| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak dokonać rocznej korekty VAT

Jak dokonać rocznej korekty VAT

Podatnik VAT, który w ciągu roku dokonuje zakupów związanych ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną, może odliczyć tylko część VAT naliczonego. Po roku musi dokonać ostatecznej korekty tak odliczonego podatku.

Odliczyłem VAT od zakupów stanowiących wyposażenie, które nie zostały zaliczone do środków trwałych. Czy po zakończeniu roku należy dokonywać korekty podatku naliczonego od takich zakupów?

RADOSŁAW KOWALSKI

doradca podatkowy, Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosława Kowalskiego

Do polskiego systemu podatkowego zasada neutralności wprowadzona została poprzez regulacje art. 86 i 87 ustawy o VAT. Jednocześnie w art. 90 ustawy o VAT zamieszczone zostało zastrzeżenie, w myśl którego podatnik wykonujący zarówno czynności z prawem do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje (np. zwolnione), musi oddzielić podatek naliczony przy nabywaniu towarów i usług związanych z czynnościami z prawem od rozliczenia od VAT zawartego w cenie towarów i usług powiązanych z czynnościami bez prawa do rozliczenia.

Tylko podatek naliczony w cenie zakupów związanych wyłącznie z czynnościami z prawem do odliczenia podlega odliczeniu w całości (jednymi słowy, w pierwszym przypadku podatnik rozlicza cały podatek naliczony, a w drugim VAT w ogóle nie podlega odliczeniu).

Jeżeli podatnik wykonuje zarówno czynności z prawem do odliczenia, jak i bez takiego prawa, to zazwyczaj część zakupów musi powiązać zarówno z czynnościami bez prawa do rozliczania VAT, jak i z takim prawem. VAT od takich zakupów - tj. związanych z jedną, jak i drugą kategorią wykonywanych przez niego świadczeń - co do zasady odliczany jest przy zastosowaniu proporcji (tj. według procedury odliczania częściowego).

Po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego i w którym stosował odliczenie częściowe, w deklaracji za styczeń roku następnego podatnik stosujący w trakcie roku odliczanie częściowe obowiązany jest dokonać korekty kwoty podatku odliczonego związanego zarówno z czynnościami z prawem do odliczania, jak i bez takiego prawa. Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli różnica między proporcją wstępną stosowaną w korygowanym roku a proporcją określoną na podstawie faktycznych danych za korygowany rok nie przekracza 2 pkt proc.

W wyniku korekty zmniejszeniu lub zwiększeniu ulega naliczony podatek od towarów i usług podlegający rozliczeniu z podatkiem należnym.

Jednocześnie ustawodawca podatkowy zastrzegł, że w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych nabywcy, o wartości początkowej wyższej niż 15 tys. zł korekta dokonywana jest w szczególny sposób. Otóż bowiem w takiej sytuacji podatnik dokonuje korekty w ciągu pięciu kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości - w ciągu dziesięciu lat, licząc, począwszy od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Roczna korekta w przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotyczy 1/5, a w przypadku nieruchomości - 1/10, kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu.

Raz jeszcze należy podkreślić, że taka metoda korekty stosowana jest jedynie do tych składników majątku trwałego, których wartość początkowa przekracza 15 tys. zł. Skoro zatem w analizowanym przypadku wartość zakupionych przez podatniczkę rzeczy jest niższa (o czym świadczy fakt, że nie zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych), zastosowanie ma jedynie korekta roczna - jednoroczna (przy założeniu, że służą one wykonywaniu zarówno czynności z prawem do odliczania, jak i bez takiego prawa).

W takim przypadku konieczne jest dokonanie jednorazowej korekty całego VAT naliczonego i wykazanie korekty w deklaracji za styczeń roku następnego.

(SVB)

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 90-91 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Bielicka

Prawnik, specjalista w zakresie prawa konsumenckiego, cywilnego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »