| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak dokonać rocznej korekty VAT

Jak dokonać rocznej korekty VAT

Podatnik VAT, który w ciągu roku dokonuje zakupów związanych ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną, może odliczyć tylko część VAT naliczonego. Po roku musi dokonać ostatecznej korekty tak odliczonego podatku.

Po roku od zakupu środka trwałego dokonałem korekty podatku naliczonego zgodnie z art. 91 ust. 2 ustawy o VAT. Czy likwidując działalność gospodarczą po dwóch latach, muszę dokonać jednorazowej korekty pozostałej kwoty podatku naliczonego?

PIOTR TATARA

prawnik w Kancelarii Baker & McKenzie

Obowiązek dokonania przez podatnika jednorazowej korekty podatku naliczonego dotyczy sytuacji, gdy w tzw. okresie korekty nastąpi sprzedaż środka trwałego lub zmiana jego przeznaczenia w rozumieniu art. 91 ust. 5 ustawy o VAT - przykładowo, gdy środek trwały używany dotychczas wyłącznie do czynności opodatkowanych zostaje wykorzystany do wykonywania zarówno czynności opodatkowanych, jak i zwolnionych. Likwidacja działalności gospodarczej nie jest tożsama ze sprzedażą środka trwałego. Nie wiąże się także ze zmianą jego przeznaczenia w rozumieniu powyższego przepisu. Nie oznacza to jednak, że likwidacja taka pozostaje bez wpływu na obowiązki podatników związane z dokonanym uprzednio odliczeniem VAT.

Zgodnie z regulacją art. 14 ust. 1 oraz ust. 4 ustawy o VAT, w przypadku zaprzestania przez podatnika będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu lub rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej, opodatkowaniu VAT podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, o ile w stosunku do tych towarów podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Należy podkreślić, że zgodnie z powyższą regulacją bez znaczenia jest, czy podatnik faktycznie skorzystał z prawa do odliczenia. Istotna jest jedynie okoliczność, że zgodnie z regulacjami VAT podatnik miał prawo dokonać takiego odliczenia.

W doktrynie prawa podatkowego sporadycznie wskazuje się, że powyższa regulacja odnosi się wyłącznie do środków obrotowych podatnika, nie dotyczy zaś należących do niego środków trwałych. Organy podatkowe zajmują jednak odmienne stanowisko, wskazując, że przez pojęcie towarów użyte w powołanej regulacji należy rozumieć zarówno towary, które stanowią środki obrotowe podatnika, jak również towary, które zostały przez niego zaliczone do środków trwałych (przykładowo interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 2 października 2007 r., nr IPPP1-443-158/07-4/RK, interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku z 9 września 2004 r., nr PI/005-1374/04/CIP/08). W praktyce oznacza to, że podatnicy likwidujący działalność gospodarczą zobowiązani są do ujęcia w sporządzanym spisie z natury także środków trwałych. Podatnicy mają obowiązek sporządzić taki spis w terminie 14 dni, licząc od dnia rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

Obowiązek opodatkowania środków trwałych związany z likwidacją działalności jest niezwykle niekorzystny dla podatników. W takim przypadku podstawą opodatkowania jest bowiem cena nabycia towarów (bez podatku), a w sytuacji gdy towary zostały przez podatnika wytworzone - koszt ich wytworzenia. W praktyce oznacza to, że bez względu na rynkową wartość środka trwałego w chwili likwidacji działalności - nawet wówczas gdy jest ona znacznie niższa od ceny nabycia (wytworzenia) - podatnik zobowiązany będzie naliczyć podatek na podstawie wartości historycznej towaru.

Ponieważ podatnik po roku od nabycia środka trwałego dokonał korekty podatku naliczonego (a tym samym uprawniony był jedynie do częściowego odliczenia), przy obliczaniu podatku należy uwzględnić zakres, w jakim podatnikowi przysługiwało prawo do jego odliczenia. Co prawda nie wynika to wprost z ustawy o VAT, jednak odmienna interpretacja w tym zakresie - zakładająca, że podatnik obowiązany jest naliczyć podatek od całej ceny nabycia - doprowadziłaby do podwójnego opodatkowania oraz naruszenia zasady neutralności VAT.

(SVB)

PODSTAWA PRAWNA

Art. 91 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »