| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Rozliczanie dochodów z pracy poza krajem

Rozliczanie dochodów z pracy poza krajem

Podatnicy, którzy w 2007 roku pracowali za granicą i podlegają w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, muszą rozliczyć się z polskim fiskusem. Czas na złożenie zeznania jest taki sam, jak dla podatników zarabiających w Polsce - 30 kwietnia 2008 r. Dochody zagraniczne trzeba wykazać w formularzu PIT-36. Dodatkowo dołącza się do niego załącznik PIT/ZG, informację o uzyskanym poza krajem dochodzie i zapłaconym tam podatku.

Podatnik, który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej stale wykonuje zlecenia w Niemczech, nie może uwzględniać diet. Nie odbywa on bowiem podróży służbowej.

JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD

Czy jest możliwe pomniejszenie o diety dochodu osiągniętego na terenie Niemiec od niemieckiego zleceniodawcy z tytułu wykonywania wolnego zawodu - praktyki lekarskiej? Warunki wynagradzania nie są określone w formie pisemnej.

ODPOWIEDŹ URZĘDU

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT), wolne od podatku są diety i inne należności za czas podróży osoby niebędącej pracownikiem do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub przepisach.

W omawianym przypadku przychody z wykonywania zawodu lekarza osiągane na terenie Niemiec stanowią źródło przychodu określone w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, tj. pozarolniczą działalność gospodarczą. Powołane zwolnienie wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) ustawy o PIT nie ma w opisanej sprawie zastosowania. Podatnik nie otrzymuje bowiem przychodu z tytułu diet za czas podróży jako osoba niebędąca pracownikiem. Otrzymywane przychody z tytułu świadczenia usług medycznych stanowią przychody osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą, do których przedmiotowe zwolnienie nie ma zastosowania.

Wartość diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących nie stanowi kosztu uzyskania przychodu, ale tylko w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom, określoną w odrębnych przepisach. By podatnikowi przysługiwały diety, konieczne jest, aby odbywana przez niego podróż miała cechy podróży służbowej. Odnosząc tę definicję do osób prowadzących działalność gospodarczą, należy przyjąć, że podróżą służbową jest wyjazd poza stałe miejsce jej prowadzenia, który wskazuje na incydentalność i tymczasowość pobytu w miejscu wykonywania zadania. Fakt stałej realizacji usług w ramach prowadzonej działalności w powiązaniu z koniecznością odbycia wyjazdu poza zgłoszoną przez przedsiębiorcę siedzibę nie może być automatycznie utożsamiany z odbyciem podróży służbowej. Pomimo braku zgłoszenia miejsca wykonywania działalności w Niemczech należy przyjąć, że miejsce prowadzenia działalności znajdowało się za granicą. To dyskwalifikuje prawo do zaliczenia w ciężar kosztów diet, gdyż w przedmiotowej sprawie nie mamy do czynienia z podróżami służbowymi. Pobyt na terenie Niemiec należy potraktować jako pobyt w stałym miejscu wykonywania działalności.

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego naczelnika Urzędu Skarbowego w Sieradzu z 12 września 2007 r. (nr US I/415/27/07/SŁ)


OPINIA

 

dr JANUSZ FISZER

partner w Kancelarii Prawnej White & Case i docent UW

Prezentowane stanowisko jest prawidłowe. Przesłanka zwolnienia od opodatkowania równowartości diet otrzymywanych przez podatnika z tytułu podróży służbowej implikuje, że podatnik odbywa podróż służbową. Słusznie więc urząd skarbowy zauważył, że dla oceny stanu prawnego w badanej sprawie kluczowe jest ustalenie, co należy rozumieć przez pojęcie podróż służbowa. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą należy przyjąć, że podróżą służbową jest wyjazd podatnika poza stałe miejsce jej prowadzenia. Wyjazd taki musi wskazywać na istnienie dwóch przesłanek: po pierwsze - incydentalności, po drugie - tymczasowości pobytu w miejscu wykonywania zadania przez osobę odbywającą taką podróż. W badanej sprawie podatnik stale wykonywał zawód w jednym i tym samym miejscu, za granicą, w ramach prowadzonej działalności, jednocześnie jednak faktycznie nie wykonując jej w miejscu objętym formalnym zgłoszeniem. Tym samym pobyt podatnika za granicą nie miał cech incydentalnego, tymczasowego pobytu za granicą. W związku z tym w przedmiotowej sprawie nie miała miejsca podróż służbowa, a pobyt podatnika za granicą należy traktować jako pobyt w stałym miejscu wykonywania działalności gospodarczej, nawet pomimo formalnego braku zgłoszenia dodatkowego miejsca prowadzenia działalności - za granicą.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Struzik

Dyrektor Zarządzający internetowego serwisu pracy MonsterPolska.pl, polskiego oddziału międzynarodowej grupy Monster.com.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »