| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak dokonać rocznej korekty VAT

Jak dokonać rocznej korekty VAT

Podatnik VAT, który w ciągu roku dokonuje zakupów związanych ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną, może odliczyć tylko część VAT naliczonego. Po roku musi dokonać ostatecznej korekty tak odliczonego podatku.

Budynki wykorzystywane w działalności

Korekta podatku naliczonego związanego ze sprzedażą nieruchomości budowlanej wykorzystywanej w działalności gospodarczej podatnika VAT nie będzie miała zastosowania do nieruchomości, od których nie odliczono VAT przy zakupie. Będzie tak w sytuacji, gdy np. małżeństwo - przyszli wspólnicy spółki cywilnej jako osoby fizyczne niebędące podatnikami VAT nabyli nieruchomość, której okres użytkowania od końca roku zakończenia budowy przekroczył pięć lat i oddali do użytkowania zakupioną nieruchomość, wynajmując jej pomieszczenia. Z tytułu działalności gospodarczej wykonywanej w formie spółki cywilnej i polegającej na wynajmie pomieszczeń użytkowych opłacali VAT według 22-proc. stawki.

Do czynności dostawy nieruchomości będącej towarem używanym (budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej pięć lat), zakupionej przez podmiot niebędący podatnikiem VAT (tj. nieposiadający prawa do dokonania odliczenia VAT zapłaconego przy jego zakupie), a wykorzystywanej do prowadzenia działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu, nie będą miały zastosowania przepisy zobowiązujące do dokonania korekty VAT. W takim przypadku do obrotu, na podstawie którego wylicza się udział sprzedaży opodatkowanej w sprzedaży ogółem, nie wlicza się wartości towaru zaliczonego na podstawie przepisów o podatku dochodowym do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji (zob. postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów z 7 listopada 2006 r., nr 1438/443/135-280/06/MB).

Korekta obcych środków trwałych

Inwestycje w obcym środku trwałym stanowią u przedsiębiorcy odrębny od nieruchomości środek trwały i podlegają amortyzacji według zasad określonych dla takich środków trwałych, a nie według zasad odnoszących się do nieruchomości.

Oznacza to, że inwestycja w obcym środku trwałym stanowi odrębny od nieruchomości środek trwały, co ma wpływ na sposób dokonywania korekty rocznej VAT. Korekta podatku naliczonego odnoszącego się do takiego środka trwałego powinna być dokonywana w ciągu pięciu kolejnych lat, począwszy od roku, w którym oddano inwestycję do użytkowania, a nie jak w przypadku nieruchomości przez okres dziesięciu lat, począwszy od roku oddania budynku do użytkowania (zob. postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Trybunalskim z 16 maja 2007 r., nr US III/406-8/07).

Proporcja szacunkowa

Nie zawsze jest możliwe dokonanie korekty poprzez ustalenie właściwej proporcji. Będzie tak wtedy, gdy podatnik nie miał obrotu w danym roku. Podatnicy, którzy w poprzednim roku podatkowym nie osiągnęli obrotu lub u których obrót ten w poprzednim roku podatkowym był niższy niż 30 tys. zł, do obliczenia kwoty podatku naliczonego podlegającej odliczeniu od kwoty podatku należnego przyjmują proporcję wyliczoną szacunkowo, według prognozy uzgodnionej z naczelnikiem urzędu skarbowego, w formie protokołu. Z takim przypadkiem powiązanym z podatkiem naliczonym do przeniesienia miała spółka, która w 2006 roku do obliczenia kwoty podatku naliczonego podlegającej odliczeniu od kwoty podatku należnego przyjęła proporcję wyliczoną szacunkowo, według prognozy uzgodnionej z naczelnikiem urzędu skarbowego w wysokości 60 proc. W efekcie zastosowania w stosunku do podatku naliczonego tej proporcji oraz braku sprzedaży spółka w deklaracji VAT-7 za grudzień 2006 r. wykazała nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy w wysokości 22 783 zł. Wobec braku sprzedaży w 2006 roku spółka wystąpiła do naczelnika urzędu skarbowego z prośbą o przyjęcie współczynnika proporcji na 2007 rok w wysokości 20 proc. w oparciu o prognozowaną do końca 2007 roku sprzedaż. Naczelnik uznał, że sformułowanie - przenosi się do rozliczenia - oznacza, że kwota podatku przenoszonego nie może być wyższa od tej, w stosunku do której będzie przysługiwało prawo do odliczenia w momencie wystąpienia podatku należnego. Natomiast w momencie wystąpienia sprzedaży podatnik będzie miał prawo do odliczenia tylko takiej kwoty podatku naliczonego (z której nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwoty podatku naliczonego związanego z czynnościami, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego), jaka wynika z szacunkowej proporcji. Skoro z chwilą wystąpienia podatku należnego podatnik w 2007 roku będzie dokonywał rozliczenia podatku naliczonego dotyczącego m.in. zakupów z 2006 roku, to również do nich obowiązany jest zastosować szacunkową proporcję ustaloną na rok 2007. Podatnik powinien zatem w pierwszym okresie rozliczeniowym roku 2007 skorygować kwotę podatku naliczonego do przeniesienia z 2006 roku do wysokości przysługującego mu odliczenia na rok 2007, tzn. wg ustalonej 20-proc. proporcji (zob. postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga z 10 maja 2007 r. nr 1437/PV/443-23/07/MAS).

ROZLICZENIE KOREKTY

Korekty podatku naliczonego dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty, czyli:

• w deklaracji za styczeń składanej do 25 lutego dla rozliczających się miesięcznie

• w deklaracji za I kwartał składanej do 25 kwietnia dla rozliczających się kwartalnie

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Kopciowska

Coach, Trener Biznesu, Rozwoju Osobistego i Motywacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK