| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Rozliczanie dochodów z pracy poza krajem

Rozliczanie dochodów z pracy poza krajem

Podatnicy, którzy w 2007 roku pracowali za granicą i podlegają w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, muszą rozliczyć się z polskim fiskusem. Czas na złożenie zeznania jest taki sam, jak dla podatników zarabiających w Polsce - 30 kwietnia 2008 r. Dochody zagraniczne trzeba wykazać w formularzu PIT-36. Dodatkowo dołącza się do niego załącznik PIT/ZG, informację o uzyskanym poza krajem dochodzie i zapłaconym tam podatku.

Podatnik, który w 2007 roku uzyskał dochody z pracy tylko na terytorium Wielkiej Brytanii, nie musi rozliczać ich w polskim urzędzie skarbowym.

JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD

Od maja 2006 r. podatnik przebywa w Wielkiej Brytanii z zamiarem osiedlenia się tam na stałe. Od dnia wyjazdu z Polski nie uzyskuje dochodu w Polsce. Czy dochody uzyskane w 2007 roku tylko w Wielkiej Brytanii należy wykazać w zeznaniu podatkowym w Polsce?

ODPOWIEDŹ URZĘDU

Zgodnie z art. 14 umowy między Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych została podpisana w Londynie 20 lipca 2006 r. (Dz.U. nr 250, poz. 1840) pensje, płace i inne podobne wynagrodzenia, które osoba mająca miejsce zamieszkania w umawiającym się państwie otrzymuje za pracę najemną, podlegają opodatkowaniu tylko w tym państwie, chyba że praca wykonywana jest w drugim umawiającym się państwie. Jeżeli praca jest tam wykonywana, to otrzymywane za nią wynagrodzenie może być opodatkowane w tym drugim państwie. Do dochodów uzyskanych w Wielkiej Brytanii ma zastosowanie metoda wyłączenia z progresją. Zgodnie z tą metodą dochody uzyskane za granicą uwzględnia się w rozliczeniu w Polsce w celu ustalenia odpowiednio wyższej stopy procentowej, według której będzie opodatkowany dochód uzyskany i opodatkowany według skali podatkowej w Polsce. Jeżeli w roku 2007 podatnik nie uzyskł dochodu w Polsce, a jedynym dochodem będzie dochód uzyskany w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, to podatnik nie będzie miał obowiązku uwzględniania dochodów brytyjskich, a zarazem złożenia zeznania podatkowego za 2007 rok.

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów z 9 sierpnia 2007 r. (nr 1433/GF/415-14/06/EW)


OPINIA

 

PAWEŁ JABŁONOWSKI

doradca podatkowy w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy

Podatnik jest osobą, dla której bardzo korzystna jest zmiana umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej pomiędzy Polską a Wielką Brytanią. W porządku prawnym obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r., kiedy obowiązywał inny system unikania podwójnego opodatkowania (proporcjonalne odliczenie), podatnik mógłby zapłacić podatek także i w Polsce, nawet jeżeli nie uzyskałby na terytorium RP żadnych dochodów.

W przedmiotowym stanie faktycznym, ponieważ podatnik nie uzyskał żadnych dochodów w Polsce, dochody z pracy najemnej są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Podatnik po powrocie do kraju nie ma także obowiązku składania deklaracji w tym podatku, bowiem obowiązki podatkowe z tego tytułu nie powstały.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK