| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak prawidłowo wypełnić PIT-40 i PIT-11

Jak prawidłowo wypełnić PIT-40 i PIT-11

Do końca lutego płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych muszą wywiązać się z obowiązku wypełnienia i złożenia deklaracji podatkowych. Pracodawcy dokonujący rozliczenia podatku w imieniu swoich pracowników muszą wypełnić formularz PIT-40. Jeśli natomiast pracownicy będą rozliczać się sami, pracodawcy zobowiązani są do dostarczenia im wypełnionej informacji PIT-11. Poniżej wyjaśniamy oba te przypadki.

Koszty uzyskania przychodów

Płatnik dokonujący rocznego obliczenia podatku ma obowiązek pomniejszyć przychód podatnika o koszty uzyskania przychodów. Informacje o uwzględnionych kosztach płatnik wpisuje w części E formularza. Koszty uzyskania przychodów z tytułu stosunku pracy i stosunków pokrewnych (stosunku służbowego, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej) w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych określone zostały kwotowo.

Warto wiedzieć, że wysokość pracowniczych kosztów uzyskania przychodów przyjmowanych do obliczenia dochodów uzyskanych w ubiegłym roku nie została określona bezpośrednio w ustawie o PIT, tylko w nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z 16 listopada 2006 r. (Dz.U. nr 217, poz. 1588). Zgodnie z art. 8 tej ustawy roczne koszty uzyskania przychodów ze stosunku pracy (stosunków pokrewnych) mające zastosowanie do obliczenia dochodu za 2007 rok wynoszą nie więcej niż:

• 1302 zł (miesięcznie 108 zł 50 gr), w przypadku gdy podatnik uzyskuje przychody z tytułu jednego stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej,

• 1953 zł 23 gr, w przypadku gdy podatnik uzyskuje przychody równocześnie z więcej niż jednego stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej,

• 1627 zł 56 gr (135 zł 63 gr miesięcznie), w przypadku gdy miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a podatnik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę lub nie otrzymywał zwrotu kosztów dojazdu (z wyjątkiem, gdy zwrócone koszty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu),

• 2441 zł 54 gr za rok podatkowy, w przypadku gdy podatnik uzyskuje przychody równocześnie z więcej niż jednego stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej, a miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a podatnik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę lub nie otrzymywał zwrotu kosztów dojazdu (z wyjątkiem, gdy zwrócone koszty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu).

Zgodnie z ogólną zasadą osobom uzyskującym przychody z pracy przysługują wyżej określone zryczałtowane koszty uzyskania przychodów. Płatnik ma obowiązek uwzględnić w rocznym obliczeniu podatku na formularzu PIT-40 koszty mieszczące się w ustawowych limitach. W tym celu płatnik poprzez zaznaczenie odpowiedniego kwadratu w części E druku wskazuje, czy koszty uzyskania przychodów uwzględnione zostały do wysokości przysługującej podatnikowi: z jednego lub więcej niż jednego stosunku pracy (stosunków pokrewnych), a także czy były to koszty podwyższone w związku z zamieszkiwaniem podatnika poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy.

Z rocznego obliczenia podatku przez płatnika na formularzu PIT-40 może skorzystać pracownik, który wykonuje pracę w jednym zakładzie pracy, ale na podstawie np. dwóch umów o pracę, i nie uzyskał w roku podatkowym dochodów opodatkowanych wedle skali podatkowej poza tym zakładem. W takim wypadku pracodawca uwzględni koszty uzyskania w odniesieniu do wszystkich jego dochodów z obu stosunków pracy do wysokości odpowiednio 1953 zł 23 gr albo 2441 zł 54 gr.

Nie w każdym jednak wypadku zastosowanie będą miały zryczałtowane koszty uzyskania przychodów. W części E formularza płatnik na wniosek podatnika może również uwzględnić koszty uzyskania przychodów do wysokości przysługującej płatnikowi na podstawie wydatków faktycznie poniesionych. Płatnik w rocznym obliczeniu podatku może uwzględnić koszty uzyskania przychodów w rzeczywistej wysokości, w przypadku gdy roczne koszty uzyskania przychodów odliczone w roku podatkowym przez płatnika są niższe od wydatków poniesionych przez podatnika na dojazd do zakładu lub zakładów pracy środkami transportu autobusowego, kolejowego, promowego lub komunikacji miejskiej. Koszty uzyskania przychodów mogą być przyjęte przez płatnika w wysokości faktycznie poniesionych wydatków, pod warunkiem jednak, że podatnik jest w stanie udokumentować poniesione wydatki wyłącznie imiennymi biletami okresowymi. Podatnik wnioskuje o uwzględnienie kosztów w wysokości rzeczywiście poniesionej w składanym płatnikowi oświadczeniu na formularzu PIT-12.

Trzeba pamiętać, że płatnik nie uwzględni wyższych kosztów uzyskania przychodów, w przypadku gdy podatnik otrzymał zwrot kosztów dojazdu (z wyjątkiem, gdy zwrócone koszty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu).

Pracownikowi uzyskującemu przychody ze stosunku pracy i korzystającemu w stosunku do tych przychodów z praw autorskich lub praw pokrewnych przysługują koszty uzyskania przychodów w wysokości 50 proc. Pracownik ma prawo do uwzględnienia kosztów w takiej wysokości w odniesieniu do tej części wynagrodzenia, która pochodzi ze zbycia praw autorskich.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Grabowski

Prawnik.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK