział ulgi między małżonków

Limit ulgi na wychowywanie dzieci wynosi 1145,08 zł na jedno dziecko i dotyczy obojga rodziców. W przypadku wychowywania tylko jednego dziecka nie można więc odliczyć 1145,08 zł w zeznaniu np. ojca dziecka i jednocześnie 1145,08 zł w zeznaniu matki, zarówno wtedy, gdy małżonkowie rozliczają się wspólnie, jak i wtedy, gdy czynią to osobno.
 
Relacje między małżonkami
Prawo do odliczenia z tytułu wychowania dziecka

Małżeństwo trwa, pomimo że małżonkowie nie mieszkają razem.
Prawo do odliczenia ma rodzic, który faktycznie wychowuje dziecko. W przypadku konfliktu między rodzicami o to, który z nich ma prawo do odliczenia i w konsekwencji dokonania podwójnego odliczenia (przez każde z będących w konflikcie rodziców), organ podatkowy będzie zobowiązany podjąć postępowanie w tej sprawie i ustalić, który z rodziców rzeczywiście miał prawo do odliczenia.
Orzeczony został rozwód lub separacja i dziecko wychowuje rodzic, któremu sąd przyznał prawo do opieki.
Prawo do odliczenia ma rodzic, któremu sąd przyznał prawo do opieki i który mieszkał z dzieckiem. W przypadku gdy rodzic ten nie mieszkał z dzieckiem, nie przysługuje mu ulga.
Orzeczony został rozwód lub separacja, ale dziecko mieszka z rodzicem, któremu sąd nie przyznał prawo do opieki.

Prawo do odliczenia ma rodzic, któremu sąd nie przyznał prawa do opieki. Pomimo braku prawa do opieki nad dzieckiem, o prawie do skorzystania z ulgi decyduje fakt wspólnego zamieszkiwania z dzieckiem. Jeżeli mieszkało ono w 2007 r. z rodzicem nieposiadającym prawa do opieki, to właśnie on ma prawo do odliczenia z tytułu ulgi na wychowywanie dziecka.
Orzeczony został rozwód lub separacja, ale dziecko wychowuje przez część roku rodzic, któremu sąd przyznał prawo do opieki a przez część roku – rodzic, któremu sąd nie przyznał prawa opieki nad dzieckiem
Prawo do odliczenia należy ustalić proporcjonalnie dzieląc kwotę1145,08 zł na jedno dziecko w odniesieniu do miesięcy faktycznego zamieszkiwania dziecka z ojcem lub matką. Kwota odliczenia wyniesie iloczyn liczby miesięcy pobytu dzieci u rodzica i 1/12 kwoty 1145,08 zł.

W praktyce dla skorzystania z ulgi decydujące znaczenie ma więc nie tyle formalne sprawowanie opieki nad dzieckiem, co faktyczne zamieszkiwanie z nim w 2007 r. Bez znaczenia zatem jest, któremu z rodziców sąd przyznał prawo do opieki. Płacenie alimentów na rzecz dziecka nie jest traktowane jako jego wychowywanie.
 
Przykład
Joanna Zwolińska  rozwiodła się w 2006 r. Ma prawo do opieki nad 9-letnią córką przyznane przez sąd w wyroku rozwodowym. Joanna Zwolińska mieszkała w 2007 r. z córką. Ojciec dziecka płacił alimenty, ale nie mieszka z nim. Ojciec nie ma więc prawa do odliczenia z tytułu ulgi na wychowywanie dziecka.

Przykład
Sąd przyznał prawo opieki nad 12-letnim dzieckiem Annie S. Matka nie zajmowała się dzieckiem w 2007 r. z powodu wyjazdu za granicę. Faktycznie opiekę nad dzieckiem przejął jego ojciec. Z nim również dziecko mieszkało przez cały 2007 r. W  związku z tym to ojciec ma prawo do odliczenia 1145,08 zł.

W przypadku rozwodu lub separacji rodziców często dziecko przebywa w czasie roku u każdego z rodziców. Wówczas oboje rodzice mają prawo do odliczenia. Muszą jednak „podzielić się” kwotą 1145,08 zł na jedno dziecko.
 
WAŻNE!
Jeżeli przez część 2007 r. dzieci faktycznie zamieszkiwały u każdego z rodziców, w stosunku do których orzeczone zostały rozwód albo separacja, odliczenie przysługuje każdemu z nich, jeżeli wychował dzieci w 2007 r. Nie ma znaczenia, komu sąd przyznał np. opiekę nad dzieckiem oraz fakt opłacania alimentów. Kwota odliczenia stanowi iloczyn liczby miesięcy pobytu dzieci u rodzica i 1/12 z 1145,08 zł na jedno dziecko.
 
Przepisy nie dają jasnej odpowiedzi jak postąpić w przypadku, gdy dziecko przebywało część miesiąca u jednego z rodziców, a pozostałą część u drugiego. W praktyce jest wielce prawdopodobne, że przysługującą wysokość ulgi każde z rodziców będzie ustalać sumując ilość dni w roku, w których dziecko zamieszkiwało u niego, przeliczając następnie otrzymaną wielkość na wymiar miesięczny. Tak otrzymaną liczbę przemnoży przez wielkość przysługującego odliczenia z tytułu liczby wychowywanych dzieci, otrzymując w ten sposób kwotę do odliczenia w zeznaniu rocznym.

Przykład
Państwo Anna Jedlińska i Piotr Jedliński są w sądowej separacji. Przez 3 miesiące i 10 dni 2007 r. ich 16-letni syn przebywał u Piotra Jedlińskiego. Przez pozostały okres syn mieszkał u matki. Piotr Jedliński. w zeznaniu za 2007 r. odliczy z tytułu wychowywania syna 3,33 miesiąca x 1/12 x 1145,08 zł = 317,76 zł. Piotr Jedliński przeprowadzając obliczenia przyjął, że syn przebywał u niego 3 i 1/3 miesiąca. Anna Jedlińska odliczy pozostałą część kwoty, tj. 827,32 zł.
 
W przypadku korzystania z ulgi wyrok orzekający rozwód lub separację ma znaczenie od momentu uprawomocnienia się.
 
Przykład
Rozwód został orzeczony w grudniu 2007 r. Uprawomocnił się w 2008 r. Matka dziecka uzyskała prawo opieki nad nim. Oboje rodzice mają prawo do ulgi z tytułu wychowywania dziecka w rozliczeniu za 2007 r., jeżeli dziecko mieszkało z każdym z rodziców w roku podatkowym.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK