| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak prawidłowo wypełnić PIT-40 i PIT-11

Jak prawidłowo wypełnić PIT-40 i PIT-11

Do końca lutego płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych muszą wywiązać się z obowiązku wypełnienia i złożenia deklaracji podatkowych. Pracodawcy dokonujący rozliczenia podatku w imieniu swoich pracowników muszą wypełnić formularz PIT-40. Jeśli natomiast pracownicy będą rozliczać się sami, pracodawcy zobowiązani są do dostarczenia im wypełnionej informacji PIT-11. Poniżej wyjaśniamy oba te przypadki.

Konieczne oświadczenie

Istotne jest to, że rocznego obliczenia podatku na formularzu PIT-40 dokonują wyżej wymienieni płatnicy pod warunkiem, że podatnik, od którego w trakcie roku pobierali miesięczne zaliczki na podatek, złożył do dnia 10 stycznia roku następującego po roku podatkowym oświadczenie sporządzone według ustalonego wzoru (PIT-12). W oświadczeniu tym podatnik zobowiązany jest wskazać, że poza dochodami uzyskanymi przez płatnika nie uzyskał innych dochodów, z wyjątkiem dochodów określonych w art. 30-30c oraz art. 30e ustawy. Chodzi tu zatem o dochody, od których pobierany jest zryczałtowany podatek dochodowy i których nie łączy się z innymi dochodami, m.in. dochody z wygranych w grach i zakładach wzajemnych, z kapitałów pieniężnych, dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości, a ponadto dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowane według 19-proc. stawki liniowej. Podatnik, który nie chciał samodzielnie składać rocznego zeznania podatkowego, musiał również oświadczyć na druku PIT-12, że nie rozlicza się wspólnie z małżonkiem lub w sposób określony dla osób samotnie wychowujących dzieci oraz że nie ma obowiązku doliczenia kwot uprzednio odliczonych, z wyjątkiem zwróconej za pośrednictwem płatnika uprzednio pobranej i odliczonej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Podatnik musiał ponadto potwierdzić, że nie korzysta z odliczeń innych niż z tytułu:

• potrąconych przez płatnika, ze środków podatnika, składek na ubezpieczenia społeczne,

• zwróconych płatnikowi nienależnie pobranych świadczeń,

• pobranej przez płatnika w roku podatkowym składki na ubezpieczenie zdrowotne,

• wychowywania w roku podatkowym własnych lub przysposobionych dzieci.

Wynika z tego, że na dokonanie rocznego obliczenia podatku przez płatnika nie powinny decydować się osoby, dla których korzystne jest łączne opodatkowanie dochodów z małżonkiem lub samotnie wychowywanym dzieckiem oraz korzystające z ulg i odliczeń w PIT.

Podatnikom, którzy nie złożyli w terminie oświadczenia na druku PIT-12, płatnik przesyła na PIT-11 informacje niezbędne do samodzielnego sporządzenia rocznego zeznania.

Zgodnie z art. 37 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek wynikający z rocznego obliczenia podatku przez płatnika jest podatkiem należnym od dochodów podatnika uzyskanych w roku podatkowym, chyba że naczelnik urzędu skarbowego wyda decyzję określającą inną wysokość zobowiązania w podatku dochodowym. Urząd skarbowy po przeprowadzeniu kontroli może wydać decyzję, w której określi inną wysokość podatku niż wynikająca z PIT-40. W przeciwnym wypadku wynikający z rocznego obliczenia obniżony o składkę na ubezpieczenie zdrowotne oraz ewentualnie o ulgę prorodzinną jest podatkiem należnym za 2007 rok.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Czopik

Rajdowy Mistrz Polski, właściciel Szkoły Bezpiecznej Jazdy SBJ

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK