| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak dokonać rocznej korekty VAT

Jak dokonać rocznej korekty VAT

Podatnik VAT, który w ciągu roku dokonuje zakupów związanych ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną, może odliczyć tylko część VAT naliczonego. Po roku musi dokonać ostatecznej korekty tak odliczonego podatku.

Rozstrzygnięcie naczelnika

Naczelnik, rozstrzygając sprawę ustalił, że wydatki dotyczące modernizacji i ulepszenia, a także zakup urządzenia użytkowanej przez podatnika VAT nieruchomości były dokonane po 30 kwietnia 2004 r., a o wartość ich nabycia zwiększano wartość początkową nieruchomości zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym oraz odliczono podatek naliczony związany z tymi wydatkami w pełnej wysokości. Następnie sprzedano tę nieruchomości w lipcu 2006 r., która to sprzedaż na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT korzystała ze zwolnienia z VAT.

Z uwagi na fakt, że wydatki te, tak jak i sama nieruchomość, stały się przedmiotem czynności zwolnionej od VAT, a tym samym w okresie dziesięciu lat od nabycia, przestały służyć prowadzonej przez podatnika sprzedaży opodatkowanej, zmianie uległo prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu dokonywanych ulepszeń, modernizacji i zakupu urządzenia wchodzącego w skład nieruchomości, co w konsekwencji rodzi dla podatnika obowiązek skorygowania podatku naliczonego, który został odliczony z tytułu tych zakupów. Naczelnik stwierdził, że korekty należy dokonać przy odpowiednim zastosowaniu art. 91 ust. 1-5 ustawy o VAT, w rozliczeniu za okres, w którym nastąpiła sprzedaż nieruchomości.

Do wydatków z grudnia 2004 r. i stycznia 2005 r. należy przyjąć dziesięcioletni okres korekty, liczony od daty nabycia, co oznaczać będzie, że dla wydatków z grudnia 2004 r. okres ten będzie zamykał się w latach 2004-2013, a dla wydatków ze stycznia 2005 r. w latach 2005-2014. Zatem podatnik zobowiązany był skorygować w lipcu 2006 r. podatek naliczony w następującej wysokości:

• w stosunku do wydatków z grudnia 2004 r. - zmniejszając kwotę podatku naliczonego o 8/10 kwoty odliczonego podatku naliczonego dotyczącego tego wydatku,

• w stosunku do wydatków ze stycznia 2005 r. - zmniejszając kwotę podatku naliczonego o 9/10 kwoty odliczonego podatku naliczonego dotyczącego tego wydatku.

Natomiast do wydatków związanych z modernizacją nieruchomości w październiku 2005 r. okresem, w którym należy dokonać korekty, będzie termin jednoroczny. W myśl art. 91 ust. 3 ustawy o VAT korekty tej dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty. Zatem podatnik nie miał w miesiącu sprzedaży nieruchomości, tj. lipcu 2006 r., obowiązku korekty podatku naliczonego dotyczącego tego wydatku (zob. postanowienie naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku z 6 listopada 2006 r., nr ROXV/443/VAT-394/496RF/06).

BOGDAN ŚWIĄDER

bogdan.swiader@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 91 ust. 1-8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

• Art. 6 ustawy z 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 90, poz. 756).

 

Źródło: Gazeta Prawna [Tygodnik Podatkowy] Nr 29 (2151), 11 lutego 2008 r.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Mirek Gumula

Szkoła Jazdy Subaru

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »