| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Rozliczanie dochodów z pracy poza krajem

Rozliczanie dochodów z pracy poza krajem

Podatnicy, którzy w 2007 roku pracowali za granicą i podlegają w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, muszą rozliczyć się z polskim fiskusem. Czas na złożenie zeznania jest taki sam, jak dla podatników zarabiających w Polsce - 30 kwietnia 2008 r. Dochody zagraniczne trzeba wykazać w formularzu PIT-36. Dodatkowo dołącza się do niego załącznik PIT/ZG, informację o uzyskanym poza krajem dochodzie i zapłaconym tam podatku.

Zgodnie z przepisami obowiązującymi od początku 2007 roku, dana osoba jest uznawana za mającą miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Polsce, jeśli posiada w naszym kraju centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub przebywa tu dłużej niż 183 dni w danym roku. Przepisy te stosuje się z uwzględnieniem zawartych przez Polskę umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jak zbadać swoją rezydencję podatkową?

Joanna Narkiewicz-TarŁowska

starszy menedżer, doradca podatkowy w Pricewaterhouse-Coopers

Przygotowując się do rozliczenia z polskim fiskusem za rok 2007, należy zbadać swoją rezydencję podatkową i to nie tylko z punktu widzenia przepisów polskich, ale także - w niektórych przypadkach - regulacji obowiązujących w kraju wykonywania pracy oraz postanowień umowy międzynarodowej.

Obecne przepisy mogą być w wielu przypadkach korzystne dla Polaków pracujących za granicą. Wcześniej, tj. do końca 2006 roku, osoba, która wyjechała np. tylko na rok albo pozostawiła w Polsce mieszkanie, zasadniczo musiała rozliczyć się z zagranicznych dochodów w Polsce, ponieważ uznawano, że ma ona zamiar powrotu do kraju. W świetle obecnych przepisów osoba, która spędziła w Polsce mniej niż 183 dni w 2007 roku, np. wyjechała w I połowie roku i przeniosła ośrodek życiowych interesów do kraju wykonywania pracy, np. zabrała ze sobą rodzinę, będzie traktowana jak osoba niemająca miejsca zamieszkania w Polsce w zeszłym roku. W związku z tym nie będzie musiała rozliczyć się w Polsce z dochodów uzyskanych w 2007 roku za granicą.

Natomiast osoba, której pobyt w Polsce przekroczył 183 dni w zeszłym roku, np. wyjechała w II połowie roku, będzie uznawana za mającą w 2007 roku miejsce zamieszkania w Polsce. Będzie też musiała wykazać dochody zagraniczne w zeznaniu rocznym. Będzie ją mógł przed tym uchronić jedynie, choć nie zawsze, certyfikat rezydencji wydany przez kraj, w którym pracuje. Jeśli bowiem zostanie uznana równocześnie za rezydenta podatkowego tamtego kraju, będzie musiała sprawdzić, w którym kraju będzie ostatecznym rezydentem w świetle umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. W zależności od sytuacji osobistej tej osoby może to być w pewnych przypadkach Polska, a w innych kraj wykonywania pracy.

Podobnie może wyglądać sytuacja osoby, która spędziła w Polsce mniej niż 183 dni, ale mimo wyjazdu za granicę nadal posiada w Polsce centrum interesów osobistych lub gospodarczych. Na centrum interesów osobistych będą się składały wszelkie powiązania rodzinne, tzw. ognisko domowe, aktywność społeczna, polityczna, kulturalna, obywatelska, przynależność do organizacji/klubów, uprawianie hobby itp. Z kolei centrum interesów gospodarczych to przede wszystkim miejsce prowadzenia działalności zarobkowej, źródła dochodów, posiadane inwestycje, majątek nieruchomy i ruchomy, polisy ubezpieczeniowe, zaciągnięte kredyty, konta bankowe, miejsce, z którego dana osoba zarządza swoim majątkiem, itd.

W nieco mniejszym stopniu obecne przepisy wpłyną na rozliczenia Polaków pracujących w krajach, z którymi Polska zawarła korzystne umowy, a dokładnie które przewidują tzw. metodę wyłączenia z progresją. W takiej sytuacji dochód uzyskany za pracę za granicą nie podlega opodatkowaniu w Polsce (niezależnie od rezydencji podatkowej danej osoby), a jest jedynie brany pod uwagę przy obliczeniu efektywnej stawki podatkowej mającej zastosowanie do innych dochodów tej osoby opodatkowanych w Polsce.

(EM)

PODSTAWA PRAWNA

• Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Podkarpackie Biuro Analiz Podatkowych

K. Pysz Kancelaria Doradcy Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »