| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Rozliczanie dochodów z pracy poza krajem

Rozliczanie dochodów z pracy poza krajem

Podatnicy, którzy w 2007 roku pracowali za granicą i podlegają w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, muszą rozliczyć się z polskim fiskusem. Czas na złożenie zeznania jest taki sam, jak dla podatników zarabiających w Polsce - 30 kwietnia 2008 r. Dochody zagraniczne trzeba wykazać w formularzu PIT-36. Dodatkowo dołącza się do niego załącznik PIT/ZG, informację o uzyskanym poza krajem dochodzie i zapłaconym tam podatku.

W przypadku posiadania przez spółkę certyfikatu rezydencji potwierdzającego, że pracownik posiada miejsce zamieszkania poza Polską, wypłacane mu przychody nie podlegają opodatkowaniu w Polsce i spółka nie ma obowiązku pobierania zaliczek na PIT.

JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD

Czy spółka może zaprzestać poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od wypłaconych swoim pracownikom mieszkającym poza granicami Polski wynagrodzeń w momencie, gdy pracownik przedłoży aktualny w danym roku certyfikat rezydencji? Pracownicy spółki wykonują swoją pracę, pisząc artykuły z zagranicy i przebywają poza granicami Polski niejednokrotnie przez kilka lat.

ODPOWIEDŹ URZĘDU

Sam fakt przebywania i świadczenia pracy poza Polską nie oznacza, że ośrodek interesów życiowych nie znajduje się w Polsce. Pomimo nawet długiej nieobecności w kraju związki osobiste i gospodarcze z Polską mogą być na tyle istotne, że to centrum interesów osobistych może nadal znajdować się w Polsce. Jednoznaczne określenie kraju, w którym znajduje się ośrodek interesów życiowych może nastąpić wyłącznie w wyniku indywidualnej analizy sytuacji każdego z pracowników.

W przypadku gdy w wyniku tej analizy okaże się, że pracownicy spółki nie spełniają obydwu tych warunków, czyli posiadają centrum interesów życiowych poza Polską oraz przebywają poza Polską dłużej niż 183 dni w roku podatkowym, oznaczać to będzie, że objęci oni są ograniczonym obowiązkiem podatkowym.

Za dochody (przychody) osiągane w Polsce uważa się w szczególności dochody (przychody) z: pracy wykonywanej na terytorium RP na podstawie stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia; działalności wykonywanej osobiście na terytorium RP, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia; działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium RP; położonej na terytorium RP nieruchomości, w tym ze sprzedaży takiej nieruchomości.

W omawianym przypadku nie są spełnione wymienione przesłanki. Co prawda wymieniony katalog dochodów osiąganych na terytorium Polski ma charakter otwarty, lecz brak jest podstaw, aby uznać, że w przypadku gdy podatnik ma miejsce zamieszkania (ośrodek interesów życiowych) poza Polską i otrzymuje wynagrodzenie za pracę wykonywaną poza Polską, miałoby oznaczać, że wynagrodzenie to podlega opodatkowaniu w Polsce. W związku z tym w przypadku udokumentowania certyfikatem rezydencji miejsca zamieszkania w kraju innym niż Polska i w przypadku gdy praca wykonywana jest poza Polską, z mocy samego prawa spółka nie ma obowiązku pobierania podatku dochodowego od osób fizycznych. Wynika to z tego, że nałożony na płatnika obowiązek poboru zaliczek na podatek może dotyczyć wyłącznie dochodów podlegających podatkowi. W sytuacji więc, gdy dochody w ogóle nie podlegają ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych i fakt ten jest należycie udokumentowany, brak jest obowiązków płatnika po stronie spółki.

W przypadku gdy spółka nie posiada certyfikatu rezydencji podatnika, nie jest możliwe stwierdzenie że przedmiotowe dochody nie podlegają podatkowi dochodowemu. W związku z tym co do zasady ciążą na spółce obowiązki płatnika tego podatku. Spółka może odstąpić od pobierania podatku w przypadku, gdy posiada udokumentowaną pewność, że wypłacane przez nią przychody podlegają lub będą podlegać opodatkowaniu poza Polską.

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z 25 czerwca 2007 r. (nr 1472/DPC /415-67/07/PK)


OPINIA

 

JOANNA KANICKA

partner w Independent Tax Advisers Doradztwo Podatkowe

Zagadnienie rezydencji podatkowej zatrudnianych osób fizycznych budzi zawsze wiele wątpliwości, szczególnie z uwagi na fakt, że odpowiedzialność spoczywa w tym wypadku na płatniku. Szczególnego wymiaru nabiera ta kwestia obecnie, gdy polskie firmy korzystają powszechnie z usług/pracy osób, które w Polsce jedynie bywają. Opodatkowanie w Polsce dochodów zależy od okresu, w jakim podatnik przebywał w roku podatkowym w naszym kraju, jak i tego, gdzie znajduje się centrum interesów osobistych lub gospodarczych podatnika (tj. centrum interesów życiowych), kryterium takim nie jest jednak ani zagraniczne obywatelstwo, ani fakt zamieszkiwania za granicą. Z praktycznego punktu widzenia fakt posiadania przez płatnika certyfikatu rezydencji pracownika zwalania z obowiązku pobierania zaliczek, dając pewność, że płatnik nie zaniechał tu swoich obowiązków. Co, jeśli takiego certyfikatu nie ma, a pracownik upiera się, nie chce płacić zaliczek w Polsce, bo w jego przekonaniu nie podlega tu obowiązkowi podatkowemu. W tej sytuacji płatnik musi zgromadzić inne dowody, w tym np. oświadczenia pracownika potwierdzające fakt, że dany pracownik faktycznie nie podlega obowiązkowi podatkowemu w Polsce, z tym zastrzeżeniem, że sam fakt niebycia w Polsce przez 183 dni jest tu niewystarczający. Pracownik musi wobec tego określić, gdzie znajduje się jego ośrodek życiowy (gdzie na stałe mieszka, gdzie znajduje się szkoła dzieci, praca żony, posiadany majątek itp.). Płatnik bowiem nie musi pobierać zaliczek na podatek, jeśli posiada niezbite dowody, że przychody nie podlegają lub nie będą podlegać opodatkowaniu w Polsce.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Dittmajer

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK