| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak prawidłowo wypełnić PIT-40 i PIT-11

Jak prawidłowo wypełnić PIT-40 i PIT-11

Do końca lutego płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych muszą wywiązać się z obowiązku wypełnienia i złożenia deklaracji podatkowych. Pracodawcy dokonujący rozliczenia podatku w imieniu swoich pracowników muszą wypełnić formularz PIT-40. Jeśli natomiast pracownicy będą rozliczać się sami, pracodawcy zobowiązani są do dostarczenia im wypełnionej informacji PIT-11. Poniżej wyjaśniamy oba te przypadki.

Odliczenia od dochodu

Część G formularza PIT-40 przeznaczona jest na dokonanie odliczeń od dochodu. Płatnik wykazuje tutaj kwotę odliczonych od dochodu składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe oraz chorobowe), które zostały potrącone w trakcie roku podatkowego. Następnie, jeśli zachodzi taka konieczność, płatnik wpisuje kwotę zwrotu nienależnie pobranych świadczeń, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 5 ustawy o PIT. Chodzi tu zatem o dokonane w roku podatkowym zwroty nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zmniejszyły dochód podlegający opodatkowaniu.

Następnym krokiem jest dokonanie obliczenia należnego podatku. W części H.1 płatnik określa podstawę obliczenia podatku (po zaokrągleniu do pełnych złotych), a następnie wpisuje kwotę podatku obliczoną zgodnie z art. 27 ustawy o PIT, czyli przy zastosowaniu progresywnej skali podatkowej. Po wskazaniu ewentualnych doliczeń do podatku, płatnik wykazuje podatek.

Odliczenia od podatku

W części H.2. formularza płatnik dokonuje odliczeń do podatku. W tym celu w pierwszej kolejności obniża podatek o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne pobranej w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Składkę na ubezpieczenie zdrowotne należy wykazać w kwocie podlegającej odliczeniu, czyli w wysokości 7,75 proc. podstawy wymiaru tej składki (poz.76), a następnie w kwocie możliwej do odliczenia (poz. 77). W większości przypadków kwoty wykazane w tych pozycjach będą takie same. Różnić się będą jedynie w przypadku, gdy podatek (wykazany w poz. 75) będzie niższy niż 7,75 proc. podstawy wymiaru składki zdrowotnej.

Począwszy od rozliczeń podatkowych za 2007 r., na płatnikach dokonujących rocznego obliczenia podatku ciąży nowy, dodatkowy obowiązek. Na wniosek podatników muszą oni uwzględnić przysługującą im ulgę z tytułu wychowywania własnych lub przysposobionych dzieci. W tym celu w części H.2. formularza PIT-40 mającego zastosowanie do dochodów osiągniętych po 1 stycznia 2007 r. dodano nowy wiersz (poz. 78) przeznaczony na dokonanie takiego odliczenia.

Tzw. ulga prorodzinna została uregulowana w art. 27f ustawy o PIT. Z odliczenia mogą korzystać podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, uzyskujący dochody opodatkowane na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej. Zgodnie z przepisami od podatku obliczonego od tych dochodów i pomniejszonego o składki na ubezpieczenie zdrowotne, można odliczyć kwotę równą iloczynowi liczby wychowywanych dzieci i dwukrotności kwoty zmniejszającej podatek, o której mowa w pierwszym przedziale skali podatkowej. W rozliczeniu podatkowym za 2007 rok przy kwocie zmniejszającej podatek w wysokości 572,54 zł kwota ulgi wynosi 1145,08 zł na każde dziecko.

Konstrukcja odliczenia zakłada, że ulgę można stosować w rozliczeniu rocznym, zarówno przez samego podatnika, jak i w rocznym obliczeniu podatku dokonywanym przez płatnika. Ulgi nie uwzględnia się natomiast w trakcie roku podatkowego przy poborze zaliczek na podatek. W świetle powyższego płatnik w rocznym obliczeniu podatku na formularzu PIT-40 odliczy od podatku nie tylko składkę zdrowotną, ale również przysługującą podatnikowi ulgę z tytułu wychowywania dzieci. Nie w każdym jednak przypadku płatnik będzie musiał wywiązać się z tego obowiązku. Odliczenie ulgi prorodzinnej przez płatnika uzależnione zostało od spełniania przez podatnika określonych warunków formalnych. Podatnik wychowujący w roku podatkowym własne lub przysposobione dzieci, który chciał skorzystać z ulgi prorodzinnej za pośrednictwem płatnika, musiał złożyć płatnikowi do 10 stycznia 2008 r. oświadczenie, odrębne od PIT-12, w którym potwierdził, że spełnia określone ustawowo warunki do zastosowania ulgi na wychowywanie dzieci, wskazał liczbę dzieci, na które przysługuje odliczenie, a także kwotę odliczenia, obliczoną zgodnie z ustawowymi wytycznymi. Wyłącznie na tej podstawie płatnik może odliczyć w rocznym obliczeniu podatku ulgę na wychowywanie dzieci przysługującą podatnikowi.

Po dokonaniu obniżenia podatku o kwotę składki zdrowotnej i ewentualnie - ulgi z tytułu wychowywania dzieci płatnik w części H.2. formularza wpisuje podatek należny z zaznaczeniem, czy powstała nadpłata podatku czy też konieczność dokonania dopłaty. Z pierwszym przypadkiem będziemy mieli do czynienia, jeżeli potrącone w ciągu roku podatkowego zaliczki okażą się wyższe niż kwota należnego podatku, natomiast konieczność dopłaty podatku wystąpi, jeżeli zaliczki potrącone w ciągu roku podatkowego okażą się mniejsze niż kwota podatku należnego.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Konarzewska-Żuczek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK