| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Rozliczanie dochodów z pracy poza krajem

Rozliczanie dochodów z pracy poza krajem

Podatnicy, którzy w 2007 roku pracowali za granicą i podlegają w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, muszą rozliczyć się z polskim fiskusem. Czas na złożenie zeznania jest taki sam, jak dla podatników zarabiających w Polsce - 30 kwietnia 2008 r. Dochody zagraniczne trzeba wykazać w formularzu PIT-36. Dodatkowo dołącza się do niego załącznik PIT/ZG, informację o uzyskanym poza krajem dochodzie i zapłaconym tam podatku.

Podatnik, który uzyskał dochody z pracy w Austrii, musi rozliczyć je w Polsce przy zastosowaniu metody proporcjonalnego odliczenia, a nie wyłączenia z progresją.

JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD

Czy zamieszkując w Polsce, a pracując w Austrii na umowę o pracę i jednocześnie uzyskując w Polsce dochody z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej przy rozliczaniu dochodu w rocznym zeznaniu podatkowym należy zastosować metodę wyłączenia z progresją?

ODPOWIEDŹ URZĘDU

Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania w Polsce, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.

Umowa między Polską a Austrią w sprawie unikania podwójnego opodatkowania podpisana w 13 stycznia 2004 r. (Dz.U. z 2005 r. nr 224, poz. 1921) przewiduje, że pensje, płace i inne podobne wynagrodzenia, które osoba mająca miejsce zamieszkania w umawiającym się państwie (Polsce) otrzymuje za pracę najemną, podlegają opodatkowaniu w tym państwie, chyba że praca wykonywana jest w drugim umawiającym się państwie. Jeżeli praca jest tak wykonywana, to otrzymywane za nią wynagrodzenie może być opodatkowane w tym drugim państwie.

W przypadku osoby mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce podwójnego opodatkowania unika się w następujący sposób: jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód lub posiada majątek, który stosownie do postanowień niniejszej umowy podlega opodatkowaniu w Austrii, to Polska zezwoli na:

a) odliczenie od podatku należnego od dochodu tej osoby kwoty równej podatkowi od dochodu zapłaconemu w Austrii,

b) odliczenie od podatku należnego od majątku tej osoby kwoty równej podatkowi od majątku zapłaconemu w Austrii.

W jednym i drugim przypadku odliczenie takie nie może jednak przekroczyć tej części podatku od dochodu lub od majątku, jaka została obliczona przed dokonaniem odliczenia i która odpowiada tej części dochodu lub majątku, jaka może być opodatkowana w Austrii.

Stosownie do art. 27 ust. 9 ustawy o PIT, jeżeli podatnik, o nieograniczonym obowiązku podatkowym osiąga również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Polski lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza Polską, a umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie stanowi o zastosowaniu metody wyłączenia z progresją, dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Polski. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to jednak nie może przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie.

Przy zastosowaniu metody odliczenia proporcjonalnego obowiązek wykazania w zeznaniu rocznym dochodu uzyskanego za granicą istnieje zawsze, bez względu na to czy oprócz dochodów z zagranicy podatnik uzyskał w Polsce inne dochody opodatkowane według skali podatkowej.

Przy opodatkowaniu w Polsce dochodów uzyskanych w Austrii na podstawie umowy o pracę stosuje się metodę odliczenia proporcjonalnego.

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego naczelnika Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich z 1 czerwca 2007 r. (nr PD/415-17/07)


OPINIA

 

MICHAŁ ZDYB

menedżer podatkowy ABC Data

Obowiązująca do 1 stycznia 2006 r. polsko-austriacka umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania wprowadziła metodę odliczenia proporcjonalnego, zamiast przewidzianego w poprzedniej umowie metody wyłączenia z progresją. Oznacza to, że dochody z pracy najemnej osiągnięte od 1 stycznia 2006 r. najpierw podlegają opodatkowaniu w Austrii, a następnie przelicza się zagraniczne dochody na złotówki i oblicza się podatek w Polsce, według polskiej skali i z zastosowaniem polskich stawek. Od tak obliczonej kwoty podatku potrąca się kwoty zapłacone w Austrii. Takie potrącenie nie może jednak przekroczyć tej części podatku, jaka została obliczona przed dokonaniem odliczenia i która odpowiada tej części dochodu, jaka może być odpodatkowana w Austrii. Metoda wyłączenia z progresją miała zastosowanie do dochodów osiągniętych w Austrii do 31 grudnia 2005 r.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK