| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak prawidłowo sporządzić sprawozdanie finansowe

Jak prawidłowo sporządzić sprawozdanie finansowe

Do 31 marca spółki powinny zakończyć sporządzanie jednostkowych sprawozdań finansowych i przedłożyć je do zatwierdzenia odpowiednim organom. Przy tworzeniu sprawozdania finansowego należy dokładnie określić, których okresów sprawozdawczych dotyczą poniesione przez jednostkę koszty. Firmy nie powinny bowiem przyporządkowywać ich jedynie na podstawie terminu otrzymania faktury. Może to znacznie zniekształcić obraz sytuacji majątkowej firmy przedstawiony w sprawozdaniu. Warto przeanalizować tę kwestię dokładnie.

Termin składania sprawozdania

Do końca marca spółki mają czas na dokończenie jednostkowych sprawozdań finansowych i przedłożenie ich do zatwierdzenia odpowiednim organom. Należy pamiętać, że termin upływający z końcem marca dotyczy tylko tych spółek, których rok obrotowy zbieżny jest z kalendarzowym. Wynika to z art. 52 ust. 1 ustawy o rachunkowości.

Za niedotrzymanie tego terminu ustawa przewiduje dla kierownika jednostki (np. zarządu) grzywnę, karę pozbawienia wolności do dwóch lat albo obie te kary łącznie. Jednak ze względu na fakt, że w praktyce nie spotyka się ich stosowania, firmy często nie przestrzegają tego terminu. Jednak czy jest to słuszne postępowanie?

Nie. Należy bowiem pamiętać, że w tym samym terminie, czyli do końca marca, spółki muszą dokonać rozliczenia podatku dochodowego od osób prawnych.

Wprawdzie zasady przyporządkowania kosztów i przychody dla celów podatkowych i rachunkowych w określonych przypadkach odbiegają od siebie, mimo to gotowe sprawozdanie finansowe może znacznie ułatwić sporządzenie deklaracji podatkowej.

Zobaczmy więc, jak przepisy bilansowe i podatkowe podchodzą do tej kwestii.

Koszty i przychody w rachunkowości

Dla celów ewidencji księgowej istotne jest przyporządkowanie kosztów do okresu sprawozdawczego, którego dotyczą. Wynika to z zasad wyrażonych w art. 6 ust. 1 i 2 ustawy o rachunkowości. Przepis ten nakazuje firmom ujmować w księgach rachunkowych wszystkie osiągnięte, przypadające na ich rzecz, przychody i obciążające je koszty związane z tymi przychodami dotyczącymi danego roku obrotowego, bez względu na termin ich zapłaty. Z kolei dla zapewnienia współmierności przychodów i związanych z nimi kosztów do aktywów lub pasywów danego okresu sprawozdawczego zaliczane są koszty lub przychody dotyczące przyszłych okresów oraz przypadające na ten okres koszty, które jeszcze nie zostały poniesione.

Oznacza to, że firma nie musi otrzymać faktury, aby ująć koszt w danym roku obrotowym. Tak właśnie należy uczynić, jeżeli fakturę, np. za rozmowy telefoniczne dotyczące roku, za który sporządzane jest sprawozdanie, firma otrzyma w styczniu roku następnego. Analogicznie postępuje się w przypadku usług transportowych, które rozliczane są w dłuższych okresach, czy wynagrodzeń pracowników za grudzień wypłacanych w styczniu.

Odwrotna sytuacja następuje, jeżeli firma uiszcza płatność z góry z tytułu czynszu, prenumeraty czasopism i publikacji na potrzeby działalności jednostki lub składki na ubezpieczenia majątkowe. Ewidencja tych kosztów w księgach rachunkowych odbywa się za pośrednictwem konta 640 „Rozliczenia międzyokresowe kosztów operacyjnych”. Dzięki temu koszty aktywowane są w kolejnych okresach sprawozdawczych. Nie będą miały więc odzwierciedlenia w rachunku zysków i strat w okresie, w którym zostały poniesione. Zostaną one ujęte w aktywach bilansu w pozycji B.IV jako „Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe” lub A.V.2 jako „Długoterminowe czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów”. Należy pamiętać, że rozliczanie takich kosztów w czasie ma sens tylko wtedy, gdy stanowią one kwoty istotne dla jednostki. Każda firma powinna zatem ustalić ich poziom indywidualnie i określić je w polityce (zasadach) rachunkowości. W przypadku gdy kwota zapłacona z góry zostanie uznana za nieistotną, wydatek ten zalicza się jednorazowo do kosztów.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Challenger

Organizacja non-profit

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK