| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Rozliczanie dochodów z pracy poza krajem

Rozliczanie dochodów z pracy poza krajem

Podatnicy, którzy w 2007 roku pracowali za granicą i podlegają w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, muszą rozliczyć się z polskim fiskusem. Czas na złożenie zeznania jest taki sam, jak dla podatników zarabiających w Polsce - 30 kwietnia 2008 r. Dochody zagraniczne trzeba wykazać w formularzu PIT-36. Dodatkowo dołącza się do niego załącznik PIT/ZG, informację o uzyskanym poza krajem dochodzie i zapłaconym tam podatku.

Podatnik, który pracuje za granicą, ale ma obowiązek rozliczania wszystkich zarobków w polskim urzędzie skarbowym, może uwzględnić w nim przysługujące mu ulgi podatkowe. Jak to będzie wyglądać w praktyce?

MichaŁ Zdyb

menedżer podatkowy ABC Data

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje zwolnienia podatkowe o charakterze podmiotowym oraz przedmiotowym. Zwolnienia podmiotowe związane są z tzw. immunitetem podatkowym przedstawicielstw dyplomatycznych i konsularnych wynikającym przede wszystkim z postanowień prawa międzynarodowego publicznego. Zwolnienia przedmiotowe można natomiast podzielić na kilka grup. Wśród zwolnień o charakterze przedmiotowym przewidzianych przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych można przykładowo wskazać na zwolnienia dotyczące wygranych w konkursach i loteriach czy też zwolnienia o charakterze odszkodowawczym.

Osoby fizyczne podlegające w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, jeżeli osiągają dochody z pracy wykonywanej za granicą, mogą być z tego tytułu zobowiązane do rozliczenia tych dochodów w Polsce. Zatem, dokonując w Polsce rozliczenia dochodów zagranicznych, takie osoby mają prawo do uwzględniania m.in. kosztów podatkowych ustalonych dla przychodów uzyskiwanych z tytułu umowy o pracę. Ponieważ przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób nie stanowią inaczej, należy uznać, że osoby fizyczne pracujące za granicą, ale zobowiązane do rozliczania się z podatku w Polsce, mogą tak samo, jak pozostali podatnicy korzystać z przysługujących im ulg, zwolnień oraz odliczeń przy uwzględnieniu oczywiście warunków uprawniających do skorzystania ze wskazanych preferencji podatkowych. Należy przy tym pamiętać, że rozliczenie zagranicznych dochodów w Polsce następuje z uwzględnieniem przepisów umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Powyższe nie powinno mieć jednak wpływu na możliwość korzystania ze zwolnień podatkowych przewidzianych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Poza typowymi ulgami podatkowymi podatnicy osiągający zarobki za granicą mogą także skorzystać z takich preferencji, jak wspólne rozliczenie z małżonkiem lub rozliczenie jako rodzic samotnie wychowujący dziecko. Zakładając oczywiście, że podatnik, który chce z tych możliwości skorzystać, spełnia wszystkie wymagane przez ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych do tego warunki.

Warto tu wspomnieć o wspólnym rozliczeniu małżonków. Aby małżonkowie pracujący poza krajem mogli w Polsce złożyć wspólne zeznanie, muszą: podlegać w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowymi, być małżeństwem cały rok podatkowy, przez cały rok podatkowy musi istnieć między małżonkami wspólność majątkowa, muszą złożyć zeznanie podatkowe najpóźniej do 30 kwietnia 2008 r., żaden z małżonków nie osiągnął dochodów lub przychodów z działalności gospodarczej opodatkowanych według zasad szczególnych (tj. 19-proc. liniową stawką podatku, podatkiem zryczałtowanym lub podatkiem tonażowym).

W praktyce w przypadku małżonków praca za granicą wygląda tak, że to albo mąż, albo żona wyjeżdżają z Polski. W sytuacji gdy podatnik wyjedzie z Polski w celu wykonywania pracy za granicą, a jego małżonek pozostanie w Polsce, istnieje duże prawdopodobieństwo, że polskie władze skarbowe stwierdzą, że posiada on centrum interesów osobistych w Polsce, a tym samym jest polskim rezydentem podatkowym. W konsekwencji podatnik bez problemów będzie miał prawo do wspólnego rozliczenia z małżonkiem i złożenia jednej deklaracji podatkowej.

(EM)

PODSTAWA PRAWNA

• Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK