| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak prawidłowo wypełnić PIT-40 i PIT-11

Jak prawidłowo wypełnić PIT-40 i PIT-11

Do końca lutego płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych muszą wywiązać się z obowiązku wypełnienia i złożenia deklaracji podatkowych. Pracodawcy dokonujący rozliczenia podatku w imieniu swoich pracowników muszą wypełnić formularz PIT-40. Jeśli natomiast pracownicy będą rozliczać się sami, pracodawcy zobowiązani są do dostarczenia im wypełnionej informacji PIT-11. Poniżej wyjaśniamy oba te przypadki.

Dane identyfikujące

Części B i C druku PIT-40 służą do wpisania danych, które pozwolą urzędowi skarbowemu na właściwą identyfikację podmiotu, od którego pochodzi składany formularz, oraz podatnika, którego on dotyczy. Płatnik w pierwszej kolejności podaje swoje dane. W tym celu wypełnia część B formularza.

W części B.1. wpisuje on swoje dane rozpoczynając od podania, czy jest osobą fizyczną czy też płatnikiem niebędącym osobą fizyczną. Następnie, w zależności od tego, czy jest osobą fizyczną czy też nie, wpisuje odpowiednio pełną nazwę i REGON albo nazwisko, pierwsze imię oraz datę urodzenia. W części B.2. należy określić adres siedziby (dotyczy płatnika niebędącego osobą fizyczną) lub adres zamieszkania (dotyczy płatników - osób fizycznych). W rubrykach przeznaczonych na wpisanie danych adresowych należy określić: kraj, województwo, powiat, gminę, ulicę, numer domu, mieszkania oraz miejscowość, kod pocztowy oraz pocztę.

Po określeniu na formularzu danych płatnika nadeszła kolej na wpisanie danych podatnika. W części C.1. płatnik określa dane identyfikacyjne podatnika, tj. NIP, nazwisko, pierwsze imię, datę urodzenia oraz PESEL, natomiast w części C.2. adres zamieszkania.

Część D formularza została przeznaczona na podanie informacji o składanych załącznikach: NIP-3 oraz PIT-R. Warto przypomnieć, że na postawie art. 8 ustawy z 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników, płatników (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 269, poz. 2681 z późn. zm.) na płatniku ciąży obowiązek pośredniczenia w przekazywaniu informacji urzędowi skarbowemu zgłoszenia identyfikacyjnego (NIP-3) podatnika. Nie dotyczy to podatników, którzy uprzednio dokonali zgłoszenia identyfikacyjnego. W tym celu płatnik powinien zaopatrzyć się w formularze zgłoszeń w urzędzie skarbowym właściwym. Płatnik dostarcza podatnikowi formularz zgłoszenia identyfikacyjnego w ciągu siedmiu dni od dnia potrącenia pierwszej zaliczki na podatek dochodowy lub od dnia złożenia oświadczenia w sprawie rozliczenia rocznego.

Płatnik zobowiązany jest przekazać do urzędu skarbowego NIP-3, np. w związku ze zmianą miejsca zamieszkania podatnika. W takim wypadku będzie to zgłoszenie aktualizacyjne. NIP-3 jako zgłoszenie identyfikacyjne płatnik przekazuje natomiast w przypadku, gdy podatnik nigdy wcześniej nie występował o NIP.

Do PIT-40 może zostać również dołączony załącznik PIT-R, czyli informacja o wypłaconych podatnikowi kwotach z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich. Wyjaśnijmy, że formularz PIT-R sporządzają płatnicy dokonujący wypłat należności z tytułu pełnienia obowiązków społecznych lub obywatelskich. Wykonywanie takich obowiązków zgodnie z zasadą ogólną jest źródłem przychodów z art. 13 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie jednak z art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy diety oraz zwrot kosztów, otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków obywatelskich i społecznych do wysokości 2280 zł miesięcznie, są wolne od podatku dochodowego. W sytuacji, gdy wartość tych świadczeń przekracza wskazany powyżej limit, nadwyżka podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Nadwyżkę tę płatnik ma obowiązek wykazać w informacji PIT-11 albo w rocznym obliczeniu podatku na formularzu PIT-40, jeżeli ma obowiązek dokonać takiego obliczenia. W tym przypadku informacja PIT-R stanowi załącznik do tych formularzy.

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK