| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak prawidłowo sporządzić sprawozdanie finansowe

Jak prawidłowo sporządzić sprawozdanie finansowe

Do 31 marca spółki powinny zakończyć sporządzanie jednostkowych sprawozdań finansowych i przedłożyć je do zatwierdzenia odpowiednim organom. Przy tworzeniu sprawozdania finansowego należy dokładnie określić, których okresów sprawozdawczych dotyczą poniesione przez jednostkę koszty. Firmy nie powinny bowiem przyporządkowywać ich jedynie na podstawie terminu otrzymania faktury. Może to znacznie zniekształcić obraz sytuacji majątkowej firmy przedstawiony w sprawozdaniu. Warto przeanalizować tę kwestię dokładnie.

Jednostki stosujące ustawę o rachunkowości w trakcie roku obrotowego mogą dokonywać ewidencji posiadanych rzeczowych składników majątku obrotowego zgodnie z art. 17 ustawy według następujących metod:

1) ewidencja ilościowo-wartościowa,

2) ewidencja ilościowa obrotów i stanów,

3) ewidencja wartościowa obrotów i stanów,

4) odpisywanie w koszty wartości materiałów, na dzień ich zakupu lub produktów gotowych w momencie ich wytworzenia.

Firma czytelnika stosuje metodę opisaną w punkcie 4, a więc metodę stosującą najdalej posunięte uproszczenie w zakresie prowadzenia gospodarki magazynowej, a tym samym ewidencji kosztów, czyli metodę polegającą na odpisywaniu w koszty wartości materiałów na dzień ich zakupu, a w przypadku produktów gotowych w momencie ich wytworzenia. Zaznaczono w niej, że spółka powinna dokonać ustalenia stanu tych składników aktywów i jego wyceny, a także skorygować koszty o wartość tego stanu nie później niż na dzień bilansowy.

Zgodne z art. 26 ust. 1 pkt 1 ustawy o rachunkowości spółka jest zobowiązana do przeprowadzenia inwentaryzacji na ostatni dzień roku obrotowego, m.in. posiadanych rzeczowych składników obrotowych. Termin inwentaryzacji uważa się za dotrzymany, jeżeli inwentaryzację składników aktywów rozpoczęto nie wcześniej niż trzy miesiące przed zakończeniem roku i zakończono do 15 dnia następnego roku. Należy jednak podkreślić, że terminy te nie dotyczą jednostek stosujących uproszczenie polegające na odpisywaniu w koszty materiałów i towarów na dzień ich zakupu bądź produktów gotowych w momencie ich wytworzenia. W przypadku stosowania metody określonej w art. 17 ust. 2 pkt 4 ustawy o rachunkowości inwentaryzacja powinna zostać przeprowadzona na dzień bilansowy, tzn. w tym przypadku na 31 grudnia 2007 r.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy, spółka powinna dokonać inwentaryzacji posiadanego paliwa we wszystkich zbiornikach naziemnych na 31 grudnia 2007 r. Po zakończeniu spisu z natury powinna dokonać wyceny w oparciu o ostatnie faktury dokumentujące zakup paliwa. Wartość paliwa, która na 31 grudnia 2007 r. nie została zużyta, koryguje wartość kosztów działalności operacyjnej i zostaje ujęta na koncie zapasów. W roku następnym wartość tego zapasu może zostać od razu zaliczona do kosztów działalności operacyjnej, co jest zgodne z metodą opisaną art. 17 ust. 2 pkt 4 ustawy o rachunkowości.

Przepisy podatku dochodowego od osób prawnych nie regulują tej kwestii szczegółowo, jednak należy pamiętać o art. 15 ust. 1 ustawy o CIT stanowiącym, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów. W przypadku spółki transportowej, tak jak podano w założeniach, głównym kosztem jest zużyte paliwo, a nie zatankowane paliwo do samochodów i innych środków transportu. Podsumowując ten przypadek i stosując ewidencję uproszczoną zgodną z ustawą o rachunkowości i CIT należy dla ustalenia prawidłowego kosztu dokonać inwentaryzacji niezużytego paliwa, a następnie dokonać odpowiedniej korekty kosztów działalności operacyjnej i wartości zapasów.

MICHAŁ KOŁOSOWSKI

biegły rewident, członek zarządu Europejskiego Centrum Audytu

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 26 ust. 1 pkt 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Niebudek

Kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym i prawnym dla różnych branż i sektorów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK