| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Rozliczanie dochodów z pracy poza krajem

Rozliczanie dochodów z pracy poza krajem

Podatnicy, którzy w 2007 roku pracowali za granicą i podlegają w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, muszą rozliczyć się z polskim fiskusem. Czas na złożenie zeznania jest taki sam, jak dla podatników zarabiających w Polsce - 30 kwietnia 2008 r. Dochody zagraniczne trzeba wykazać w formularzu PIT-36. Dodatkowo dołącza się do niego załącznik PIT/ZG, informację o uzyskanym poza krajem dochodzie i zapłaconym tam podatku.

Podatnik otrzymujący emeryturę z zagranicy, ale opłacający składki ubezpieczeniowe w Polsce, może uwzględnić je w polskim zeznaniu podatkowym.

JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD

Czy w zeznaniach podatkowych za lata 2003, 2004 i 2005 można odliczać zapłacone w Polsce składki na ubezpieczenie zdrowotne od emerytury, przyznanej poza granicami Polski?

ODPOWIEDŹ URZĘDU

Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Polski, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Opisaną zasadę stosuje się od 1 stycznia 2003 r. zgodnie z art. 4a ustawy o PIT, z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Polska. Do dochodów osiąganych w 2003, 2004 i 2005 roku przez osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania w Polsce mają zastosowanie postanowienia umowy między Polską a danym państwem w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Jeżeli umowa ta tak stanowi, to w przypadku gdy podatnik uzyskuje dochody zwolnione z opodatkowania w Polsce oraz dochody podlegające w Polsce opodatkowaniu to, zgodnie z art. 27 ust. 8 ustawy o PIT do dochodów zagranicznych, ma zastosowanie metoda wyłączenia z progresją. Do końca 2003 roku w katalogu zwolnień zawartym w ustawie o PIT istniał przepis, dotyczący opodatkowania przychodów uzyskiwanych za granicą przez osoby objęte nieograniczonym obowiązkiem. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 33 ustawy o PIT w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku wolne od podatku dochodowego były dochody osób fizycznych o nieograniczonym obowiązku podatkowym uzyskane z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Polski lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza Polską, jeżeli umowa międzynarodowa, której RP jest stroną, tak stanowi. Od 1 stycznia 2004 r. przepis ten został uchylony. Nie oznacza to jednak, że zmieniły się zasady opodatkowania tych dochodów, gdyż stosowne zwolnienia zawarte są w podpisanych przez Polskę umowach międzynarodowych dotyczących unikania podwójnego opodatkowania. Wobec uchylenia od 1 stycznia 2004 r. art. 21 ust. 1 pkt 33 ustawy o PIT podstawa wymiaru składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne nie stanowi dochodu (przychodu) zwolnionego od podatku na podstawie art. 21, art. 52 i art. 52a ustawy o PIT.

Zgodnie z art. 27b ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2004 r. podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27 lub art. 30c ustawy o PIT, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, pobranej w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia - obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21, art. 52 i art. 52a ustawy o PIT oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75 proc. podstawy wymiaru tej składki.

W związku z tym wpłacone składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne w 2003 roku nie mogą być odliczone od podatku dochodowego, a zapłacone w 2004 i 2005 roku podlegają odliczeniu od podatku.

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego naczelnika Urzędu Skarbowego w Łasku z 14 maja 2007 r. (nr US-I-415/4/2007)


OPINIA

 

ROBERT MRÓWKA

doradca podatkowy w Kancelarii Doradztwa Podatkowego i Rachunkowości Dominus

Postanowienie wydane przez naczelnika Urzędu Skarbowego w Łasku jest zgodne z przepisami jedynie w części. Zgodzić się należy ze stanowiskiem, że można dokonać odliczenia składek na ubezpieczenie zdrowotne zapłaconych w latach 2004 i 2005. Słuszne jest również stwierdzenie, że uchylenie art. 21 ust. 1 pkt 33 ustawy o PIT nie zmieniło zasad opodatkowania dochodów w postaci emerytury otrzymywanej z zagranicy. Artykuł 27b ustawy o PIT w brzmieniu obowiązującym 31 grudnia 2003 r. stanowił m.in., że obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21, 52 i 52a ustawy o PIT. Natomiast dochody zagraniczne zwolnione są i były także wówczas na podstawie odpowiednich postanowień umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, a nie jak uznał najwyraźniej organ podatkowy - na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 33 ustawy o PIT. Dowodzi tego chociażby fakt, że przepis ten został 1 stycznia 2004 r. uchylony, a przecież zwolnienie pozostało. Nie stanowił on samoistnej podstawy do zwolnienia od podatku dochodowego, a odwoływał się jedynie do umowy międzynarodowej. Zatem składki zapłacone w 2003 roku również powinny podlegać odliczeniu.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Witold Studziński

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »