| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Rozliczanie dochodów z pracy poza krajem

Rozliczanie dochodów z pracy poza krajem

Podatnicy, którzy w 2007 roku pracowali za granicą i podlegają w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, muszą rozliczyć się z polskim fiskusem. Czas na złożenie zeznania jest taki sam, jak dla podatników zarabiających w Polsce - 30 kwietnia 2008 r. Dochody zagraniczne trzeba wykazać w formularzu PIT-36. Dodatkowo dołącza się do niego załącznik PIT/ZG, informację o uzyskanym poza krajem dochodzie i zapłaconym tam podatku.

Przychody oraz kwoty podatku zapłaconego w obcym państwie wyrażone w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP.

JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD

Jaki kurs powinien zastosować podatnik przy przeliczeniu potrąconego przez białoruską spółkę podatku na złoty polski? Jaki kurs powinien zastosować podatnik przy obliczeniu przychodu uzyskanego na Białorusi z odsetek od pożyczki?

ODPOWIEDŹ URZĘDU

Zgodnie z art. 12 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.; dalej ustawa o CIT) przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty (odsetek). Do przychodów nie zalicza się kwot naliczonych, lecz nieotrzymanych odsetek od należności, w tym również od udzielonych pożyczek.

Na mocy art. 20 ust. 1 ustawy o CIT podatnicy osiągający również dochody (przychody) poza terytorium Polski, które podlegają w obcym państwie opodatkowaniu, w sytuacji gdy nie zachodzą okoliczności wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 3, od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów mają prawo odliczyć kwotę równą podatkowi zapłaconemu w obcym państwie. Określając wielkość odliczenia, kwotę podatku zapłaconego w obcym państwie przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień zapłaty tego podatku lub dzień osiągnięcia dochodu (przychodu).

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego naczelnika Podlaskiego Urzędu Skarbowego z 11 czerwca 2007 r. (nr PO-II/423/25/BŚ/07)


OPINIA

 

MARCIN BIERNACKI

prezes zarządu firmy Biernacki w Krakowie

W treści prezentowanej interpretacji w sposób precyzyjny zostały wyjaśnione zasady przeliczania na złote przychodów i podatków wyrażonych w walutach obcych. Nawiązując do cytowanych w interpretacji przepisów umowy międzynarodowej, istotne wydaje się jeszcze przeanalizowanie zapisów ust. 7 art. 11 omawianej umowy. Przepis ten wprowadza pewne ograniczenia, co do możliwości odliczania podatku zapłaconego na Białorusi w przypadku wypłaty odsetek pomiędzy spółkami powiązanymi kapitałowo. Jeśli stopy oprocentowania pożyczek, wynikające z zawartych przez obie spółki umów, znacznie przewyższają stopy rynkowe, przychód u spółki otrzymującej owe odsetki, a przede wszystkim kwota obliczonego i zapłaconego na Białorusi podatku, mogą być znacznie większe od analogicznych wartości możliwych do uzyskania przy zastosowaniu rynkowych stóp procentowych. W takiej sytuacji odliczeniu podlega wyłącznie ta część podatku zapłaconego na Białorusi, która wynika z przychodu ustalonego w oparciu o rynkowe wartości stóp procentowych.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych R. Ptak i Wspólnicy sp.k.

Obsługa prawna przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »