| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Ulga na dzieci w rozliczeniu rocznym za 2007 r.

Ulga na dzieci w rozliczeniu rocznym za 2007 r.

W rozliczeniu za 2007 r. podatnicy po raz pierwszy skorzystają z tzw. „ulgi na dzieci”. Wyjaśniamy, kto i kiedy może skorzystać z tej ulgi. Przedstawiamy też praktyczne rozwiązania z przykładami.

Procedura skorzystania z ulgi na wychowanie dzieci
 
KROK 1
Odliczenie od podatku składki zdrowotnej
Od podatku dochodowego, obliczonego według skali podatkowej 19%, 30%, 40% podatnik odejmuje składkę zdrowotną. Oczywiście odliczeniu podlega składka wynosząca 7,75% podstawy jej wymiaru. Należy zatem pamiętać, że nie wolno odliczyć całej zapłaconej składki, która była płacona w trakcie 2007 r. według stawki 9%.

KROK 2
Ustalenie wysokości ulgi z tytułu wychowywania dzieci
Po pomniejszeniu kwoty podatku o składkę zdrowotną podatnik ma prawo odliczyć kwotę będącą iloczynem: liczby dzieci wychowywanych w ciągu 2007 r. i kwoty 1145,08 zł. Kwota 1145,08 zł nie jest wprost zapisana w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Należy ją obliczyć w oparciu o kwotę wolną od podatku w 2007 r. Jest to dwukrotność kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale skali podatkowej, czyli w 2007 r. 572,54 zł x 2.

Liczba wychowywanych dzieci w 2007 r.
Limit odliczenia w zeznaniu za 2007 r.
1
1145,08 zł
2
2290,16 zł
3
3435,24 zł
4
4580,32 zł
5
5725,40 zł
6
6870,48 zł
KROK 3
Wykazanie kwoty ulgi na wychowywanie dzieci w zeznaniu rocznym.
Przed wypełnieniem PIT-36 lub PIT-37 należy wypełnić załącznik PIT-O, który jest załącznikiem do tych zeznań rocznych. W rubryce 34 należy wpisać liczbę dzieci wychowywanych w 2007 r., w rubryce 35 – kwotę odliczenia przypadająca na podatnika, w rubryce 36 – wartość odliczenia, z której skorzysta małżonek podatnika. Gdy z odliczenia korzystają oboje małżonkowie, wypełnią obie rubryki.
W PIT-36 odliczenie z tytułu ulgi na wychowanie dzieci należy wykazać w rubryce 172 (podatnik) lub 173 (małżonek podatnika – w przypadku wspólnego rozliczenia). Jeśli z odliczenia korzystają oboje małżonkowie rozliczający się wspólnie, to wypełniają obie rubryki, wskazując odliczenie w części przypadającej odpowiednio na każdego z nich.
W PIT-37 odliczenie to należy wykazać w rubryce 106 (podatnik) lub 107 (małżonek podatnika – w przypadku wspólnego rozliczenia). W razie skorzystania z ulgi przez każdego z rozliczających się wspólnie małżonków, wskażą oni odliczenie w proporcji przypadającej na każdego z nich.
W PIT-40 ulgę na wychowywanie dzieci należy wykazać w części H w rubryce 78. Do PIT-40 nie należy dołączać żadnego załącznika. W zeznaniu w rubryce 78 wykazywana jest kwota ulgi wynikająca z oświadczenia podatnika o prawie do skorzystania z ulgi i kwocie przysługującego mu odliczenia, składanego dodatkowo płatnikowi oprócz oświadczenia na formularzu PIT-12.
Dokonane odliczenia oczywiście nie mogą przekroczyć kwoty podatku za 2007 r. pomniejszonej o możliwą do odpisania kwotę składki zdrowotnej.
Ulgi na wychowywanie dzieci nie można odliczyć w deklaracjach PIT-36L, PIT-28, PIT-38.

WAŻNE!                                                                                                                                       
Ulgi na wychowywanie dzieci nie można odliczyć w deklaracjach PIT-36L, PIT-28, PIT-38.

Przepisy nie uzależniają prawa do ulgi z tytułu wychowywania dzieci od przedstawienia przez podatnika dokumentów w momencie dokonywania odpisu. Należy je oczywiście przedstawić na żądanie urzędu skarbowego – w ramach czynności sprawdzających bądź w razie kontroli podatkowej.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Rudzka Kancelaria Doradcy Podatkowego

Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze podatkowo-prawnej dużych i średnich polskich firm, międzynarodowych korporacji oraz podmiotów publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK