| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Rozliczanie dochodów z pracy poza krajem

Rozliczanie dochodów z pracy poza krajem

Podatnicy, którzy w 2007 roku pracowali za granicą i podlegają w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, muszą rozliczyć się z polskim fiskusem. Czas na złożenie zeznania jest taki sam, jak dla podatników zarabiających w Polsce - 30 kwietnia 2008 r. Dochody zagraniczne trzeba wykazać w formularzu PIT-36. Dodatkowo dołącza się do niego załącznik PIT/ZG, informację o uzyskanym poza krajem dochodzie i zapłaconym tam podatku.

Podatnik, który ma miejsce zamieszkania w Polsce, a uzyskuje dochody od pracodawcy z siedzibą na wyspie Guernsey, musi zagraniczne zarobki rozliczyć w polskim urzędzie skarbowym.

JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD

Podatnik w 2006 roku podpisał z firmą z siedzibą na wyspie Guernsey umowę o pracę. Podatnik nie uzyskuje w Polsce żadnych dochodów. Czy dochód podatnika mającego miejsce zamieszkania w Polsce w kraju, z którym Polska nie posiada umowy podatkowej, nie podlega opodatkowaniu w Polsce?

ODPOWIEDŹ URZĘDU

Polska nie posiada umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Wyspą Guernsey. W naszym przypadku na podatniku ciąży nieograniczony obowiązek podatkowy, tzn. podlega on w Polsce opodatkowaniu od całości dochodów.

Gdy podatnik uzyskuje dochody w państwie, z którym Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, do rozliczania dochodów zagranicznych zastosowanie ma metoda proporcjonalnego odliczenia.

Zatem przychody osiągnięte na wyspie Guernsey podlegają opodatkowaniu w Polsce według skali podatkowej po:

• pomniejszeniu dochodu ze stosunku pracy o przysługujące diety za każdy dzień pobytu, w kwocie odpowiadającej 30 proc. diety, określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju,

• przeliczeniu na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut lub kursu średniego walut obcych ogłaszanych przez NBP,

• pomniejszeniu o ryczałtowe koszty uzyskania przychodu.

W zeznaniu rocznym należny podatek oblicza się od sumy dochodów osiągniętych w 2007 roku w Polsce oraz dochodów uzyskanych na wyspie Guernsey.

Podatnik jest zobowiązany obliczyć podatek zgodnie z obowiązującą w 2007 roku skalą PIT, a następnie odliczyć kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie.

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy z 12 lipca 2007 r. (nr PD2.1-415-21/07)


OPINIA

 

BARBARA KOLIMECZKOW

doradca podatkowy, menedżer w Pricewaterhouse-Coopers

Polski rezydent podatkowy (tj. osoba posiadająca tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy) ma obowiązek zadeklarować w Polsce wszystkie swoje dochody osiągnięte zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. W praktyce oznacza to konieczność wykazania w polskim zeznaniu podatkowym również dochodu osiągniętego zagranicą niezależnie od tego, czy był tam już opodatkowany. Ostateczna kwota polskiego podatku zostanie obliczona w oparciu o postanowienia umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Polską a krajem, w którym zagraniczny dochód został osiągnięty. Do podwójnego opodatkowania nie dojdzie również w sytuacji, kiedy polski rezydent podatkowy osiągnie dochód w kraju, z którym Polska nie ma podpisanej stosownej umowy. W takim przypadku zastosowanie znajdzie jedna z dwóch zasadniczych metod unikania podwójnego opodatkowania, tzw. metoda kredytu lub inaczej zaliczenia podatkowego. Metoda ta polega na obniżeniu polskiego podatku o równowartość podatku zapłaconego za granicą (do określonego limitu). Jeśli omawiany dochód nie podlega opodatkowaniu w kraju jego źródła, podatek należny w Polsce zostanie obliczony w taki sposób, jakby dotyczył dochodu uzyskanego w Polsce. Należy jedynie pamiętać o uldze podatkowej przysługującej podatnikom wykonującym pracę poza granicami kraju.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Niebudek

Kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym i prawnym dla różnych branż i sektorów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK