| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Rozliczanie dochodów z pracy poza krajem

Rozliczanie dochodów z pracy poza krajem

Podatnicy, którzy w 2007 roku pracowali za granicą i podlegają w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, muszą rozliczyć się z polskim fiskusem. Czas na złożenie zeznania jest taki sam, jak dla podatników zarabiających w Polsce - 30 kwietnia 2008 r. Dochody zagraniczne trzeba wykazać w formularzu PIT-36. Dodatkowo dołącza się do niego załącznik PIT/ZG, informację o uzyskanym poza krajem dochodzie i zapłaconym tam podatku.

Fakt przebywania małżonków w Wielkiej Brytanii z zamiarem stałego pobytu nie przesądza o tym, że w Polsce podlegają ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD

Czy małżonkowie, w związku z pobytem (dziewięć miesięcy) w Wielkiej Brytanii z zamiarem stałego pobytu oraz zlokalizowaniem centrum ich interesów życiowych w tym czasie za granicą, powinni podlegać nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce?

ODPOWIEDŹ URZĘDU

Zgodnie z ustawą o PIT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r., osoby fizyczne podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów, jeżeli mają miejsce zamieszkania w Polsce (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Natomiast osoby fizyczne, jeżeli nie mają w Polsce miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium RP (ograniczony obowiązek podatkowy).

W przepisach polskiego prawa podatkowego obowiązujących do 31 grudnia 2006 r. pojęcie miejsca zamieszkania nie było zdefiniowane. Zgodnie z art. 25 kodeksu cywilnego miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu.

Sam fakt czasowego zamieszkiwania i zatrudnienia poza granicami Polski nie świadczy jeszcze o tym, że podatnicy przestali podlegać nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.

W związku z tym nie można stwierdzić, że podatnicy zmienili rezydencję podatkową na brytyjską i podlegają ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Dlatego małżonkowie powinni złożyć zeznanie podatkowe na formularzu PIT-36 i wykazać dochody osiągnięte w Wielkiej Brytanii.

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego naczelnika Urzędu Skarbowego Poznań-Wilda z 10 maja 2007 r. (nr DD-L/415-2/07)


OPINIA

 

TOMASZ RYSIAK

prawnik z kancelarii Magnusson

Naczelnik urzędu skarbowego, analizując kwestię centrum interesów życiowych podatników, wskazał, że było ono zlokalizowane w Polsce, ponieważ podatnicy nie dokonali zmian rejestracyjnych oraz nie przedstawili urzędowi certyfikatu rezydencji podatkowej w Wielkiej Brytanii. Tym samym urząd doszedł do wniosku, że centrum interesów życiowych podatników jest tworzone poprzez wpis w prowadzonej przez niego ewidencji podatników. Jednocześnie zgodnie z treścią komentarza do modelowej konwencji OECD, mającego na celu m.in. ujednolicenie używania pojęć stosowanych w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania, w przypadku określania ośrodka interesów życiowych bierze się pod uwagę takie kryteria jak: więzi rodzinne, towarzyskie, zatrudnienie, działalność polityczną, kulturalną i wszelką inną działalność, miejsce wykonywania działalności gospodarczej i miejsce, z którego zarządza ona swoim mieniem itd. Jak wynika z powyższego, administracyjne kryteria powołane przez urząd w żaden sposób nie decydują o umiejscowieniu centrum interesów życiowych podatnika w danym kraju.

Przygotowała EWA MATYSZEWSKA

Źródło: Gazeta Prawna [Tygodnik Podatkowy] Nr 39 (2161), 25 lutego 2008 r.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK