| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Rozliczanie dochodów z pracy poza krajem

Rozliczanie dochodów z pracy poza krajem

Podatnicy, którzy w 2007 roku pracowali za granicą i podlegają w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, muszą rozliczyć się z polskim fiskusem. Czas na złożenie zeznania jest taki sam, jak dla podatników zarabiających w Polsce - 30 kwietnia 2008 r. Dochody zagraniczne trzeba wykazać w formularzu PIT-36. Dodatkowo dołącza się do niego załącznik PIT/ZG, informację o uzyskanym poza krajem dochodzie i zapłaconym tam podatku.

Polska nie podpisała umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z wyspą Jersey. Podatnicy uzyskujący dochody na tej wyspie do ich rozliczenia muszą stosować metodę proporcjonalnego odliczenia.

JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD

Czy dochód z tytułu umowy o pracę uzyskiwany na wyspie Jersey w 2006 i 2007 roku podlega opodatkowaniu również w Polsce?

ODPOWIEDŹ URZĘDU

Polska nie jest związana z Jersey umową podatkową. Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania w Polsce, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swych dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Ustawa podatkowa przed 2007 rokiem nie zawierała pojęcia miejsca zamieszkania, wobec tego pojecie to definiowano w oparciu o art. 25 kodeksu cywilnego, tj. miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu.

Od 1 stycznia 2007 r. zgodnie z art. 3 ust. 1a ustawy o PIT za osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce uważa się osobę fizyczną, która:

• posiada na terytorium RP centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

• przebywa na terytorium RP dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Osoby fizyczne, jeżeli nie mają miejsca zamieszkania na w Polsce, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych w Polsce (ograniczony obowiązek podatkowy).

W omawianym przypadku na wyspie Jersey podatniczka przebywa wraz z mężem od 2005 roku. W Polsce jest współwłaścicielką działki z domkiem letniskowym, jak również posiada rachunek bankowy. Za 2006 rok podatniczka złożyła zeznania PIT-36 o osiągniętym dochodzie. Jednocześnie nie udokumentowała dla celów podatkowych miejsca zamieszkania na wyspie Jersey - brak certyfikatu rezydencji, który by informował o miejscu zamieszkania lub siedzibie za granicą dla celów podatkowych ani też nie złożyła w urzędzie informacji dotyczącej zmiany miejsca zamieszkania.

Wobec tego wyjazd na wyspę Jersey, jakkolwiek pociągnął za sobą konieczność zmiany miejsca pobytu i zamieszkania, to nie przesądził o zmianie stałego miejsca pobytu z krajowego na zagraniczne. Nie spowodował również zmiany ośrodka osobistych i majątkowych interesów, mających istotne znaczenie dla ustalenia miejsca zamieszkania.

Od 1 stycznia 2007 r. w przypadku podatnika o nieograniczonym obowiązku podatkowym w Polsce uzyskującego wyłącznie dochody z tytułu działalności wykonywanej poza RP lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza Polską, które nie są zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub z państwem, w którym dochody są osiągane, Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, stosuje się metodę proporcjonalnego odliczenia.

W związku z tym podatniczka na wyspie Jersey przebywa czasowo, a miejscem zamieszkania dla celów podatkowych będzie Polska. Oznacza to, że za 2006 i 2007 rok podatniczka podlega w kraju nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce położenia źródeł.

W przypadku braku umowy międzynarodowej w sprawie o unikaniu podwójnego opodatkowania, przy rozliczaniu dochodów podatnika czasowo przebywającego za granicą ma zastosowanie metoda proporcjonalnego zaliczenia.

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Lublinie z 17 lipca 2007 r. (nr P-1/415-34/07)


OPINIA

 

PAWEŁ MAŁECKI

doradca podatkowy z Kancelarii Doradztwa Podatkowego Pama

Pogląd wyrażony przez lubelski urząd, dotyczący miejsca zamieszkania podatnika, może budzić wątpliwości. Z drugiej jednak strony dane opisane w piśmie są niejasne. Podatnik z całą rodziną przeniósł się w marcu 2005 r. na wyspę Jersey i pracował tam przez lata 2006 i 2007. Dlaczego zatem nie posiada tamtejszego certyfikatu rezydencji? Certyfikat rezydencji jest co prawda tylko jednym z dowodów wskazujących na miejsce zamieszkania. Jednak po trzech latach pracy podatnik powinien go posiadać. W wielu krajach certyfikat rezydencji można uzyskać dopiero po roku pracy. Jeśli jednak podatnik przenosi się z całą rodziną na stałe do danego kraju, to jest tam rezydentem od pierwszego dnia pobytu. Posiadanie konta w Polsce oraz działki o niczym nie świadczy, ponieważ można posiadać nieruchomości w Polsce i jednocześnie mieć miejsce zamieszkania za granicą. Z interpretacji wynika ważny wniosek: zmieniając rezydencję polską na zagraniczną, warto o tym poinformować urząd skarbowy. Będzie to istotny dowód w przyszłości świadczący o rezydencji zagranicznej.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Lange

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »